Produkty

Patison

Łac. Cucurbita pepo patisoniana

Patison

Patison, z łac. Cucurbita pepo patisoniana, to jednoroczna roślina należąca do rodziny dyniowatych. Pochodzi z Ameryki Północnej i Środkowej, natomiast do Europy został sprowadzony przez Hiszpanów i obecnie jest rozpowszechniony na całym świecie.

Roślina cechuje się krzaczastym pokrojem dorastającym do 1 m wysokości i dużymi owocami o niecodziennym, falistym wyglądzie. Owoce z reguły są białej, zielonej lub bardzo ciemnej barwy o przeciętnej średnicy 18 cm.

Patison najlepiej rośnie w słonecznym i zacisznym miejscu na piaszczysto-gliniastej glebie. Grunt do uprawy rośliny powinien być niezbyt ciężki, za to próchniczy o odczynie pH oscylującym wokół obojętnego. Najważniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym dla patisona jest podlewanie, o które dbamy zwłaszcza po jego posadzeniu oraz w czasie zawiązywania i dojrzewania owoców. Ponadto, warto jesienią nawozić go kompostem, a przed samym sadzeniem i w okresie wegetacji dostarczać mu mineralnego nawozu wieloskładnikowego. Warzywo, tak jak wszystkie dyniowate, jest wrażliwe na chłód oraz przymrozki i może zginąć nawet przy krótkotrwałych spadkach temperatury do granic ok. 0 stopni. Z uwagi na wspomniany fakt, patisona powinno się sadzić do gruntu dopiero w drugiej połowie maja, gdy możemy wykluczyć ryzyko wiosennych przymrozków. Co więcej, przed zimą grządki należy okryć włókniną, którą usuwamy po około trzech tygodniach od posadzenia rośliny.

Patison jest z reguły odporny na ataki szkodników i choroby. Rozmnażanie go polega na wysiewie nasion do pojemników na przełomie kwietnia i maja, a następnie, jak wspomniano powyżej, przesadzeniu rozsady do gruntu. Patison owocuje bardzo szybko, bo już po pięciu tygodniach, a zbioru owoców należy dokonywać sukcesywnie, z uwagi na fakt szybkiego ich przejrzewania oraz hamowania rozwoju kolejnych owoców.

Patison zawiera dużą ilość minerałów i witamin – należą do nich żelazo, wapń, magnez i fosfor oraz witaminy z grupy B i C. Jest warzywem, niskokalorycznym, dlatego idealnie nadaje się dla osób z nadwagą i nadciśnieniem. Owoce rośliny znalazły szerokie zastosowanie w kuchni jako składnik sałatek, gulaszu mięsnego oraz dodatek do drugiego dania. Niektóre odmiany, z uwagi na niespotykany wygląd, są wykorzystywane jako dynie ozdobne, a pozostałe jako rośliny uprawne w przydomowych ogródkach.

Data publikacji: 11.01.2017