Produkty

Pielęgnacja dzieł sztuki

Pielęgnacja dzieł sztuki

Pielęgnacja wartościowych obrazów wymaga dokładnego zaznajomienia się z tą tematyką. W przeciwnym razie nieumyślnie moglibyśmy bowiem uszkodzić strukturę nałożonej farby lub zniszczyć wiekową ramę. Zapoznajmy się więc z podstawowymi zasadami prawidłowego dbania o obrazy w naszym mieszkaniu.

pielęgnacja dzieł sztukiJeśli jesteśmy zapalonymi kolekcjonerami sztuki lub posiadamy pamiątki rodzinne o wartości sentymentalnej, warto zadbać, aby obrazy wiszące w naszym mieszkaniu zachowały swój wygląd na długie lata. Dzięki temu wartościowe okazy na naszych ścianach będą dekorowały nie tylko nasze mieszkanie, lecz także domostwa kolejnych pokoleń naszego rodu.

Obrazy olejne

Stary i wartościowy obraz najlepiej będzie oddać w ręce konserwatora, który profesjonalnie zajmie się jego czyszczeniem. W przypadku obrazów o mniejszej wartości z łatwością przeprowadzimy odpowiednie zabiegi samodzielnie. Usuwanie kurzu polega przy wykorzystaniu miękkiej, spranej ściereczki lub dobrze odciśniętej gąbki. Po przetarciu małego fragmentu należy wypłukać szmatkę lub gąbkę i czyścić kolejną część – w ten sposób unikniemy rozprzestrzenianiu się brudu. Dobrą metodą jest także mycie powierzchni obrazu jasnym piwem w letniej temperaturze lub mieszanką startych ziemniaków z wodą – po zastosowaniu takiego preparatu na bieżąco przemywamy obraz zwilżoną ściereczką. Te czynności należy jednak wykonywać na dobrze zachowanych obrazach, które nie posiadają pęknięć i innych uszkodzeń.

Akwarele i pastele

Obrazy wykonane taką metodą najczęściej przechowywane są w ramach z szybką. Nie musimy więc czyścić samych obrazów, gdyż dzięki obramowaniu nie gromadzą one kurzu. Należy jednak dbać o usuwanie zanieczyszczeń z powierzchni szkła. Przemywając szybkę wodą koniecznie zadbajmy o jej dokładne wysuszenie – jeśli wilgoć zgromadzi się za szkłem, wówczas może spowodować uszkodzenia naszego dzieła sztuki.

Ramy obrazuzestaw gąbek uniwersalnych

Ramy możemy czyścić bez konieczności wyciągania z nich obrazu, jednak musimy zachować ostrożność, aby nie dotykać i nie zabrudzić płótna. Najlepiej więc będzie, jeśli zakryjemy je tekturą bądź dopasowanym arkuszem papieru. Drewniane ramy należy delikatnie oczyścić za pomocą odkurzacza, a następnie za pomocą pędzelka pokryć podgrzaną pastą do podłogi. Kiedy preparat się wchłonie, należy ramę dokładnie wypolerować przy wykorzystaniu miękkiej, wełnianej ściereczki.

Jeśli posiadamy złoconą ramę, wówczas zabiegi pielęgnacyjne przebiegają w inny sposób. Do tego celu wykorzystuje się często ocet winny – zwilżoną nim gąbką przecieramy całą ramę, a następnie przemywamy wszystko wilgotną ściereczką. Inną znaną metodą jest zastosowanie cebuli – jej połówką dokładnie nacieramy ramę. Jest to najszybsze rozwiązanie na zalegający na obramowaniu kurz, jednakże najmniej skuteczne. Jeżeli posiadamy więcej czasu, warto zdecydować się na przeprowadzenie czyszczenia przy wykorzystaniu octu.

Odświeżone dzieła sztuki z powodzeniem można zawiesić z powrotem na ścianach, pamiętając, aby unikać miejsc wystawionych na działanie słońca – jego promienie negatywnie wpływają na kolory oraz strukturę farby.

Data publikacji: 12.01.2016
Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Instrukcja wideo - wiosna w ogrodzie. Jak przygotować narzędzia ogrodowe?

Instrukcja wideo - wiosna w ogrodzie. Jak przygotować narzędzia ogrodowe?
Rozpoczął się sezon prac w ogródku i na działce. To czas, aby szczególnie zadbać o nasze narzędzia i przygotować je do wiosenno-letnich czynności. Jeś...
Czytaj więcej

9 sposobów wykorzystania octu w domu

9 sposobów wykorzystania octu w domu
Ocet doskonale sprawdza się zarówno w kuchni, jak i w pracach porządkowych, stanowiąc ekologiczny i skuteczny środek czyszczący. Jak i do czego możemy...
Czytaj więcej

Kiedy warto użyć gąbki polerskiej

Kiedy warto użyć gąbki polerskiej
Gąbka polerska to małe akcesorium, które ułatwia utrzymanie lakierowanych powierzchni w połysku. Używana razem z polerką mechaniczną sprawdza się podc...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Pielęgnacja dzieł sztuki