Produkty

Oliwnik

Łac. Eleagnus

Oliwnik

Oliwnik, z łac. Eleagnus, to rodzaj kilkudziesięciu gatunków drzew z rodziny oliwnikowatych, które rosną na południu Europy, w częściach Azji i Ameryki Północnej. Dorastają one do ok. 7-14 metrów.

Z gałęzi gęsto wyrastają drobne, szare lub srebrzyste liście o kształcie jajowatym, a także małe białe lub żółte kwiatki o czterech mięsistych, ostro zakończonych płatkach. Gałęzie i liście często mogą zdawać się przyprószone śniegiem, bo mogą być pokryte białymi, drobnymi „włoskami”. Niektóre gatunki (w tym najpopularniejszy w Polsce oliwnik wąskolistny) wydają podobne z wyglądu do oliwek czerwone lub zielone owoce. Roślina jest zresztą podobna do spokrewnionego z oliwnikiem drzewa oliwnego, które jednak nie wyrośnie okazale w polskim klimacie.

To jedna z nielicznych roślin, które łączą dekoracyjne walory z łatwością uprawy. Wyrośnie na suchej, piaszczystej czy kamienistej glebie, a także w warunkach miejskich. Jedyne, co jest w przypadku oliwnika bardzo istotne, to nasłonecznienie, bez którego drzewka są mniejsze, a liście nie mają tak charakterystycznej barwy. Jest rośliną miododajną, a więc do ogrodu powinny ją wybierać osoby, którym zależy na dobrostanie pszczół. Rozsada następuje jesienią z nasion na rozsadniki. Wiosną należy przenieść je do gruntu, a w pierwszych latach dobrze jest okrywać je na zimę.

Oliwnik ma właściwości wiążące azot, przez co może usuwać zanieczyszczenia z terenów takich jak fabryki, jezdnie itp., dlatego świetnie sprawdzi się w miejskich warunkach. Równie ważny może być w pobliżu uli a także wszędzie tam, gdzie chcemy uzyskać śródziemnomorski klimat. Uprawianie drzewa oliwnego w polskich warunkach może być trudne, podczas gdy oliwnik z pewnością się przyjmie, prezentuje się też bardzo podobnie.

Dawniej przetwory z owoców oliwnika baldaszkowatego były bardzo popularne z uwagi na kwaskowaty smak i sporą zawartość witamin. Dziś o kulinarnych zastosowaniach rośliny nieco już zapomniano, ale amatorzy alternatywnej czy ekologicznej kuchni z pewnością chętnie wrócą do win, soków i dżemów z owoców oliwnika.