Produkty

Jak zrobić ogrodzenie z klinkieru krok po kroku?

Jak zrobić ogrodzenie z klinkieru krok po kroku?

Ogrodzenie z klinkieru na posesji zaliczane jest do najtrwalszych. Jest to możliwe dzięki małej nasiąkliwości materiału, a także jego odporności na działanie niesprzyjających warunków atmosferycznych. Podpowiadamy, jak wykonać je samodzielnie. 

Przejdź do następnych akapitów:

Jak wykonać ogrodzenie z klinkieru? Instrukcja krok po kroku

Posiadacze domu z ogrodem to szczęściarze. Posesję trzeba jednak zwykle ogrodzić. Zamiast wybierać rozwiązania tymczasowe i prowizoryczne siatki, postaw na trwały,  murowany płot. Możesz zastosować w ogrodzie klinkier. Ogrodzenie z czerwonej cegły to klasyka! Jego wykonanie nie jest wcale takie trudne. Potrzebujesz jednak odpowiedniego sprzętu i przede wszystkim materiałów budowlanych. Poznaj różne rodzaje klinkieru oraz jaką zaprawę do niego wybrać

Ogrodzenie z klinkieru to rozwiązanie, które posłuży na lata. Cegła klinkierowa nie nasiąka wodą i jest odporna na wszelkie warunki atmosferyczne. Płot nie zacznie pękać pod wpływem mrozu. Aby nie osuwał się i był stabilny, postaw pod niego solidny fundament, dostosowany do ukształtowania terenu i rodzaju podłoża. Jak to zrobić? Oto instrukcja krok po kroku!

Krok 1 – zaprojektuj ogrodzenie z klinkieru i wyznacz jego miejsce 

Zanim zaczniesz pracę, warto wcześniej przygotować dokładny projekt, jak ma wyglądać ogrodzenie klinkierowe. Bez tego trudno będzie Ci ustalić ilość potrzebnych materiałów, a także koszt całej inwestycji. Jeśli planowanie masz już za sobą, należy zaznaczyć linię przebiegu ogrodzenia. W tym celu możesz powbijać w ziemię paliki, które połączyć trzeba sznurkiem – najistotniejsze będzie oznaczenie narożników.

ogrodzenie-z-klinkieru

Krok 2 – stwórz fundament 

Głębokość wykopu pod fundament uzależniona jest od rodzaju gleby i regionu Polski, w jakim mieszkasz. Na gruntach, które zwiększają swoją objętość na skutek zamarzania wody (grunty wysadzinowe), trzeba go zrobić poniżej poziomu zamarzania gruntu, na głębokości od 80 cm do 140 cm. Na ziemi piaszczystej wystarczy 60 cm.

Szerokość fundamentu powinna być co najmniej taka, jak grubość ogrodzenia, oprócz tego powinien on wystawać min. 10 cm nad powierzchnię ziemi. Warto zadbać również o jego uzbrojenie (nie jest to niezbędny element konstrukcyjny) i dylatacje.

Uwaga! Jeśli płot klinkierowy będzie miał duże rozmiary, konieczne będzie zastosowanie profesjonalnych szalunków (w takim przypadku niezwykle istotne jest dokładne wypełnienie ich betonem). Po wypełnieniu wykopu betonem (najtrwalszy będzie beton klasy C16/20), całość należy zabezpieczyć folią i pozostawić do całkowitego wyschnięcia. Przez 7 dni beton trzeba zwilżać, żeby nie popękał w czasie schnięcia.

Poznaj też klasy i rodzaje betonu

Krok 3 – dobierz odpowiednią zaprawę 

Żeby wymurować ogrodzenie z cegły klinkierowej, konieczne jest zastosowanie specjalnej zaprawy do nich przeznaczonej. Przygotuj ją zgodnie z instrukcją umieszczoną na opakowaniu. Użycie nieodpowiedniej proporcji zmieni właściwości zaprawy i osłabi konstrukcję całego ogrodzenia.

Uwaga! Unikaj zapraw z zawartością wapna – może to być przyczyna późniejszego powstawania wykwitów.

