Pistolet do malowania natryskowego – budowa, sposób działania i wybór

Malowanie natryskowe coraz częściej wypiera pracę przy użyciu wałka czy pędzla – szczególnie wtedy, gdy w grę wchodzą duże powierzchnie. Aby jednak prawidłowo korzystać z pistoletu do malowania, powinniśmy znać zasadę jego działania i dobrać jego parametry do wykonywanej czynności. Oto krótki poradnik, który nam w tym pomoże!

Budowa i sposób działania pistoletu do malowania

Jak wygląda pistolet do malowania? Najprostsze modele składają się z 5 elementów:

dysza – to przez nią wydostaje się farba po naciśnięciu spustu;

Porada eksperta

Dysza to niewielki element, który możemy dowolnie wymieniać w zależności od potrzeby. Możemy wybrać np. takie, które zmienią kształt strumienia farby lub takie, które sprawdzą się w przypadku gęstszych, niestandardowych emalii.

Pistolet lakierniczyPistolet lakierniczyPistolet lakierniczyPistolet lakierniczy

osłona dyszy – dzięki niej farba nie chlapie na boki, lecz trafia dokładnie tam, gdzie chcemy;

spust – naciskając go, pompujemy farbę ze zbiornika i kierujemy ją na malowaną powierzchnię;

zbiornik ze ssawką – znajduje się w nim zapas emalii do malowania. Ssawka zasysa ją i podaje do góry, do dyszy;

regulator ciśnienia – pozwala nam na ustawienie prędkości, z jaką farba będzie wyrzucana z dyszy.

Do prawidłowego działania urządzenia potrzebna jest sprężarka. To ona wytworzy sprężone powietrze, które wprawi w ruch tłok – ten z kolei wpompuje farbę do dyszy, rozbije ją na drobne cząsteczki, a następnie wypompuje ją na ścianę.

Rodzaje pistoletów – przegląd dostępnych możliwości

Pistolet lakierniczyPistolet lakierniczyPistolet lakierniczyPistolet lakierniczy

Na rynku możemy spotkać się z następującymi rodzajami pistoletów:

pistolet niskociśnieniowy – do jego zasilania potrzebujemy silniejszego kompresora. Jednocześnie możemy jednak liczyć na większą oszczędność farby podczas malowania;

pistolet niskociśnieniowy ze średnim zużyciem powietrza – działa dość podobnie, ale możemy go zasilać nieco słabszym kompresorem;

pistolet wysokociśnieniowy – jest tani, jednak nieekonomiczny w użytkowaniu – marnuje sporo farby.

Wybieramy dobry pistolet do malowania natryskowego

Przede wszystkim zastanówmy się nad tym, co będziemy nim malować – pistolety do malowania drewna, ścian czy metalu różnią się od siebie przede wszystkim budową dyszy. Dobierając dyszę, zwróćmy też uwagę na rodzaj emalii, którą będziemy wykorzystywać. Jeśli będziemy stosować gęstą farbę, sięgnijmy po dyszę z większym otworem wylotowym, która pozwoli nam na równomierne pokrycie nią powierzchni.

 

Pistolet natryskowy Wagner Dynatec 45Pistolet natryskowy Wagner Dynatec 45Pistolet natryskowy Wagner Dynatec 45Pistolet natryskowy Wagner Dynatec 45

Uważajmy również na poziom zaawansowania narzędzia. Na rynku można znaleźć pistolety automatyczne, które samodzielne wybierają odpowiednie parametry pracy, oraz profesjonalne. Urządzenia profesjonalne wymagają ręcznego skalibrowania w zależności od wykonywanej czynności – jeśli nie mamy w tym doświadczenia, możemy temu nie podołać.

Istotną kwestię stanowi również dobranie właściwego kompresora – bez niego nie można w końcu malować natryskowo. Pamiętajmy, że czym lepszy kompresor, tym wydajniej będzie pracować narzędzie – nie warto więc na nim oszczędzać, tym bardziej, że wykorzystamy go później także do innych prac warsztatowych. O tym, jaki przebiega proces malowania natryskowego przeczytamy w tym artykule.

Data publikacji: 02.03.2018