Produkty

Pękanie, osadzanie, wstrząsy – jak chronić strukturę domu?

Pękanie, osadzanie, wstrząsy – jak chronić strukturę domu?

Pęknięcia, rysy, odpadający tynk, przekrzywienie ścian i podłóg – każdy z tych przypadków to oznaka, że w strukturze domu mogą znajdować się nieprawidłowości. Ignorowane mogą prowadzić do eskalacji problemu, a w konsekwencji nawet do katastrofy budowlanej. Jakie mogą być przyczyny takich zjawisk i jak się przed nimi chronić?

popękany tynkPękanie ścian

Nie każda rysa na naszych ścianach jest od razu przyczynkiem do ewakuacji wszystkich mieszkańców. Czasami rysy mogą być związane z łuszczeniem się zewnętrznej warstwy tynku, które będą pogarszać się z czasem i zawilgotnieniem. Wówczas potrzebna będzie wymiana tynku i wykonanie poprawnej izolacji. Jeżeli nasz budynek jest wykonany w technologii szkieletu żelbetowego ze ścianami wypełniającymi z silikatów lub ceramiki, może być to związane z wybranym rozwiązaniem. Podczas stawiania takich konstrukcji dochodzi do wielu zarysowań, które obniżają ich wartości estetyczne. Jeśli jednak zauważymy nowe szczeliny na budynku lub poszerzanie się dotychczasowych, lepiej uważnie przyjrzeć się ich kształtom i kierunkowi rozprzestrzeniania. Czasami można zauważyć dokładne linie rozchodzące się od styku z sąsiednimi elementami lub budynkami, co wskaże nam powód pękania. Najlepiej jednak, jeśli uszkodzenia zbada specjalista z zakresu budownictwa, ponieważ każdy przypadek jest indywidualny. W razie pogarszania się sytuacji, należy podjąć kroki zapobiegawcze.

Najpopularniejszym, poprawiającym właściwości estetyczne, jest renowacja tynku z położeniem siatki elastycznej, która pozwala na pewne ruchy ścian. Jeżeli problemy są dogłębniejsze, specjalista może zarządzić zastosowanie „szycia” muru, czyli łączenia szczelin za pomocą metalowych klamer. Jeśli i to nie wystarczy, potrzebna będzie gruntowna przebudowa.

Osadzanie budynku

Kolejne zagrożenie dla struktury budynku jest zawarte w samej jego podstawie. Z czasem górne warstwy zaczynają się przesuwać pod wpływem warunków atmosferycznych. Częstą przyczyną uszkodzeń jest choćby zbyt płytkie usadowienie domów. Jeżeli budynek znajduje się w strefie przemarzania, w szczególności na gruntach wysadzinowych, czyli takich, które zimą, zamarzając, zwiększają swoją objętość, może dojść do odkształceń. Na wiosnę takie podłoże szybciej rozmarza od strony południowej i wtedy może dojść do przełamania niewłaściwie posadowionego domu.

Nie bez znaczenia na ruchy wertykalne jest także charakteru podłoża. Wyróżniamy grunty:

- sypki (piaski) – ulegają odkształceniom przez pierwsze kilka miesięcy,

- spoisty (iły, gliny) – wyraźne odkształcenia przez pierwsze kilka lat, długotrwałe efekty przez lata.

Dla uszkodzeń wynikających z osadzenia budynków charakterystyczne są pionowe szczeliny, biegnące aż do dachu. Aby upewnić się, że powstały na \skutek takich ruchów, niezbędna będzie porada geotechniczna, która wskaże nieprawidłowości w strukturze gruntu. Niestety, prace ziemne mogą okazać się niewystarczające, dlatego jest możliwe, że niezbędna będzie poprawa fundamentów.

Wstrząsy

Polska nie znajduje się (poza bardzo rzadkimi wstrząsami w północno-wschodniej części kraju) w rejonie dużej aktywności sejsmicznej, ale nie oznacza to, że nie doświadcza trzęsień ziemi. W znacznej większości są pochodzenia antropogennego, wywołane wydobywczą działalnością człowieka. Mieszkańcy górniczych okolic zapewne znają dobrze tak zwane tąpnięcia, czyli miniwstrząsy wywołane zapadającymi się formacjami skalnymi. Nie są one przesadnie groźne dla ogółu ze względu na swój ograniczony zasięg, krótki czas działania oraz niewielką moc, ale ich powtarzalność może wystawić strukturę domu na próbę.klej do siatki

Zagrożenie sejsmiczne musi być uwzględnione przez projekt budowlany, dlatego też normy określają maksymalne wysokości dla inwestycji w takich rejonach, a także wzmocnione ściany oraz fundamenty. Jeżeli nasz dom będzie posiadał znaczną kubaturę, można rozważyć wybranie sufitów modułowych, które zostawiają przestrzeń na poruszanie się konstrukcji w wypadku tąpnięć. Razem z nimi w ofercie znajdują się kątowniki przyścienne oraz klipsy, które zwiększą odporność budynku.

Rozwiązania dla zagrożonych terenów powinny być oparte o mapę aktywności sejsmicznej oraz prawdopodobieństwo nasilenia się takich zjawisk.

Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Jaki klej do ocieplenia ze styropianu wybrać?

Jaki klej do ocieplenia ze styropianu wybrać?
Klejenie styropianu wymaga użycia odpowiednich środków przeznaczonych specjalnie do spajania krawędzi i płaszczyzn wykonanych z tego materiału. Wybór ...
Czytaj więcej

Kleje do systemów dociepleń – wybór i zastosowanie

Kleje do systemów dociepleń – wybór i zastosowanie
Kleje do styropianu, polistyrenu ekstrudowanego i wełny mineralnej – produkty te odpowiadają w dużej mierze za wytrzymałość i trwałość systemów dociep...
Czytaj więcej

Uszczelnianie zespolone – na czym polega

Uszczelnianie zespolone – na czym polega
Uszczelnienie zespolone to rodzaj izolacji przeciwwilgociowej, która stosowana jest w miejscach narażonych na stałe działanie wilgoci. Nadaje się więc...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Pękanie, osadzanie, wstrząsy – jak chronić strukturę domu?