Produkty

Oświetlenie w kuchni

Oświetlenie w kuchni

Kuchnia będzie dobrze oświetlona, jeśli zamontujemy w niej kilka rodzajów źródeł światła. Aby rachunki za prąd były jak najmniejsze, warto wybrać oświetlenie energooszczędne.

oświetlenie w kuchniOświetlenie ogólne.

Włącza się je, wchodząc do kuchni. W zależności od jej aranżacji może to być tradycyjna lampa sufitowa lub nowoczesny spot złożony z kilku reflektorków o regulowanym kierunku i kącie nachylenia. Innym chętnie stosowanym rozwiązaniem jest plafon lub równomiernie rozmieszczone oprawy halogenowe w suficie podwieszanym (ich liczbę trzeba dostosować do wielkości wnętrza). W dużej kuchni dobrze jest zamontować osobne źródło światła nad stołem, tak by padało ono na cały jego blat, ale nie oślepiało siedzących przy nim ludzi.

Nad blatem.

Blat roboczy to miejsce na którym używamy noży, tasaków, sprzętów mechanicznych, dlatego do jego oświetlenia należy zwrócić szczególna uwagę. W praktyce najczęściej stosuje się oprawy montowane pod wiszącymi szafkami. Mogą to być na przykład bardzo płaskie oświetlenie z miniaturowymi żarówkami halogenowymi zainstalowanymi w dnie szafek czy też zakładane od spodu szafek świetlówki liniowe. Istnieją również modele opraw z wyłącznikiem bezdotykowym. Coraz powszechniej są też używane paski LED (nie nagrzewają się podczas  pracy można więc bezpiecznie montować je w meblach).

Nad kuchenką.Lampa wisząca Colours Anies Castorama

Kupując kuchenny okap wybierajmy modele z wbudowaną lampką, która dodatkowo doświetli kuchenkę. W nowoczesnych modelach są to z reguły reflektorki halogenowe.  Jeśli mamy w kuchni wyspę z kuchenką, blatem roboczym lub zlewozmywakiem, trzeba oświetlić także to stanowisko.

Oświetlenie dekoracyjne.

Oświetlenie dekoracyjne powinno uzupełniać oświetlenie ułatwiające pracę, a nie nad nim dominować. Doskonale w tej roli sprawdzają się lampki halogenowe zainstalowane nad szafkami na wysięgnikach. Wyeksponują na przykład naczynia zebrane w kredensie, a po otwarciu drzwiczek oświetlą wnętrze szafki. Natomiast na ścianie, w pobliżu kąta jadalnego, można zamontować oświetlenie boczne w postaci kinkietów albo listwy LED.

Dział Urządzanie

Komentarze

Ocena
4.67
3 komentarze 3 Oświetlenie w kuchni
22.03.2017
Mi się wydaje, że najlepszy nastrój osiąga się w kuchni, gdy oświetlenie zapewnia jedna, duża wisząca nad stołem lampa. Ewentualnie można doświetlić jakieś ciemniejsze miejsca za pomocą ledów ale dyskretnie, aby nie psuć efektu. Dodatkowo proponuję stosować w kuchni wyłącznik automatyczny do załączania i wyłączania światła. Może on działać w oparciu o czujkę ruchu lub w droższej opcji może być oparty na liczeniu ile osób weszło do kuchni i ile osób wyszło. Przy tym drugim rozwiązaniu np wyłącznik Luno5 nie trzeba się stale ruszać aby światło się paliło.
26.09.2016
Listwy led pod szafki i gotowe, świetne i ekonomiczne rozwiązanie nie tylko do kuchni
02.01.2016
Oświetlenie w kuchni mega ważne. Ja mam oddzielnie włączane reflektorki pod szafkami żeby na blat świeciły no i główne ale też jasne.

Ocena i komentarz dla:

Oświetlenie w kuchni

#InteliwiseSaaSModule_win_wrapper