Produkty

Papaja

Łac. Carica papaya

Papaja

Papaja, z łac. Carica papaya, to potoczna nazwa melonowca właściwego. Roślina z rodziny melonowcowatych pochodzi z Ameryki Południowej oraz Środkowej, a także południowych obszarów Ameryki Północnej – jej uprawy spotkamy w Meksyku czy na Florydzie. Słodki, egzotyczny owoc jest także hodowany w tropikach.

Papaja to ciepłolubna roślina dwupienna, która w naturalnych warunkach może osiągnąć nawet do 10 m wysokości, choć zdarzają się także mniejsze okazy. Bylina posiada drzewiasty przekrój – ciekawostką jest fakt, że cynamonowy pień w środku jest pusty. W dolnej części pnia możemy zaobserwować pęknięcia, które powstały po opadłych owocach. Na szczycie pnia pojawia się pióropusz ze spiralnie rozmieszczonych liści. To z ich wyrastają drobniejsze kwiaty męskie oraz nieco okazalsze – żeńskie. Roślina posiada charakterystyczne owoce-jagody, które w okresie dojrzewania zmieniają zielony kolor na barwę ciemnożółtą lub pomarańczową. Gruszkowaty owoc kryje w sobie czarne, kuliste nasiona.

Jak uprawiać roślinę w warunkach domowych? Papaję możesz wysadzić z nasion, ponieważ roślina dosyć szybko kiełkuje – pierwsze zawiązki pojawiają się już 2-3 dni po wysianiu. Dla papai najlepsze będzie podłoże ogrodnicze. Warto je wzbogacić nawozem przeciwko pleśni lub odpowiednio wcześniej wysterylizować w mikrofalówce czy gorącej parze. Dzięki temu młode kiełki nie będą atakowane przez grzyby. Warto pamięć, że tropikalna papaja jest ciepłolubna, dlatego temperatura podczas kiełkowania powinna utrzymywać się na poziomie ok. 20°C, a woda do podlewania powinna mieć temperaturę pokojową.

Roślinę możesz uprawiać w szklarni lub w domu, ustawiając doniczkę przy oknie od południowej strony, jednak na niezbyt nasłonecznionym miejscu. Aby owoce dojrzewały należy zapewnić papai wilgotne powietrze. Owoce pojawią się w 2 roku od wysiania. W okresie zimowym warto ograniczyć podlewanie – objawy przelania rośliny rozpoznasz po opadniętych liściach. Roślinę możesz przesadzić do większej doniczki.

Egzotyczna papaja jest szczególnie doceniana za swoje walory smakowe. Słodkie owoce są częstym składnikiem deserów, ciast oraz sałatek. Stanowią także podstawę wielu soków oraz dżemów. Roślina od dawna jest wykorzystywana w medycynie naturalnej. Owoc jest stosowany w leczeniu infekcji dróg moczowych czy wrzodów żołądka. Regularne spożywanie papai zmniejsza ryzyko zachorowania na raka czy wystąpienia zawału.

Data publikacji: 10.01.2017