Ogrody japońskie zawsze powstają w ścisłej współpracy przyrody i człowieka. Człowiek jest tutaj jedynie współtwórcą, pokornym obserwatorem, który podąża za naturą, ale jej nie kopiuje.
Ogród jest też dynamicznym minipejzażem, wyrafinowaną kompozycją przestrzenną, w której nic nie jest przypadkowe, a elementy łączą się harmonijnie tworząc doskonałą całość.
Twórcza inspiracja ogrodami japońskimi może dać nam możliwość stworzenia czegoś naprawdę ciekawego. To, co najważniejsze w tego typu aranżacjach to znak czasu widoczny na różnych elementach architektury. Chodzi o to, by ogród sprawiał wrażenie istnienia w danym miejscu od wielu lat.
Prostota, asymetria i harmonia to pojęcia, które najczęściej są utożsamiane z ogrodami japońskimi. Jakie inne elementy są najbardziej charakterystyczne w tego rodzaju ogrodach?
Woda - jako najważniejszy składnik ogrodu japońskiego
Symbolizuje życie oraz przemijanie, czyli to, co dla tradycji buddyzmu jest niezwykle ważne. Woda może być obecna w postaci strumyków lub stawu przelewającego się z jednego oczka do drugiego. W ten sposób ogród stanie się bardziej dynamiczny i naturalny.
Kamienie - symbol stałości i niezmienności natury
Dobrze, jeśli będą to kamienie o jasnej barwie i w miarę regularnych kształtach. Kamieniami możemy wyłożyć ścieżki lub okolice stawu.
Zieleń – dominująca barwa
Najważniejsza w całym krajobrazie, w połączeniu z kwiatami w odcieniu bieli, jasnego różu oraz fioletu. Dobierając kwiaty pamiętajmy o liliach, chryzantemach, lotosach, storczykach i peoniach.
Kwitnącedrzewa i krzewy - czyli to, co z Japonią kojarzy nam się najbardziej
Chcąc posiadać piękny ogród japoński nie możemy zapominać o drzewach i krzewach. Im piękniej będą one kwitły, tym lepiej. Warto tu wspomnieć o magnoliach, wiśniach, jaśminowcach oraz azaliach japońskich.
W ogrodzie japońskim nie możemy też zapominać o roślinach zimozielonych, takich jak bukszpany, ostrokrzewy, sosny drobnokwiatowe, japońskie oraz sosny czarne. Symbolizują one długowieczność – kolejną bardzo ważną cechę w kulturze japońskiej.
Dwa rodzaje ogrodów japońskich (najbardziej znane):
TSUKIYAMA, gdzie najważniejsza jest woda, zaznaczona w postaci strumyków, małych stawów (w tradycji japońskiej zakładany najczęściej przy świątyniach buddyjskich),
KARESANSUI ogrody zakładane na terenach płaskich (dużą rolę odgrywa tutaj kamień).
Ogrody inspirowane sztuką Dalekiego Wschodu nawiązują do perfekcji i harmonii, której tak bardzo potrzebujemy w codziennym życiu. Ogród tego typu będzie zatem świetnym rozwiązaniem dla osób poszukujących wyciszenia, relaksu i wypoczynku dla duszy.