Produkty

Ogrodzenie z klinkieru krok po kroku

Ogrodzenie z klinkieru krok po kroku

Ogrodzenie z klinkieru zaliczane jest do najbardziej trwałych. Jest to możliwe dzięki małej nasiąkliwości materiału, a także jego odporności na działanie niesprzyjających warunków atmosferycznych. Podpowiadamy, jak wykonać je samodzielnie. 

ogrodzenie z klinkieruKrok 1 – projektujemy ogrodzenie i wyznaczamy miejsce 

Zanim zaczniemy pracę, warto wcześniej przygotować dokładny projekt ogrodzenia. Bez tego trudno będzie nam ustalić ilość potrzebnych materiałów, a także koszt całej inwestycji. Jeśli planowanie mamy już za sobą, należy zaznaczyć linię przebiegu ogrodzenia. W tym celu możemy powbijać w ziemię paliki, które łączymy sznurkiem – najistotniejsze będzie oznaczenie narożników.

Krok 2 – robimy fundament 

Głębokość wykopu pod fundament uzależniona jest od rodzaju gleby i regionu Polski, w jakim mieszkamy. Na gruntach, które zwiększają swoją objętość na skutek zamarzania wody (grunty wysadzinowe), trzeba go zrobić poniżej poziomu zamarzania gruntu, na głębokości od 80 cm do 140 cm. Na ziemi piaszczystej wystarczy 60 cm.

Szerokość fundamentu powinna być co najmniej taka, jak grubość ogrodzenia, oprócz tego powinien on wystawać min. 10 cm nad powierzchnię ziemi. Warto zadbać również o jego uzbrojenie (nie jest to niezbędny element konstrukcyjny) i dylatacje.

Uwaga! Jeśli ogrodzenie będzie miało duże rozmiary, konieczne będzie zastosowanie profesjonalnych szalunków (w takim przypadku niezwykle istotne jest dokładne wypełnienie ich betonem). Po wypełnieniu wykopu betonem (najbardziej trwały będzie beton klasy C16/20), całość należy zabezpieczyć folią i pozostawić do całkowitego wyschnięcia. Przez 7 dni beton trzeba zwilżać, żeby nie popękał w czasie schnięcia.

Krok 3 – dobieramy odpowiednią zaprawę 

Do murowania ogrodzenia z cegieł konieczne jest zastosowanie specjalnej zaprawy do nich przeznaczonej. Przygotowujemy ją zgodnie z instrukcją umieszczoną na opakowaniu. Użycie nieodpowiedniej proporcji zmieni właściwości zaprawy i osłabi konstrukcję całego ogrodzenia.

Uwaga! Unikajmy zapraw z zawartością wapna – może to być przyczyna późniejszego powstawania wykwitów.

Krok 4 – czas na izolację i układanie pierwszych cegieł 

Na fundamencie robimy izolację poziomą z masy bitumicznej lub z pasów papy. Dzięki temu zabezpieczamy go przed niekorzystnym działaniem wilgoci, która przenika z gruntu. Na tak przygotowanym podłożu możemy zacząć układanie pierwszych cegieł. Zaczynamy od narożników i od nich rozkładamy kolejne – kierujemy się od rogu do rogu. W czasie murowania musimy pamiętać o przemieszaniu cegieł z innych palet. Jest to istotne, ponieważ cegły mogą się nieznacznie różnić kolorem. Takie odstępstwa odcieni są dopuszczalne przez normy budowlane i występują w produktach wszystkich producentów (powstają one na skutek naturalnego procesu, który zachodzi w trakcie ich powstawania). Wymieszanie pozwoli zatuszować odmienne barwy.

Krok 5 – montujemy przęsła (opcjonalnie) 

Wizualne odciążenie ogrodzenia uzyskamy przez zamontowanie przęseł pomiędzy słupkami z cegieł. Instalację robimy zgodnie z instrukcją zamieszczoną przez producenta. Przęsła z metalu trzeba montować w specjalnych przegubach. Takie rozwiązanie sprawia, że naprężenia nie są przenoszone na słupki, co powodowałoby uszkodzenia konstrukcji.

Krok 6 – stawiamy słupki ogrodzenia 

Budowanie słupków wymaga zastosowania zbrojenia. Najpierw robimy zewnętrzną warstwę słupka, następnie pustą przestrzeń zbroimy prętami o średnicy 2–3 mm, rozłożonymi co 20 cm. Na tym etapie wylewamy beton (przygotowujemy go zgodnie z instrukcją podaną przez producenta). Słupki warto zakończyć daszkiem (można kupić gotowe kaptury – instaluje się je za pomocą kleju), który ochroni konstrukcję przed deszczem i śniegiem.

Krok 7 – na koniec fuga 

Do spoinowania używamy fugi do klinkieru. Rozprowadzamy ją tak, żeby łączyła krawędzie cegieł. Nanosimy ją od góry, kierując się ku dołowi elewacji (najpierw wypełniamy szczeliny poziome, potem pionowe). Trzeba uważać, żeby spoina stykała się z podłożem, ponieważ w puste przestrzenie będzie dostawać się woda. Nie zaleca się fugowania w czasie deszczu ani w temperaturze poniżej 5°C.

Gdy wszystko już jest gotowe 

Po skończonej pracy ogrodzenie dobrze jest osłaniać folią przed deszczem i zbyt wysoką temperaturą – wstępne wiązanie cementu trwa 7 dni, całkowite zaś 4 tygodnie.

Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Fugowanie klinkieru – jak je wykonać?

Fugowanie klinkieru – jak je wykonać?
Klinkier ma wielorakie zastosowania. Możesz stworzyć z niego ogrodzenie, elewację lub ozdobić ścianę wewnętrzną. Estetyczne wykończenie zapewni jego f...
Czytaj więcej

Klinkier elastyczny – co warto o nim wiedzieć

Klinkier elastyczny – co warto o nim wiedzieć
Elastyczny klinkier produkowany jest na bazie różnych piasków kwarcowych oraz żywic polimerowych. Tak przygotowana masa poddawana jest barwieniu pigme...
Czytaj więcej

Budowa wędzarni w ogrodzie – niezbędne informacje

Budowa wędzarni w ogrodzie – niezbędne informacje
Wędzarnia ogrodowa to sposób na sprawdzone swojskie przysmaki, na które możemy sobie pozwolić nie tylko od święta, ale zawsze wtedy, kiedy mamy na nie...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Ogrodzenie z klinkieru krok po kroku