Produkty

Piwnica – za i przeciw

Piwnica – za i przeciw

Piwnice mają tule samo zwolenników, co i przeciwników. Niezależnie od statystyk, na naszą decyzję w tym zakresie powinny wpływać argumenty związane z konkretnymi uwarunkowaniami planowanego domu.

wykorzystanie piwnicyCo warto uwzględnić?

Żeby podjąć decyzję, warto rozważyć warunki i możliwości wynikające z formalnych zapisów oraz własnych oczekiwań. Do uwzględnienia będą zatem:

- miejscowy plan lub warunki zabudowy i zagospodarowania terenu. Na korzyść piwnicy mogą przemawiać zapisy ograniczające zabudowę na powierzchni gruntu. Przykładowo, jedynie 10-20% powierzchni działki możliwych będzie do przeznaczenia pod dom. Nie uda się wówczas wszystkich funkcji zmieścić w domu bez podpiwniczenia.

- wielkość i kształt działki, które decydują o układzie przestrzennym domu. Jeśli teren jest gęsto zabudowany, a działki małe i drogie, warto oszczędzać przestrzeń i korzystać z podpiwniczenia.

- ukształtowanie terenu, poziom wód gruntowych – często są to czynniki decydujące. Postawienie domu na skarpie wymusza podpiwniczenie, przynajmniej części domu. Natomiast obecność wysokich wód gruntowych, może zadecydować o nieopłacalności budowania piwnicy. Koszty specjalnych izolacji zwiększą koszt budowy, a ich efekt nie zawsze musi być udany.

- indywidualne potrzeby użytkowe, w tym np. konieczność wygospodarowania odizolowanego miejsca na hałaśliwe hobby (np. muzykowanie, majsterkowanie).

- oczekiwania i ograniczenia finansowe. Piwnice zwiększają średnio koszty budowy domu o około 10-15 %, a przy wilgotnym gruncie - o znacznie więcej. Warto to rozważyć.

Argumenty przeciw piwnicy

Decydując się na podpiwniczenie, musimy liczyć się z utrudnieniami przy wznoszeniu oraz eksploatacji budynku. Będą to:

- Wyższe koszty budowy, zwiększone o opłaty za wykonanie głębokich wykopów, wykraczających często poza obręb budynku, opłaty za wywóz ziemi i jej składowanie, koszty materiałów i robocizny za dodatkową kondygnacje.

- Wydłużenie czasu budowy, wykonanie podziemnej kondygnacji zawsze trwa dłużej, niż na poziomie gruntu, jest też trudniejsze i bardziej kosztowne.

- Jeśli w piwnicach utworzymy pomieszczenie sanitarne, powinniśmy przewidzieć sposób odprowadzania stamtąd ścieków. Najczęściej konieczny okazuje się montaż specjalnych pomp.

- Powinniśmy zwiększyć wymagania przy prowadzeniu prac izolacyjnych w piwnicy. Niestarannie wykonana izolacja czy użycie słabej jakości materiałów może powodować straty ciepła podczas eksploatacji.

Kiedy warto zrezygnować z piwnicy?

- kiedy zależy nam na obniżeniu kosztów,

- gdy warunki gruntowe są niekorzystne,

- gdy zależy nam na szybkim postawieniu domu,

- kiedy jest możliwość stworzenia pomieszczeń gospodarczych na innych, naziemnych kondygnacjach,

- gdy na działce mamy miejsce na dodatkowy budynek gospodarczy, do stworzenia w dowolnym czasie.

Kiedy warto zdecydować się na piwnicę?stół warsztatowy

- Kiedy bez wybudowania piwnicy nie będziemy w stanie optymalnie wykorzystać małej powierzchni działki. Szczególnie dotyczy to terenów mocno zurbanizowanych.

- Jeśli niezbędne, ze względu na ukształtowanie terenu, okaże się częściowe podpiwniczenie, warto je wówczas rozciągnąć na powierzchnię pod całym budynkiem. Nie zwiększy to zbytnio kosztów, a częściowe podpiwniczenie może dodatkowo utrudniać budowę fundamentów, izolacji przeciwwilgociowej czy ocieplanie ścian piwnicy.

- Kiedy chcemy w piwnicy urządzić dodatkowe pomieszczenia poszerzające naszą przestrzeń mieszkalną.

- Gdy potrzebujemy powierzchni piwnicy na własną działalność zarobkową albo hobbystyczną.

- Kiedy chcemy stworzyć odizolowany, cichy gabinet, pracownię, salkę fitness, siłownię itp.

- Nie mamy innych możliwości na ulokowanie niezbędnych pomieszczeń gospodarczych.

Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Styrodur czy styropian? Zobacz nasze porównanie!

Styrodur czy styropian? Zobacz nasze porównanie!
Jakie właściwości ma styrodur, a jakie styropian? Gdzie je zastosować i który z nich jest lepszy? Po lekturze poniższego wpisu staniesz się eks...
Czytaj więcej

Styrodur – co to jest? Właściwości i zastosowanie polistyrenu ekstrudowanego (XPS)

Styrodur – co to jest? Właściwości i zastosowanie polistyrenu ekstrudowanego (XPS)
Styrodur, inaczej polistyren ekstrudowany, to materiał służący do ocieplania powierzchni. Powstaje on ze spienionego polistyrenu i składa się z małych...
Czytaj więcej

Ocieplanie fundamentów styrodurem – instrukcja jak ciąć i mocować jak fachowiec

Ocieplanie fundamentów styrodurem – instrukcja jak ciąć i mocować jak fachowiec
Jakie produkty musisz przygotować, by samodzielnie zamontować styrodur na fundamentach? Jakie kroki powinieneś wykonać oraz jak wyeliminować ewentualn...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Piwnica – za i przeciw