Produkty

Ożanka

Łac. Teucrium

Ożanka

Ożanka, z łac. Teucrium, to rodzaj roślin z rodziny jasnotowatych, do których należy ponad 100 gatunków.. Większość z nich pochodzi z terenów basenu Morza Śródziemnego, w związku z czym nie wszystkie gatunki są mrozoodporne. 

Zimozielone krzewy lub krzewinki ożanki kwitną latem. W Polsce można rzadko spotkać ożankę właściwą (Teucrium chamaedrys). Ożanki są zazwyczaj niewysokie, osiągają ok. 30 cm wysokości. Posiadają liście o karbowanych brzegach, które zabarwiają się na ciemnozielony kolor. Liście ożanki właściwej są pod spodem omszone. Jej kwiaty posiadają różowo-purpurowy odcień, zazwyczaj są raczej małe, mają ok. 1,5 cm długości – zbierają się w luźne kłosy. Roślina o wyprostowanym pokroju jest mrozoodporna i odpowiednia do zasadzenia w ogrodzie.

Sadzenie ożanki przypada na jesień lub wiosnę – należy wybrać stanowisko dobrze nasłonecznione, na którym będzie efektownie kwitnąć. Właściwym podłożem będzie lekka gleba, raczej sucha i mocno przepuszczalna – jest mało wymagająca, dlatego nadaje się również na ziemie kamieniste, żwirowe i ubogie. Do ogrodów w strefie klimatu umiarkowanego należy wybierać gatunki całkowicie mrozoodporne, na przykład ożankę właściwą.

Po kwitnieniu można przycinać krzew, aby się lepiej zagęścił. Wiosną natomiast można ją strzyc w celu lekkiego formowania – w szczególności dotyczy to ożanki krzewiastej. Rozmnażanie rośliny można przeprowadzić z półzdrewniałych sadzonek latem lub przez podział wczesną wiosną. Pod koniec zimy można ją również wysiewać. Pielęgnacja ożanki jest łatwa, ze względu na jej wysoką odporność na choroby i ataki szkodników.

Ożanka jest rośliną ozdobną nadającą się na kompozycje rabatowe, szczególnie w otoczeniu bylin. Ze względu na niskie wymagania glebowe może być też wykorzystywana do obsadzania murów i zboczy. Sprawdza się jako roślina okrywowa oraz dekoracja skalniaków. W medycynie ludowej stosowana jest także jako roślina lecznicza – napar z ożanki właściwej ma pozwalać na rozkurczanie przewodu pokarmowego oraz pobudzać czynności żołądka. 

Data publikacji: 27.02.2017