Krok 4 – izolacja i układanie cegieł

Na fundamencie zrób izolację poziomą z masy bitumicznej lub z pasów papy. Dzięki temu zabezpieczasz go przed niekorzystnym działaniem wilgoci, która przenika z gruntu. Na tak przygotowanym podłożu możesz zacząć układanie pierwszych cegieł. Zobacz, jak wybrać odpowiednią cegłę

Zacznij od narożników i od nich rozkładaj kolejne – kieruj się od rogu do rogu. W czasie murowania musisz pamiętać o przemieszaniu cegieł z innych palet. Jest to istotne, ponieważ cegły mogą się nieznacznie różnić kolorem. Takie odstępstwa odcieni są dopuszczalne przez normy budowlane i występują w produktach wszystkich producentów (powstają one na skutek naturalnego procesu, który zachodzi w trakcie ich powstawania). Wymieszanie pozwoli zatuszować odmienne barwy.

Krok 5 –  Zamontuj przęsła (opcjonalnie) 

Jeżeli chcesz wizualnie odciążyć płot z klinkieru, zamontuj przęsła pomiędzy słupkami z cegieł. Instalację zrób zgodnie z instrukcją zamieszczoną przez producenta. Przęsła z metalu trzeba montować w specjalnych przegubach. Takie rozwiązanie sprawia, że naprężenia nie są przenoszone na słupki, co powodowałoby uszkodzenia konstrukcji.

Krok 6 – postaw słupki do ogrodzenia 

Budowanie słupków wymaga zastosowania zbrojenia. Najpierw robimy zewnętrzną warstwę słupka, następnie pustą przestrzeń zbroimy prętami o średnicy 2–3 mm, rozłożonymi co 20 cm. Na tym etapie wylewamy beton (przygotowujemy go zgodnie z instrukcją podaną przez producenta). Słupki warto zakończyć daszkiem (można kupić gotowe kaptury – instaluje się je za pomocą kleju), który ochroni konstrukcję przed deszczem i śniegiem.

ogrodzenie-z-klinkieru

Krok 7 – na koniec fuga 

Do spoinowania używamy fugi do klinkieru. Rozprowadzaj ją tak, żeby łączyła krawędzie cegieł. Nanoś ją od góry, kierując się ku dołowi elewacji (najpierw wypełniaj szczeliny poziome, potem pionowe). Trzeba uważać, żeby spoina stykała się z podłożem, ponieważ w puste przestrzenie będzie dostawać się woda. Nie zaleca się fugowania w czasie deszczu ani w temperaturze poniżej 5°C.

Zobacz, jak wykonać fugowanie klinkieru.

Ogrodzenie z klinkieru gotowe! 

Choć wymaga to trochę pracy, sam jesteś w stanie postawić ogrodzenie z klinkieru na swojej posesji. Pamiętaj, że po skończonej pracy ogrodzenie dobrze jest osłaniać folią przed deszczem i zbyt wysoką temperaturą – wstępne wiązanie cementu trwa 7 dni, całkowite zaś 4 tygodnie. 

Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Fugowanie klinkieru – jak je wykonać?

Fugowanie klinkieru – jak je wykonać?
Klinkier ma wielorakie zastosowania. Możesz stworzyć z niego ogrodzenie, elewację lub ozdobić ścianę wewnętrzną. Estetyczne wykończenie zapewni jego f...
Czytaj więcej

Klinkier elastyczny – co warto o nim wiedzieć

Klinkier elastyczny – co warto o nim wiedzieć
Elastyczny klinkier produkowany jest na bazie różnych piasków kwarcowych oraz żywic polimerowych. Tak przygotowana masa poddawana jest barwieniu pigme...
Czytaj więcej

Budowa wędzarni w ogrodzie – niezbędne informacje

Budowa wędzarni w ogrodzie – niezbędne informacje
Wędzarnia ogrodowa to sposób na sprawdzone swojskie przysmaki, na które możemy sobie pozwolić nie tylko od święta, ale zawsze wtedy, kiedy mamy na nie...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Jak zrobić ogrodzenie z klinkieru krok po kroku?