Produkty

Pieris

Łac. Pieris

Pieris

Pieris, z łac. Pieris, jest rodzajem roślin należących do rodziny wrzosowatych. Występuje w Azji i na wschodzie Ameryki Północnej. Gatunkiem typowym jest Pieris formosa, natomiast w Polsce najpopularniejszy jest pieris japoński, uprawiany jako roślina ozdobna.

Pierisy to krzewy lub drzewa o wiecznie zielonych i lancetowatych liściach, niewielkich, najczęściej białych kwiatach zebranych w wiechy i o drobnym systemie korzeniowym. W naturze dorastają do kilku metrów wysokości, a w uprawie – do ok. 200 cm.

Pieris japoński, jako roślina wrzosowata, preferuje ziemie o kwaśnym odczynie, próchnicze i żyzne. Można zasadzić go w gotowym podłożu przeznaczonym dla różaneczników. Ziemia powinna być przez cały czas lekko wilgotna – aby ograniczyć wyparowywanie z niej wody, można pokryć ją warstwą ściółki w postaci kory z drzew iglastych. Pieris preferuje stanowisko półcieniste, gdyż w silnym słońcu jego liście mogłyby ulec poparzeniu. Najlepiej zasadzić go w miejscu, w którym nie będzie narażony na działanie silnego wiatru.

Pieris japoński jest także wrażliwy na niedobór wody – należy podlewać go przez cały rok, łącznie z jesienią i zimą (w ostatnim wypadku robimy to jedynie w czasie odwilży), by nie dopuścić do przesuszenia płytkiego systemu korzeniowego. Roślinę nawozimy wiosną i latem, korzystając z nawozu do roślin wrzosowatych. Ponadto regularnie usuwamy przekwitnięte kwiatostany, a wiosną wycinamy przemarznięte i krzyżujące się pędy oraz skracamy te nazbyt wybujałe. Ponieważ pieris może zimą przemarzać, należy zapewnić mu odpowiednią ochronę – można zabezpieczyć go białą agrowłókniną lub gałązkami iglaków.

Pieris japoński jest rośliną o wielu ciekawych odmianach, która doskonale prezentuje wśród innych gatunków zimozielonych oraz pośród pozostałych roślin wrzosowatych, np. wrzosów i wrzośców czy rododendronów. Ozdobny nie tylko z kwiatów, ale i z liści nadaje się do obsadzania rabat, wrzosowisk, a nawet skalników. Ponadto można uprawiać go w pojemnikach, czyniąc z niego ozdobę tarasów czy balkonów.

Data publikacji: 11.01.2017