Produkty

Ogrzewanie domu po 2020 - co jeśli nie węgiel?

Ogrzewanie domu po 2020 - co jeśli nie węgiel?

Polska zajmuje w UE jedno z ostatnich miejsc pod względem jakości powietrza. Duży wpływ na jego zanieczyszczenie ma ogrzewanie węglem. Od 2020 roku ma obowiązywać zakaz tego typu ogrzewania – czym najbardziej opłaca się zastąpić węgiel?

piec na biomasęDlaczego tak lubimy węgiel?

Obecnie ponad 40% gospodarstw ogrzewa domy węglem – głównie dlatego, że jest to opał stosunkowo tani i dostępny. Jednak jego użycie wymaga sporo zabiegu, gdyż trzeba go przewieźć, przeładować, przechowywać, dokładać do pieca i pilnować ognia, w końcu – pozbyć się popiołu. Na każdym etapie generuje się dużo zanieczyszczeń, wiele z nich trafia do środowiska naturalnego.

Alternatywne paliwa stałe

Kotły grzewcze nie spalają jedynie węgla, który powoduje duże zanieczyszczenia, do wyboru mamy inne paliwa stałe, znacznie przyjaźniejsze dla środowiska. Należą do nich np. drewno opałowe, jego odpady (wióry, zrębki, trociny, pellety) oraz rośliny energetyczne, a także ekogroszek.

Drewno

Poza kotłami na tradycyjne szczapy drewna dostępne są obecnie nowoczesne kotły na tzw. gaz drzewny. Zastosowano w nich zaawansowaną technologię komór spalania. Następuje tam wysoki stopień zgazowania drewna i zautomatyzowany proces spalania. Musimy jedynie pamiętać, żeby podawane do spalania drewno nie miało wilgotności większej niż 20%. Istotny jest także rodzaj drewna. Powinno ono pochodzić z drzew liściastych, bo nie wydziela dużej ilości żywic i nie zanieczyszcza komina tak, jak drewna gatunków iglastych.

Kotły mogą być również ogrzewane pelletem, czyli kilkucentymetrowym granulatem formowanym z odpadów drewna sprasowanych pod dużym ciśnieniem. Paliwo to ma wilgotność od 4 do 10% i wartość energetyczną zbliżoną do drewna. Kotły do ich spalania wyposażone są w palniki retortowe. Podawane są automatycznie z zasobnika paliwa do kotła, dzięki czemu możliwa jest nawet kilkudniowa bezobsługowa eksploatacja kotła. Tego typu paliwo może być także spalane w kominkach, które posiadają odpowiednie zbiorniki. Do korzystania z nich przystosowane są także niektóre rodzaje kotłów olejowych czy gazowych.

Ekogroszek

Nazwą ekogroszek określamy węgiel kamienny w postaci granulowanej. Są to grudki o nieregularnym kształcie o wielkości 5-25 mm. W tej postaci węgiel zawiera bardzo niewiele związków siarki, dlatego spełnia normy paliwa ekologicznego. Spalanie ekogroszku następuje w nowoczesnych kotłach z  podajnikiem retortowym.

Biomasa

Do celów grzewczych możemy także spalać w kotłach biomasę. Może ona pochodzić ze słomy zbożowej, rzepakowej czy odpadów zielarskich. Ten roślinny surowiec sprasowuje się w formę kostki, walca czy też produkuje się słomiane brykiety. Dostępne są także kotły spalające ziarna zbóż. Ważne jest również to, że popiół ze spalania surowców ekologicznych możemy wykorzystać jako nawóz użyźniający glebę w przydomowym ogródku.

Gaz ziemny

Rozsądną alternatywę dla węgla stanowi gaz ziemny. Jest relatywnie niedrogi i bardzo dogodny w eksploatacji. Jeśli tylko mamy do niego dostęp, warto korzystać z coraz bardziej wydajnych kotłów gazowych, w pełni zautomatyzowanych i bezobsługowych. Najwyższą sprawność osiągają kotły kondensacyjne – do 110% . Dodatkową energię cieplną odzyskują one ze spalin.ekogroszek castorama

Inne, droższe rozwiązania

Kolejne możliwości ogrzewania to piec elektryczny, olejowy lub  na gaz płynny. Ogrzewanie elektryczne uchodzi za jedno z najdroższych, a bez specjalnych, dodatkowych instalacji wspomagających – jak np. pompy ciepła – jest mało ekonomiczne. Olej opałowy oraz gaz płynny są paliwami stosunkowo drogimi, a ich ceny ulegają częstym i  znacznym wahaniom.

Odnawialne źródła energii

Możemy także liczyć na wspomaganie ogrzewania ze strony ekologicznych, odnawialnych źródeł energii. Wykorzystanie energii słonecznej, siły spadku wody czy mocy wiatru daje nam sporo możliwości. Miejmy nadzieję, ze zakres ten będzie się zwiększał i przyczyni się do potanienia kosztów ogrzewania.

Doradca Dział Instalacje

Dział Instalacje

Powiązane artykuły

Dlaczego śmieci nie mogą być opałem?

Dlaczego śmieci nie mogą być opałem?
Spalanie śmieci w domowych piecach wciąż jest często stosowane jako sposób na ekonomiczne ogrzewanie. Jednak oszczędności są pozorne, jeśli weźmiemy p...
Czytaj więcej

Materiały opałowe – rodzaje i zasady stosowania

Materiały opałowe – rodzaje i zasady stosowania
Drewno, węgiel, gaz i nafta – trudno wyobrazić sobie ogrzewanie budynku bez tych materiałów opałowych. Co charakteryzuje każdy z nich, co warto ...
Czytaj więcej

Piec na pellet – praktyczne informacje

Piec na pellet – praktyczne informacje
Piece na pellet to nowy i szybko zyskujący na popularności trend w ogrzewaniu. To nowoczesne i ekologiczne rozwiązanie pozwala na ogrzewanie i utrzyma...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
1 komentarz
10.09.2015
najlepszą inwestycją jest gaz, bo można w niektórych gminach dopłatę jeszcze uzyskać za wymianę pieca, po drugie piece gazowe są bezobsługowe i zajmują bardzo mało miejsca, także same korzyści, w piece na paliwa stałe bym się nie pchał

Ocena i komentarz dla:

Ogrzewanie domu po 2020 - co jeśli nie węgiel?