Produkty

Pak choi

Łac. Brassica rapa L. subsp. chinensis

Pak choi

Pak choi, z łac. Brassica rapa L. subsp. chinensis, zwana również kapustą chińską, to gatunek roślin z rodziny kapustowatych. Wywodzi się z Azji Wschodniej, choć obecnie uprawiana jest również w Europie i Ameryce Północnej.

Roślina wytwarza jadalne rozety liściowe, duże i szerokie, ciemnozielone i nieco zawinięte na brzegach. Posiada sztywne i grube ogonki liściowe, które uznawane są za najsmaczniejszą część tego warzywa. Choć uprawiana jest w naszym kraju od niedawna, to cieszy się sporą popularnością przez wzgląd na łatwość jej pielęgnacji.

Mimo tego, roślina ma dosyć wysokie wymagania. Odpowiednie dla niej są podłoża żyzne, zasobne w próchnicę oraz bogate w składniki pokarmowe. Warto dodatkowo zasilać ziemię wieloskładnikowymi nawozami. Wysoka wilgotność gleby jest niezbędna w okresie wytwarzania liści. Pak choi najlepiej wzrasta na stanowiskach słonecznych, ewentualnie lekko zacienionych – powinny być jednak zaciszne i dobrze osłonięte od wiatru.

Pak choi zazwyczaj wysiewa się bezpośrednio do gruntu w połowie lata – zbiór następuje wówczas w okresie jesiennym, ponieważ pierwsze rozety są gotowe już ok. 4-6 tygodni od zasadzenia. Wysoka odporność na lekkie przymrozki pozwala na zbiory kapusty chińskiej do późnej jesieni. Nie należy jednak umieszczać nasion w gruncie, na którym wcześniej wzrastały inne rośliny z rodziny Brassicaceae, ponieważ są wtedy bardziej narażone na występowanie chorób właściwych dla kapust.

Pak choi jest warzywem popularnym w kuchni orientalnej, choć cieszy się coraz większą popularnością również w naszym kraju. Jej smaczne liście mogą być spożywane na surowo, na przykład jako składnik sałatek, a także gotowane w zupach, duszone lub smażone. Są bogatym źródłem substancji odżywczych, sodu, potasu, wapnia, magnezu, fosforu, żelaza i witamin z grupy B i C. Dodatkowo zawiera dobrze przyswajalne białko oraz błonnik, przez co zalecana jest przy dietach odchudzających oraz wegetariańskich. Kapuście pak choi przypisywane są również właściwości przeciwzapalne i antynowotworowe.

Data publikacji: 27.02.2017