Produkty

Ogrzewanie ścienne – co warto o nim wiedzieć

Ogrzewanie ścienne – co warto o nim wiedzieć

Ogrzewanie ścienne, obok ogrzewania podłogowego i sufitowego, stanowi kolejny rodzaj ogrzewania płaszczyznowego. Póki co nie należy do zbyt często stosowanych i ustępuje popularnością tradycyjnym systemom grzewczym. Co warto o nim wiedzieć i jakie są jego zalety oraz wady?

Jak to działa

Elementy ogrzewania ściennego na stałe wbudowane są w płaszczyznę ściany. Gdy nagrzeją się, emitują ciepło, które rozprowadzane jest w danym pomieszczeniu i zwiększa panującą w nim temperaturę, ale jednocześnie nie powoduje unoszenia się kurzu. Ogrzewanie pomieszczeń odbywa się bowiem na drodze System grzewczypromieniowania, a nie konwekcji. W związku z tym, że użytkownicy pomieszczeń nie mają bezpośredniego kontaktu z będącą źródłem energii ścianą, ilość ciepła emitowanego z jednego metra kwadratowego może być nawet dwa razy większa, niż ma to miejsce w przypadku ogrzewania podłogowego.

Rodzaje ogrzewania ściennego

Tak jak w innych przypadkach, ogrzewanie ścienne może być zasilane wodą, prądem lub powietrzem. W ostatnim przypadku kanały wypełniające się ciepłym powietrzem wymagają wiele miejsca, przez co wpływają na grubość ścian i zmniejszenie powierzchni użytkowej pomieszczenia. Wodne ogrzewanie ścienne wymaga utrzymania temperatury wody na poziomie nie większym niż 50 stopni Celsjusza – jeśli granica ta zostanie przekroczona, domownicy mogą odczuwać dyskomfort. Najczęściej wybieranym rozwiązaniem jest ogrzewanie ścienne elektryczne. Rozprowadzone w ścianie przewody zajmują znacznie mniej miejsca niż kanały powietrzne czy rurki z wodą, są one jednak droższe w eksploatacji, emitują pole elektromagnetyczne, a także grożą przepaleniem się, gdy odpływ ciepłego powietrza zostanie zablokowany, np. poprzez ustawienie przy ścianie mebli. Ogrzewaniem ściennym łatwo się steruje, co umożliwia szybką regulację i zmianę temperatury w pomieszczeniu.

Wady i zalety

Mata grzewczaOgrzewanie ścienne wymaga zaplanowania aranżacji pomieszczenia przed jego montażem. Tam, gdzie ułożymy bowiem przewody czy rury, nie będą mogły stanąć szafy czy inne elementy wyposażenia ograniczające promieniowanie ciepła. Podobnie mniejsze będą możliwości późniejszej zmiany wystroju wnętrza. Ogrzewanie ścienne będzie także wymagało ostrożności podczas mocowania na ścianie obrazów czy innych dodatków. Te płaszczyzny, w których poprowadzimy instalację grzewczą, będą wymagały także użycia tynku, który pod wpływem ciepła nie będzie pękał. Istotnym ograniczeniem będzie temperatura wody, gdy to ona będzie czynnikiem grzewczym naszego systemu. Jeżeli jej temperatura będzie osiągała wartość powyżej 45 stopni Celsjusza, koniecznie należy zrezygnować z tynków gipsowych.

Jakie są z kolei zalety ogrzewania ściennego? Można stosować je w dowolnych pomieszczeniach i na wszystkich ścianach, choć najlepiej nadają się do tego przegrody zewnętrzne. Jedynym warunkiem jest, by ich współczynnik przenikania ciepła wynosił U<0,4 W/m2K. Ogrzewanie ścienne jest ekonomiczne, pozwala bowiem na oszczędzenie nawet 30% kosztów ogrzewania. Daje także równy rozkład temperatur na całej wysokości ogrzewanych nim pomieszczeń. Ogranicza zjawisko niekorzystnej jonizacji powietrza, nie powoduje unoszenia się kurzu, a co za tym idzie, także alergenów. Jeszcze jedną zaletą płynącą z ogrzewania ściennego są suche ściany – dzięki temu w naszych pomieszczeniach nie rozwijają się grzyby oraz pleśń. Nie musimy także martwić się o estetykę pomieszczeń, gdyż ich wizerunku nie będą zaburzały klasyczne, masywne grzejniki.

Ogrzewanie ścienne to alternatywa dla ogrzewania podłogowego, o którym więcej informacji znajduje się na tej stronie.

Doradca Dział Instalacje

Dział Instalacje

Powiązane artykuły

Mata grzejna – łatwy sposób na podłogówkę

Mata grzejna – łatwy sposób na podłogówkę
Najprostszym do wykonania sposobem na ogrzewanie podłogowe jest zastosowanie maty grzejnej. Na to rozwiązanie możemy się zdecydować nawet przy okazji ...
Czytaj więcej

Mokra technologia ogrzewania podłogowego

Mokra technologia ogrzewania podłogowego
Ogrzewanie podłogowe, którego komfort docenia coraz więcej użytkowników budynków mieszkalnych, możemy wykonać dwiema metodami. Pierwsza z nich to tech...
Czytaj więcej

Ekologiczna pompa bezglikolowa

Ekologiczna pompa bezglikolowa
Czynnik roboczy jest niezwykle istotnym elementem każdej pompy geotermalnej. Odpowiada on bowiem za przenoszenie energii termicznej między dolnym a gó...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
1 komentarz
19.09.2016
Ale! Czego to nie wymyślą! Jakoś nie podoba mi się taka wizja ogrzewania ściennego, przecież wystarczy mieć kaloryfery!

Ocena i komentarz dla:

Ogrzewanie ścienne – co warto o nim wiedzieć