Produkty

Pluskwica groniasta

Łac. Actaea racemosa

Pluskwica groniasta

Pluskwica groniasta w większości źródeł długo nazywana była Cimicifuga racemosa i uznawana była za gatunek z rodzaju pluskwic, z rodziny jaskrowatych. Według większości współczesnych badaczy może jednak należeć do innego rodzaju, a jej prawidłowa nazwa to Actaea racemosa.

Ojczyzną pluskwicy jest Ameryka Północna, ale obecnie można ją spotkać w całej Europie jako roślinę ozdobną i leczniczą. Roślina może dorastać do nawet 2 metrów wysokości. Z rozłożystych kęp głęboko wciętych liści o brzegach pokrytych dużymi ząbkami wyrastają pionowe, mocne łodygi. To na nich, od mniej więcej połowy wysokości, wyrastają kolby drobnych, białych kwiatów, które są znakiem rozpoznawczym pluskwicy.

Kwiaty te kwitną w środku lata, we wrześniu opadają i czernieją. Nie dotyczy to popularnych odmian ogrodowych ‘Armleuchter’ i ‘BS Blickfang’, które zaczynają kwitnienie dopiero z początkiem jesieni, przez co są ciekawą ozdobą również wtedy, gdy większość roślin w ogrodzie przekwitnie. Stosowana najczęściej jako roślina ozdobna wśród innych wybijających się na znaczną wysokość łodyg kwiatów takich, jak tojad czy tawułka, a także tam, gdzie skąpą, dolną warstwę poszycia pragniemy zakryć okazałą kępą liści. Dobrze znosi cieniste i pół cieniste warunki, ale potrzebuje dużo wilgoci i żyznej gleby. W związku z tym chętnie jest uprawiana jako element poszycia niskich lasków, parków czy zacienionych fragmentów ogrodu.

Latem warto podlewać pluskwicę nawet codziennie, natomiast wiosną i wczesną jesienią raz w tygodniu. To roślina wieloletnia, która nie wymaga skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Aby jednak wydała pierwsze kwiaty, musi być na tym samym stanowisku przez co najmniej dwóch lat. W tym czasie musimy stale dbać o odpowiednią wilgoć wokół pluskwicy. Krzewy, które wymagają dużej ilości wody, mogą pobierać ją z ziemi wokół pluskwicy. W takiej sytuacji mimo podlewania, roślina nie będzie się rozwijać. Dlatego warto sadzić przy niej tylko gatunki, które nie potrzebują dużych ilości wilgoci.

Poza efektownymi kwiatami, które można też stosować jako podstawę większych bukietów, pluskwica jest też popularną rośliną leczniczą. Korzeń stosowany jest jako napar w przypadku wielu przypadłości kobiecych, takich jak bolesne miesiączki czy uciążliwa menopauza.

Data publikacji: 11.01.2017