Produkty

Pióropusznik strusi

Łac. Matteuccia struthiopteris

Pióropusznik strusi

Pióropusznik strusi, z łac. Matteuccia struthiopteris, to gatunek paproci z rodziny onokleowatych. Pospolicie występuje w lasach, na wilgotnych łąkach i leśnych polanach na obszarze Europy. W Polsce można go spotkać zarówno w górach, jak i na nizinach.

Roślina posiada rozłożysty i wzniesiony pokrój i dorasta do wysokości ok. 1,5 metra. Posiada pojedyncze, podwójnie pierzaste liście płonne zwężające się ku dołowi i przybierające jasnozielona barwę. W okolicach sierpnia pojawia się liść zarodnikonośny, któremu roślina zawdzięcza swoją nazwę – przypomina bowiem strusie pióro.

Pióropusznik najlepiej czuje się na stanowiskach zacienionych lub półcienistych. Nie toleruje bezpośredniego wystawania na działanie promieni słonecznych, ponieważ wtedy szybko wysycha lub ulega poparzeniu. Należy zapewnić mu żyzną glebę – próchniczą i o nieco kwaśnym odczynie. Ziemia powinna być stale, lecz umiarkowanie wilgotna, więc w szczególności w okresie letnim powinno się pamiętać o regularnym podlewaniu – paproć źle znosi czas suszy. Wykazuje natomiast doskonałe właściwości odpornościowe w zakresie niskich temperatur.

Pióropusznik należy wsadzać do ziemi wiosną z sadzonek, choć dobrze przyjmie się również jesienią. Jeśli roślina umieszczona została w odpowiednim podłożu, nie ma konieczności stosowania dodatkowych nawozów, ale można ją ściółkować – wówczas dłużej zachowuje właściwą wilgotność ziemi. Paproć jest dość ekspansywną rośliną, dlatego nie należy jej sadzić w pobliżu delikatniejszych kwiatów.

Pióropusznik strusi będzie idealnym dodatkiem do leśnych i naturalistycznych ogrodów. Pozwoli też zagospodarować mocno zacienione przestrzenie, na których inne rośliny nie wzrastają zbyt okazale. Dobrze zaprezentuje się bezpośrednio przy płocie posadzony pod większymi drzewami. Może też być ozdobą zbiorników wodnych – oczek lub stawów. Ze względu na szybkie rozprzestrzenianie się paproć lepiej sprawdza się w dużych ogrodach – ekspansję pióropusznika można zahamować poprzez dodanie do ziemi torfu. Roślina jest malownicza i nadaje się do wykonywania oryginalnych kompozycji.

Data publikacji: 11.01.2017