Produkty

Odwodnienie dachów o nietypowych kształtach

Odwodnienie dachów o nietypowych kształtach

Coraz częściej w naszym otoczeniu pojawiają się domy o nietypowych konstrukcjach. Są niezwykle ciekawymi rozwiązaniami architektonicznymi, dają także liczne możliwości aranżacyjne. Zwieńczeniem takich budynków są dachy, które również przybierają niezwyczajne kształty.

dach o nietypowym kształcie do odwodnieniaSkuteczne odwodnienie dachu

Odpowiednie odwodnienie dachu jest niezwykle istotne w przypadku każdego budynku. Projektując nietypowy dom, warto zatem wziąć pod uwagę kształt dachu i możliwości jego skutecznego orynnowania. Jest ono bardzo ważne, bowiem gwarantuje trwałość i dobrą kondycję nie tylko dachu, ale także całej elewacji. Spływająca z dachu woda może powodować powolne niszczenie konstrukcji budynku – tego typu uszkodzenia często nie są nawet widoczne. Brak skutecznego odwodnienia może skutkować również powstawaniem nieestetycznych nacieków na ścianach oraz pojawieniem się groźnych dla zdrowia grzybów i pleśni.

Jak odwodnić dach o nietypowym kształcie?

Nieustającą popularnością cieszą się dachy wielospadowe, które nazywane są również wielopołaciowymi. Cechują się one połączeniem płaszczyzn o różnej wielkości, a same połacie mają najczęściej kształt trójkątów lub trapezów. Zdarzają się także połacie prostokątne, które stykają się ze sobą w kalenicach oraz koszach.

Aby skutecznie odwodnić dach wielospadowy, należy przede wszystkim policzyć wszystkie powierzchnie – niektórzy producenci udostępniają na swoich stronach internetowych specjalne kalkulatory, które są niezwykle pomocne przy tego typu obliczeniach. Każdy dach o nietypowym kształcie potrzebuje indywidualnych wyliczeń, które pomogą zapewnią skuteczne odwodnienie. W przypadku dachów wielopołaciowych należy zwrócić szczególną uwagę na miejsca, w których łączą się ze sobą dwie płaszczyzny dachowe. Największą trudność sprawia bowiem zebranie wody z jednej połaci i przekierowanie jej na drugą, z której zostanie ona odprowadzona. Przed przelewaniem się wody w narożnikach uchronią nas odpowiednie spadki rynien oraz prawidłowe rozmieszczenie haków.

Wybór odpowiednich ryniendach wielospadowy

Prawidłowe działanie systemu odwodnienia dachu gwarantują dobrze dobrane rynny wraz z innymi elementami wyposażenia. Nie należy zatem zapominać o dopasowaniu do naszego dachu odpływów, kolanek, narożników, łączników itp. Wybierając system rynnowy, należy wziąć pod uwagę dwie podstawowe wartości: przekrój rynny oraz średnicę rury spustowej. Im większa jest powierzchnia naszego dachu, tym szersze powinny być rynny i rury spustowe.

Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Zalety pokryć dachowych z PCV

Zalety pokryć dachowych z PCV
Wśród materiałów przeznaczonych do wykonywania pokryć dachowych znajdziemy także produkty wykonane z PCV. Jakie są ich właściwości i w jakich konstruk...
Czytaj więcej

Akcesoria do pokryć dachowych – przegląd materiałów

Akcesoria do pokryć dachowych – przegląd materiałów
Kominki wentylacyjne, ławy kominiarskie, płotki przeciwśniegowe, ochrona przeciw ptakom, taśmy dekarskie i obróbki blacharskie to elementy, do których...
Czytaj więcej

Włókno-cement – alternatywa dla tradycyjnych dachów

Włókno-cement – alternatywa dla tradycyjnych dachów
Jeszcze w latach 80. ubiegłego wieku do jego produkcji stosowano azbest, przez co przez wiele lat miał niepochlebną opinię. Dziś do wyrobu włókno-ceme...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Odwodnienie dachów o nietypowych kształtach