Produkty

Pigwowiec japoński

Łac. Chaenomeles japonica

Pigwowiec japoński

Pigwowiec japoński, z łac. Chaenomeles japonica, jest to krzew z rodziny różowatych (Rosaceae) pochodzący z Japonii. Uprawiany jest ze względu na swoje walory ozdobne oraz jadalne owoce, które mają zastosowanie podobne do owoców pigwy (jako dodatek do herbaty lub składnik konfitur i nalewek).

Gałęzie pigwowca są cierniste i wyrastają na wysokość około 1 metra. Ma on rozłożysty pokrój i dość szybko się rozrasta, dlatego wymaga dość dużej przestrzeni w ogrodzie. Jego jajowate liście są niewielkie, intensywnie zielone i połyskujące. Zakwita przed wypuszczeniem liści na intensywny, karminowy kolor. Różyczkowate kwiaty przypominają nieco kwiaty jabłoni i wyrastają gęsto na wyższych partiach gałęzi.

Uprawa pigwowca nie należy do trudnych. Rośnie on dobrze na każdej glebie uprawnej, choć najlepiej na przepuszczalnych i żyznych glebach zasobnych w wapń. Słabo rośnie na glebach podmokłych i zadarnionych. Toleruje okresowe susze i jest stosunkowo odporny na mrozy, jednak w czasie mroźnych zim poleca się go okryć, aby uniknąć przemarznięcia części pędów. Poleca się wyłożyć ściółką podłoże pod krzewem, co utrzymuje wilgoć przy korzeniach i zapobiega rozrostowi chwastów.

Pielęgnacja pigwowca polega na formowaniu krzewu po kwitnieniu. Należy usuwać pędy wyrastające w nadmiernie zagęszczonych miejscach oraz naruszające bryłę. Cięcie stymuluje roślinę do rozgałęziania się, dlatego warto przyciąć świeżo zakupiony krzew, aby szybciej się rozrósł. Do wycięcia kwalifikują się też słabe, suche i przemarznięte pędy. Pigwowce najłatwiej rozmnaża się przez sadzonki, które pobiera się latem, ucinając je wraz z tak zwaną "piętką" i zimując w doniczce z mieszaniną torfu i piasku. Na wiosnę sadzonkę można wysadzić do gruntu.

Owoce pigwowca są bogatym źródłem witaminy C oraz pektyn. Są twarde, cierpkie i bardzo kwaśne, dlatego nie nadają się do bezpośredniego spożycia, ale są doskonałym materiałem na nalewkę, zwaną pigwowcówką. Jest to krzew popularny w przydomowych ogrodach i parkach, do obsadzania ogrodzeń, ale też na rabaty i skalniaki.

Data publikacji: 11.01.2017