Produkty

Pantofelnik

Łac. Calceolaria

Pantofelnik

Pantofelnik, z łac. Calceolaria, to rodzaj roślin należących do rodziny trędownikowatych. Zwany również kalceolarią, a potocznie – małym bucikiem i pantofelkiem. Zalicza się do tego rodzaju aż około 500 gatunków.

Pantofelnik pochodzi z Ameryki Południowej i Środkowej. Rodzaj ten charakteryzuje się żywymi, barwnymi kwiatami, które określane są jako pseudodwuwargowe. Kalceolaria to rodzaj roślin, do których mogą zaliczać się byliny, podkrzewy oraz gatunki dwuletnie, różniące się między sobą odpornością. Pantofelnik porasta w naturze wilgotne i chłodne rejony górskie. Płatki kwiatów są często upstrzone w różnych odcieniach – najczęściej są zdobione plamkami lub cętkami, które kontrastują z kolorem reszty. Roślina ta obficie kwitnie od maja do jesieni. Kwiaty są niezwykle wyeksponowane, ponieważ wyrastają wysoko ponad miękkie i gęste liście. Ich dolna warga jest rozdęta i przybiera kształt pantofelka, od którego roślina wzięła nazwę. Kwiaty kalceolarii mają średnicę około 4-5 cm i występują w rozmaitych kolorach – żółtym, rudawym, czerwonym, białym i pomarańczowym.

Wiele gatunków pantofelnika można swobodnie uprawiać w polskich warunkach klimatycznych, inne zaś będą dobrze się czuły wewnątrz budynków. Należy jednak pamiętać o tym, że rośliny te nie znoszą zbyt wysokich temperatur. Najlepiej, gdy nie przekracza ona 20°C. Zimozielone, odporne byliny sadzi się w żwirowej, próchniczej ziemi, która powinna pozostać stale wilgotna. Pantofelniki potrzebują jasnych stanowisk, ale nie zniosą bezpośredniego nasłonecznienia. Wśród rozmaitych gatunków znajdują się również takie, które po obfitym kwitnięciu, obumierają. Należy pamiętać, żeby nie dopuszczać do zawilgocenia kwiatów kalceolarii. Rośliny te mogą być atakowane przez mszyce i ślimaki, a także szarą pleśń.

Pantofelnika można rozmnażać poprzez wysiewanie nasion w zimnych inspektach jesienią lub wczesną wiosną oraz pobieranie zielnych sadzonek latem i wiosną. Kalceolarie są szczególnie ozdobnymi roślinami, które chętnie uprawia się w ogrodzie czy pojemnikach z uwagi na oryginalne kwiaty i długą porę ich pojawiania się.

Data publikacji: 10.01.2017