Ogrzewanie ścienne – na czym polega i kiedy warto z niego skorzystać?

Ogrzewanie ścienne, obok ogrzewania podłogowego i sufitowego, stanowi kolejny rodzaj ogrzewania płaszczyznowego. Póki co nie należy do zbyt często stosowanych i ustępuje popularnością tradycyjnym systemom grzewczym. Co warto o nim wiedzieć i jakie są jego zalety oraz wady?

Ogrzewanie ścienne

Czym jest ogrzewanie ścienne?

Ogrzewanie ścienne podtynkowe jest zaliczane do typu niskotemperaturowego. Może być jedynym źródłem ciepła lub stanowić dodatek do ogrzewania podłogowego. Dzięki zastosowaniu tej instalacji możliwe jest równomierne rozłożenie temperatury w całym pomieszczeniu. Ogrzewanie ścienne jest bardzo często wykorzystywane w domach jednorodzinnych. Ten rodzaj instalacji może być używany dwojako. Ogrzewanie ścienne podtynkowe może być stosowane zarówno do ogrzewania, jak i chłodzenia pomieszczenia. Znane są różne rozwiązania. W instalacji mogą być stosowane grzejniki elektryczne ścienne energooszczędne czy mata grzewcza na ścianę. Wybór odpowiedniego rodzaju zależy od indywidualnych preferencji.

Jak działa ogrzewanie ścienne?

Elementy ogrzewania ściennego, np. grzejniki elektryczne ścienne energooszczędne, są na stałe wbudowane w płaszczyznę ściany. Gdy się nagrzeją, emitują ciepło, które jest rozprowadzane w danym pomieszczeniu i zwiększa panującą w nim temperaturę, ale jednocześnie nie powoduje unoszenia się kurzu. Ogrzewanie pomieszczeń odbywa się bowiem na drodze promieniowania, a nie konwekcji. W związku z tym, że użytkownicy pomieszczeń nie mają bezpośredniego kontaktu z będącą źródłem energii ścianą, ilość ciepła emitowanego z jednego metra kwadratowego może być nawet dwa razy większa, niż ma to miejsce w przypadku ogrzewania podłogowego.

Ogrzewanie ścienne

Jakie są rodzaje ogrzewania ściennego?

Tak jak w innych przypadkach, ogrzewanie ścienne może być zasilane wodą, prądem lub powietrzem.

Ogrzewanie ścienne wodne

Wodne ogrzewanie ścienne wymaga utrzymania temperatury wody na poziomie nie większym niż 50 stopni Celsjusza – jeśli granica ta zostanie przekroczona, domownicy mogą odczuwać dyskomfort. Układ tworzą dwa kolektory, które są połączone ze sobą rurkami. Jest to rozwiązanie, które nie jest skomplikowane w montażu.

Ogrzewanie ścienne powietrzne

Kanały wypełniające się ciepłym powietrzem wymagają wiele miejsca, przez co wpływają na grubość ścian i zmniejszenie powierzchni użytkowej pomieszczenia. Powietrze, które znajduje się w układzie ogrzewane, jest od dołu, a następnie jest transportowane wolnymi przestrzeniami ku górze.

Ogrzewanie ścienne elektryczne

Najczęściej wybieranym rozwiązaniem jest ogrzewanie ścienne elektryczne. Rozprowadzone w ścianie przewody zajmują znacznie mniej miejsca niż kanały powietrzne czy rurki z wodą, są one jednak droższe w eksploatacji, emitują pole elektromagnetyczne, a także grożą przepaleniem się, gdy odpływ ciepłego powietrza zostanie zablokowany, np. poprzez ustawienie przy ścianie mebli. Grzejniki elektryczne ścienne energooszczędne są łatwo sterowalne, co umożliwia szybką regulację i zmianę temperatury w pomieszczeniu. Innym rozwiązaniem jest mata grzewcza na ścianę. To doskonałe rozwiązanie do łazienek. Mata grzewcza na ścianę działa zazwyczaj na podczerwień. Emitowane promieniowanie zamienia się w ciepło w kontakcie ze ścianą. Jeśli jednak wolisz ogrzewanie podłogowe, przeczytaj, jaka mata grzejna do łazienki?

Ogrzewanie ścienne

Czy warto postawić na ogrzewanie ścienne?

Ogrzewanie ścienne podtynkowe wymaga zaplanowania aranżacji pomieszczenia przed jego montażem. Tam, gdzie ułożymy bowiem przewody czy rury, nie będą mogły stanąć szafy czy inne elementy wyposażenia ograniczające promieniowanie ciepła. Podobnie mniejsze będą możliwości późniejszej zmiany wystroju wnętrza. Ogrzewanie ścienne oraz jego elementy – m.in. grzejniki elektryczne ścienne energooszczędne – będą także wymagały ostrożności podczas mocowania na ścianie obrazów czy innych dodatków.

Te płaszczyzny, w których poprowadzimy instalację grzewczą, będą wymagały także użycia tynku, który pod wpływem ciepła nie będzie pękał. Istotnym ograniczeniem będzie temperatura wody, gdyż to ona będzie czynnikiem grzewczym naszego systemu. Jeżeli jej temperatura będzie osiągała wartość powyżej 45 stopni Celsjusza, koniecznie należy zrezygnować z tynków gipsowych.

Jakie są z kolei zalety ogrzewania ściennego? Panel grzewczy na ścianę można zamontować w dowolnych pomieszczeniach i na wszystkich ścianach, choć najlepiej nadają się do tego przegrody zewnętrzne. Jedynym warunkiem jest to, by ich współczynnik przenikania ciepła wynosił U<0,4 W/m2K. Ogrzewanie ścienne elektryczne jest ekonomiczne, pozwala bowiem na oszczędzenie nawet 30% kosztów ogrzewania. Daje także równy rozkład temperatur na całej wysokości ogrzewanych nim pomieszczeń.

Panel grzewczy na ścianę ogranicza również zjawisko niekorzystnej jonizacji powietrza, nie powoduje unoszenia się kurzu, a co za tym idzie, także alergenów. Jeszcze jedną zaletą płynącą z ogrzewania ściennego są suche ściany – dzięki temu w pomieszczeniach nie rozwijają się grzyby oraz pleśń. Nie musisz także martwić się o estetykę pomieszczeń, gdyż ich wizerunku nie będą zaburzały klasyczne, masywne grzejniki, zastąpione przez nowoczesny panel grzewczy na ścianę. Chcesz dowiedzieć się, jakie masz inne możliwości ogrzania Twojego domu? Sprawdź jakie ogrzewanie podłogowe wybrać.