Produkty

Parapet ze szklanej mozaiki – jak go wykonać

Parapet ze szklanej mozaiki – jak go wykonać

Szklana mozaika to materiał wykończeniowy, który znajduje zastosowanie w przypadku wykańczania ścian łazienek czy kuchni. Nie są to jednak jedyne możliwości jej wykorzystania. Ciekawym i funkcjonalnym rozwiązaniem będzie wyłożenie taką mozaiką parapetu. To z pewnością godna uwagi alternatywa dla tradycyjnych, jednobarwnych spodów okien, które dominują w większości naszych pomieszczeń.

Dlaczego szklana mozaika?

Niewielkie, wielobarwne kwadraciki ułożone na powierzchni naszego parapetu z pewnością przyciągną uwagę wszystkich gości. W tym miejscu będą nie tylko Moizaika szklanaoryginalnie się prezentowały, ale również wprowadzą do wnętrza nieco życia i intensywnych kolorów. Co więcej, tak wykończony parapet nie starci nic ze swojej funkcjonalności. Będziemy mogli z powodzeniem ustawić na nim doniczki z kwiatami, a także bardzo łatwo usuniemy z niego wszelkie zanieczyszczenia.

Co będzie nam potrzebne:

- szklana mozaika w plastrach,
- zaprawa klejowa, najlepiej w białym kolorze,
- fuga i gumowa fugownica,
- szpachla zębata,
- szeroka taśma samoprzylepna,
- klocek dociskowy,
- nożyczki,
- gąbka.

Montaż mozaiki krok po kroku

Podobnie jak ma to miejsce w przypadku innych prac, tak i tu zaczynamy od przygotowania podłoża. Jest to bardzo ważne, ponieważ płaszczyzna przeznaczona do wykończenia mozaiką musi być idealnie równa i płaska. Wszelkie nierówności sprawią bowiem, że miniaturowe płytki nie zostaną ułożone równolegle do podłoża oraz do pozostałych elementów, co z kolei sprawi, że całość nie będzie prezentować się estetycznie. Wyrównane podłoże na koniec oczyszczamy jeszcze z kurzu i z pyłu.

Szklana mozaikaPlastry mozaiki tniemy nożyczkami na mniejsze fragmenty, tak aby odpowiadały naszemu projektowi – mogą być różnej długości lub takiej samej, jeśli chcemy otrzymać równomierny wzór. Następnie wszystkie elementy układamy na naszym parapecie – robimy to w taki sposób, by otrzymać wzór, który będzie docelowo zdobił parapet.

Na ułożone elementy naklejamy taśmę samoprzylepną, tak aby dokładnie połączyć ze sobą poszczególne elementy. Gdy tworzą już całość, ściągamy je z parapetu.

Możemy już aplikować na powierzchnię parapetu zaprawę klejową – w tym celu używamy zębatej szpachli.

W kolejnym kroku sięgamy po sklejoną taśmą mozaikę. Bardzo ostrożnie przenosimy ją na parapet i równo na nim układamy. Następnie równomiernie dociskamy ją przeznaczonym do tego klockiem dociskowym, a później przystępujemy do delikatnego usunięcia taśmy samoprzylepnej.

Następnie sięgamy po pojedynczy pasek mozaiki, którym wykańczamy rant – wcześniej miejsce to również pokrywamy zaprawą.

Kiedy zaprawa całkowicie wyschnie, możemy przystąpić do fugowania. Preparat nanosimy gumową fugownicą, wypełniając dokładnie wszelkie szczeliny pomiędzy poszczególnymi elementami. Warto zwrócić uwagę na kolor fugi – może być on neutralny, np. biały, albo dopasowany kolorystycznie do barwy mozaiki. Ciemniejsza fuga optycznie przyciemni całą dekorację, jaśniejsza natomiast ją rozjaśni.

Po około 24 godzinach, gdy fuga całkowicie wyschnie, przystępujemy do usunięcia jej nadmiaru. W tym celu przecieramy parapet zwilżoną w wodzie gąbką, co jednocześnie ostatecznie kończy naszą pracę.

Data publikacji: 15.12.2015
Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Jaki parapet wewnętrzny wybrać? Rodzaje, zastosowanie i style parapetów

Jaki parapet wewnętrzny wybrać? Rodzaje, zastosowanie i style parapetów
Wybór parapetu może wydawać się prozaiczny, jednak powinniśmy głęboko zastanowić się nad tym, na który ostatecznie postawić. Ten element...
Czytaj więcej

Montaż parapetu wewnętrznego − instrukcja krok po kroku

Montaż parapetu wewnętrznego − instrukcja krok po kroku
Prawidłowo dobrany parapet wewnętrzny nie jest tylko dekoracją, odpowiednio dopasowany do rodzaju okna i stylu wnętrza powinien chronić mieszkanie prz...
Czytaj więcej

Dekoracyjny parapet zimą

Dekoracyjny parapet zimą
Świetnym pomysłem na czas zimowy jest udekorowanie naszego parapetu ciekawymi gatunkami roślin, które będą kwitły i dzięki temu ubarwią nasz pokój. Is...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Parapet ze szklanej mozaiki – jak go wykonać