Zyskaj do 10% rabatu na całe zakupy online! Sprawdź szczegóły akcji tutaj >>
Dystrybutory powietrza
Dystrybutory powietrza to nieocenione narzędzia w przemyśle, które pomagają utrzymać właściwe warunki w pomieszczeniach poprzez zapewnienie odpowiedniej wentylacji. Właściwie dobrane dystrybutory mogą pomóc w utrzymaniu właściwej temperatury, wilgotności i czystości powietrza.
Dystrybutory powietrza
Dystrybutory powietrza to nieocenione narzędzia w przemyśle, które pomagają utrzymać właściwe warunki w pomieszczeniach poprzez zapewnienie odpowiedniej wentylacji. Właściwie dobrane dystrybutory mogą pomóc w utrzymaniu właściwej temperatury, wilgotności i czystości powietrza.
Zobacz więcej Budowa kominka
Wyświetlanie 10 z 10 produktów
DYSTRYBUTOR POWIETRZA DO KOMINKA I Z NIEGO – OGÓLNE INFORMACJE
Posiadanie w domu kominka to prawdziwa przyjemność, zwłaszcza późną jesienią i zimą, kiedy trzaskający za szybą ogień sprawia, że w pomieszczeniu robi się nad wyraz przytulnie. Kominek to także doskonały system wspomagający ogrzewanie centralne. Aby jeszcze efektywniej wykorzystać ciepło otrzymane w procesie spalania drewna w kominku, warto przemyśleć, jak powinna przebiegać dystrybucja gorącego powietrza z kominka. Obecnie dostępne są dwie metody wykorzystywania ciepłego powietrza z instalacji kominkowej – zadbaj o wybór tej, która najlepiej odpowie na Twoje potrzeby.
Dystrybutor powietrza do kominka oraz system nawiewu umożliwiają rozprowadzenie ciepła z kominka do innych pomieszczeń w domu, na przykład tych znajdujących się na piętrze. Dzięki temu możesz zyskać alternatywny system ogrzewania całego domu, a także w wyniku rozprowadzania ciepła, unikniesz niekorzystnego przegrzewania się przewodu kominowego. Zależnie od powierzchni domu i jego konstrukcji, konieczne może być wykorzystanie systemu grawitacyjnej albo wymuszonej dystrybucji powietrza.
W obu przypadkach montażem całej instalacji powinien zająć się specjalista. Niezbędne jest przeprowadzenie obliczeń, które pozwolą uzyskać system energooszczędny, bez zbędnych strat ciepła. Szczególnie instalacje z wymuszonym obiegiem wymagają wcześniejszego zaplanowania, jako że przewody i rury z nimi związane, a także reszta osprzętu, powinny być zamontowane w sposób niewidoczny, ale umożliwiający dostęp do instalacji.
DYSTRYBUCJA GORĄCEGO POWIETRZA – KORZYŚCI ZE STOSOWANIA
Według polskiego prawa kominek nie może być jedynym systemem grzewczym w domu, ale doskonale sprawdza się jako dodatkowe źródło ciepła, zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym. Dodatkowo kominki są chętnie wybierane z uwagi na swoją estetykę i tworzenie ciekawego nastroju we wnętrzu pomieszczeń. Warto połączyć obie te zalety i zyskać możliwość ogrzania domu przy wykorzystaniu nastrojowego wyglądu kominka z rozpalonym ogniem.
Zastosowanie podstawowej dystrybucji powietrza z wykorzystaniem systemu grawitacyjnego doskonale sprawdza się w przypadku, jeśli chcesz ogrzać niewielką kubaturę. System ten jest prosty w montażu oraz niezbyt kosztowny, a pozwoli Ci rozprowadzić ciepłe powietrze w pokoju, w którym znajduje się kominek, a także w przyległej przestrzeni. To świetne wsparcie ogrzewania w przypadku niewielkiego domu.
Dla większych przestrzeni polecane są dystrybutory, które opierają się na wymuszonej zasadzie nawiewu. Dzięki nim możesz dogrzać praktycznie cały dom o średniej powierzchni. Taki system jest co prawda droższy w montaż i eksploatacji, ale pozwala za to zaoszczędzić na tradycyjnym ogrzewaniu. Jeśli zadbasz o to, aby był energooszczędny, zyskasz optymalny sposób na rozprowadzenie ciepła w każdym zakątku domu.
JAK WYBRAĆ SYSTEM DYSTRYBUCJI GORĄCEGO POWIETRZA?
Podstawową sprawą jest wybór obiegu, w którym działa dystrybucja powietrza. Najprostszy w wykonaniu oraz najmniej kosztowny w utrzymaniu jest system grawitacyjny. Sprawdza się on w przypadku, gdy kominek znajduje się w centralnej części budynku, a rury odprowadzające ciepłe powietrze do pomieszczeń nie są dłuższe niż cztery metry. Może być też stosowany, gdy nie zależy Ci na dogrzewaniu w ten sposób całego domu.
W takim przypadku dystrybutor powietrza do kominka zazwyczaj obejmuje specjalne otwory wlotowe u podstawy kominka, poniżej komory spalania. Do kominka w ten sposób zasysane jest chłodniejsze powietrze z pomieszczenia, w którym instalacja się znajduje. Z uwagi na dużą ilość niezbędnego do działania kominka powietrza, należy zastosować odpowiednie środki ostrożności, czyli nie zastawiać otworów wlotowych oraz zadbać o obecność kratek czy wolnych przestrzeni pod wszystkimi drzwiami w domu.
Alternatywnym i często wybieranym rozwiązaniem jest system wymuszonej dystrybucji ciepła. W jego przypadku stosowany jest wentylator nadmuchowy do kominka, który wspomaga doprowadzanie zimnego powietrza. Dodatkowo wentylator kominkowy prowadzi je do dalszych pomieszczeń w domu. W ich przypadku rury nawiewowe prowadzące do pomieszczeń mogą mieć nawet do dziesięciu metrów długości. Możliwe jest również sterowanie intensywnością nawiewu oraz filtrowanie powietrza poprzez zamontowanie specjalnych filtrów w końcach rur wylotowych przy kratkach albo anemostatach.
Bardzo istotne jest, aby w tym przypadku aparat nawiewny do kominka połączony był również z przewodem rurowym, który będzie doprowadzał zimne powietrze z zewnątrz. Zapobiegnie to zasysaniu powietrza z pomieszczeń, w tym wtórnego wykorzystywania powietrza z wentylacji czy przewodów dymowych i spalinowych. Taki dystrybutor powietrza do kominka wymaga zazwyczaj wcześniejszego rozplanowania i poprowadzenia pod podłogą albo na nieużytkowym poddaszu czy strychu.
Sercem obiegu wymuszonego jest turbina do kominka. Napędza ona cały system i powoduje, że intensywność nawiewu można ustawiać dzięki zewnętrznym regulatorom. Zapytaj specjalisty, czy lepszym rozwiązaniem w przypadku Twojego domu będzie turbina kominkowa zimna, czy gorąca.