Produkty

Pilea

Łac. Pilea

Pilea

Pilea, z łac. Pilea, przynależy do rodziny pokrzywowatych. Jej 600-715 gatunków jest usianych na różnych kontynentach w strefie klimatu równikowego, zwrotnikowego oraz umiarkowanego. Pilei nie spotkamy jedynie w Australii.

Rodzaj pilea jest najliczniejszym w rodzinie pokrzywowatych. Wśród mnogości gatunków znajdziemy zarówno krzaczaste, tropikalne oraz wijące się rośliny roczne, jak i byliny, które przyciągają wzrok wzorzystymi liśćmi. Te drugie często są uprawiane w domach w pojemnikach.

Rośliny osiągają niewielkie rozmiary, choć niektóre z gatunków mogą urosnąć nawet do 2 m. Gładkie lub pomarszczone, częściowo owłosione liście o barwnych wzorach przyćmiewają urodą niepozorne kwiaty, które pojawiają się na końcach liści.

Liście mają różne ubarwienie, na przykład Pilea cadiera posiada ciemnozielone, owalne liście, na których połyskują wypukłe, srebrzyste plamki. Z kolei odmiana ‘Bronze’ wyróżnia się miedzianobrązowym ulistnieniem, a ‘Minima’ posiada oliwkowozielone, nakrapiane srebrnymi plamkami liście.Nieliczne gatunki mają bardziej dekoracyjne kwiatostany. Nasiona są gromadzone w tzw. torebce – gdy są dojrzałe torebka pęka i strzela nasionami.

Jak przygotować się do uprawy pilei? Roślina lubi miejsca jasne, jednak nie toleruje zbyt dużego nasłonecznienia, dlatego warto w upalne dni przenieść ją z parapetu do bardziej zacieniowanego miejsca. Podłoże powinno być lekkie i przepuszczalne.

Odpowiada jej standardowa temperatura pokojowa, jedynie zimą warto obniżyć temperaturę od 13 do 18°C. Zbyt niska temperatura zaowocuje czernieniem liści. Należy unikać przeciągów, które powodują opadanie najbardziej dekoracyjnej części rośliny, czyli liści. Roślinę powinno się nawadniać – obficie latem, skromniej zimą, tak by uniknąć przesuszenia.

Pileę warto zraszać, jednak nie spryskując wody na rozgrzane liście. Od wiosny do końca lata można stosować nawóz do roślin po zielonych liściach. Nowe sadzonki można wyprowadzić z pędów wierzchołkowych, odcinając około 6 cm i umieszczając go w wodzie, tak by po 3 tygodniach wypuścił korzeń. Pilea może zostać zaatakowana przez przędziorki. Aby roślina się lepiej rozkrzewiła można ją przyciąć.

Data publikacji: 17.01.2017