Produkty

Pajęcznica

Łac. Anthericum

Pajęcznica

Pajęcznica, z łac. Anthericum, to rodzaj roślin, który wywodzi się z rodziny szparagowatych lub – wg niektórych systemów – pajęcznicowatych; wcześniej zaliczany był do agawowatych i liliowatych. Pochodzi z trawiastych równin Europy, Turcji i Afryki.

Pajęcznica jest byliną tworzącą kępy trawiastych liści. Są one wąskie i błyszczące. Z ich środka wyrastają cienkie pędy, na których tworzą się białe, spodeczkowate lub trąbkowate kwiaty, z których powstają kłosowate kwiatostany. Najbardziej znanymi gatunkami są pajęcznica liliowata i gałęzista. Można je spotkać dziko rosnące również w Polsce. Bylina ta zazwyczaj rośnie na wysokość 30-100 cm. Pajęcznica liliowata ma większe kwiaty i, jak sama nazwa wskazuje, są one nieco podobne do lilii. Zalicza się ona do gatunków zagrożonych wyginięciem. Pajęcznica gałęzista tworzy szerokie kępy i jest zaliczana do roślin miododajnych. Rośliny te kwitną zazwyczaj na przełomie maja i czerwca, ale mogą również powtarzać kwitnienie.

Wiele bylin można uprawiać w warunkach krajowych, szczególnie dwa wymienione już gatunki, ponieważ są to pajęcznice rodzime. Stanowisko powinno być słoneczne, a podłoże dobrze przepuszczalne. Nie należy dopuszczać do jego zbyt dużego zawilgocenia, ponieważ pajęcznice w naturze wybierają bardzo suche tereny. Gleba powinna jednak być żyzna. Jesienią liście naturalnie obumierają. Pędy można przycinać po kwitnieniu, aby pobudzić liście do większego wzrostu.

Pajęcznica może łatwo sama się rozsiewać. Rozmnaża się ją poprzez wysiewanie nasion jesienią lub dzielenie roślin wiosną. Podzielone rośliny będą kwitły po roku, wysiane zaś po 2-3 latach.

Pajęcznicę warto uprawiać w ogrodzie dla ozdoby. Szczególnie podkreśli stylizacje naturalistyczne i rustykalne. Pajęcznica liliowata ma szczególnie ozdobne kwiaty, a jej coraz rzadsze występowanie zachęca do uprawy w ogrodzie czy na działce. Trawiaste kępy wyglądają dekoracyjnie na różnych terenach zielonych, zarówno w grupach, jak i sadzone pojedynczo. Kwiaty pajęcznic mogą również wydzielać duże ilości nektaru.

Data publikacji: 10.01.2017