Produkty

Ogórek

Łac. Cucumis

Ogórek

Ogórek, z łac. Cucumis, jest rośliną jednoroczną i jednym z najstarszych znanych warzyw. Należy do rodziny dyniowatych, a jego ojczyzną jest Azja Środkowa. Charakteryzuje się długimi, płożącymi się na ok. 4 m łodygami z wąsami czepnymi oraz podłużnymi owocami o zielonej, chropowatej lub gładkiej, zielonej skórce, pod którą kryje się soczysty miąższ. Wśród ogórków spotkać można odmiany szklarniowe, gruntowe i korniszony.


Do wzrostu warzywa te potrzebują gleb zasadowych, żyznych, przepuszczalnych, umiarkowanie wilgotnych oraz bogatych w składniki pokarmowe. Wymagają stanowisk oświetlonych, najlepiej światłem rozproszonym, osłoniętych przed wiatrem i ciepłych – z optymalną temperaturą ok. 20-25 stopni Celsjusza.

Nasiona ogórków należy wysiać w drugiej połowie maja do gruntu, który uprzednio wzbogacony został o kompost lub obornik. Zalecane jest umieszczanie nasion po 2-3 na głębokości ok. 5 cm, w odstępach ok. 15 cm i w rzędach oddalonych o ok. 1,5 m.

Ogórki można również rozmnażać z rozsady – nasiona należy wówczas wysiać w kwietniu do doniczki wypełnionej substratem torfowym. W drugiej połowie maja rozsadę należy przesadzić do gruntu. W ramach zabiegów pielęgnacyjnych, zalecane jest pokrycie podłoża wokół roślin agrowłókniną, co zminimalizuje problem pojawiających się w ich sąsiedztwie chwastów. Wskazane jest też przerywanie siewek i pozostawianie tylko najsilniejszych okazów. Poza początkową fazą wzrostu, ogórki wymagają regularnego podlewania, zwłaszcza w okresie suszy. Należy w tym celu używać niezbyt zimnej wody, która odstała co najmniej kilka godzin. Do dokarmienia warzyw zalecane jest stosowanie nawozów organicznych – pierwszy raz, gdy sadzonki ogórków wykształcą ok. 4-5 listków, kolejny – po upływie ok. 2 tygodni, a następnie w okresie owocowania co ok. 10-12 dni. Sezon zbiorów rozpoczyna się w sierpniu – od tego momentu zalecane jest regularne, cotygodniowe zrywanie warzyw.

Ogórki narażone są na atak szarej pleśni, kanciastej plamistości, mączniaka, zgorzel siewek, a także szkodników, takich jak przędziorki czy mszyce. By się ich pozbyć, należy sięgnąć po specjalistyczne preparaty grzybo- i owadobójcze.

Dzięki licznym właściwościom odżywczym oraz walorom smakowym, ogórki królują w polskiej kuchni. Nadają się do spożycia w wersji surowej, jak również konserwowej czy kiszonej. Przez wzgląd na właściwości regeneracyjne, wykorzystywane są również w produkcji kremów, toników i maseczek.