Produkty

Okna PCV – optymalna liczba komór

Okna PCV – optymalna liczba komór

Profile okienne składają się z różnej liczy komór spełniających odmienne zadania. Na rynku znajdziemy dwu-, trzy-, cztero-, pięcio- czy sześciokomorowe, choć istnieją także modele zawierające jeszcze więcej przegród. Jakie znaczenie ma liczba komór okna i czy można wskazać tę, która jest optymalna?

zaparowana szyba w oknie Jaką rolę pełnią komory profili okiennych?

To, ile komór składa się na konstrukcję okna PCV, ma znaczenie, jeśli interesuje nas izolacyjność termiczna, a także skraplanie się na powierzchni i szyby pary wodnej. Należy jednak zauważyć, że parowanie okna nie zależy jedynie od ilości zastosowanych w nim komór – w zimie jest ono powodowane niską temperaturą szyby, a także rzadszym wietrzeniem pomieszczeń. Izolacyjność termiczna z kolei również nie rośnie wraz z liczbą komór – ważna jest bowiem ich grubość – samo zwiększenie liczny przegród nie zawsze skutkować będzie polepszeniem parametrów cieplnych okna.

Dodatkowe komory w profilu wpływają na lepsze właściwości wytrzymałościowe okna, ponieważ umożliwiają wzmocnienie konstrukcji stalowymi kształtownikami usztywniającymi, potrzebnymi do prawidłowego funkcjonowania okna.

Szczególną rolę pełni komora zewnętrzna skrajna profilu okiennego. Posiada ona specjalne otwory odwodnieniowe, dzięki którym woda zebrana wewnątrz profilu odprowadzana jest na zewnątrz. Największa z komór profilu nazywa się komorą wzmocnieniową. Wewnątrz niej umieszcza się bowiem specjalny wzmacniający kształtownik z blachy ocynkowanej. Wszystkie pozostałe komory okna pełnią rolę izolacyjną, jednak by faktycznie dawały większy komfort cieplny, niezbędne jest zachowanie prawidłowej ich szerokości, min. 5 mm, co decyduje również o odpowiedniej grubości samych profili. Niektóre z komór mogą być wyposażone w specjalne wkładki termiczne, które dodatkowo pozytywnie wpływają na wartość współczynnika przenikania ciepła.

Optymalna liczba komór

Jak już wspomnieliśmy, nie zawsze za liczbą komór profilu idą wysokie parametry izolacyjne okna. Za optymalną liczbę komór uznaje się 4-5. Przede wszystkim gwarantują one odczuwalną różnicę cieplną w porównaniu z oknami trójkomorowymi, a dodatkowo ich cena jest jedynie nieznacznie większa od ceny okienokno pcv, 5 komór, pięcio komorowe trójkomorowych. Korzystna różnica jest w tym przypadku widoczna bardziej, niż w sytuacji, gdy zdecydujemy się na okno pięcio- czy sześciokomorowe – ich cena jest znacznie wyższa, a parametry jedynie nieznacznie lepsze.

Podejmując decyzje o zakupie okna należy więc dobrze przyjrzeć się przekrojom profili okiennych. Będziemy mogli wtedy sprawdzić, ile komór zawierają i jakie posiadają wypełnienie.

Data publikacji 20-05-2022

Komentarze

Ocena
1 komentarz
25.08.2015
Z oknami pvc to jest niezły szkopuł bo na ten przykład mam w domu okna dwóch producentów - nie jacyś znani, tacy marketowi, cena taka sama Okna są identyczne z zewnątrz gdybym nie był przy montażu to bym w życiu nie odróżnił. I teraz takie coś, część z okien działa świetnie, niestety druga część innego producenta przyprawia mnie o ból głowy. Rączki latają na kilka stron - okno da się otworzyć i działa jak potrzeba, ale rączki po prostu mają ogromne luzy, jak to skorygować nie mam pojęcia! i weź tu wybierz odpowiednie..

Ocena i komentarz dla:

Okna PCV – optymalna liczba komór