Produkty

Płyta regips - wymiary i rodzaje

Płyta regips - wymiary i rodzaje

Planujesz remont w Twoim domu, chcesz postawić ściankę działową, a może zbudować sufit podwieszany? Możesz użyć do tego płyt gipsowo-kartonowych. Dowiedz się, czym dokładnie jest regips. Wymiary, rodzaje i zastosowanie tego materiału opisaliśmy w artykule.

Przejdź do następnych akapitów:

Regips, czyli płyty gipsowo-kartonowe to popularny materiał wykończeniowy. Stosowane są powszechnie na budowach i w trakcie remontów mieszkań i domów. Nie ma w tym nic dziwnego, są one stosunkowo tanie, wytrzymałe, a ich montaż jest łatwy i nie wymaga specjalnych umiejętności. Dzięki ich zastosowaniu w bardzo krótkim czasie możesz wykończyć ściany lub podłogi w każdym pomieszczeniu.

Jednak na jaki rodzaj się zdecydować, na co zwrócić uwagę i kiedy można stosować płyty gipsowo-kartonowe? Tego dowiesz się z poniższego artykułu, poznasz też najpopularniejsze rozmiary płyt oraz ich wady i zalety.

Płyta regips – co warto wiedzieć

Pierwsze płyty gipsowo-kartonowe pojawiły się na początku XX wieku, a do masowego użytku weszły w latach 30. Ich konstrukcja jest prosta, warstwa gipsu znajduje się między dwoma silnymi arkuszami papieru. Obecnie jest to jeden z najpopularniejszych materiałów budowlanych na świecie. Płyty gipsowo-kartonowe charakteryzują się lekką, choć wytrzymałą konstrukcją, łatwym montażem i obróbką. By przyciąć daną płytę do pożądanych wymiarów, wystarczy użyć noża lub innego ostrego narzędzia.

Regips występuje w wielu rodzajach i typach. Warto poznać podstawowe różnice między nimi, zwłaszcza jeśli planujesz remont. Dzięki temu nie będziesz miał problemu z wyborem odpowiedniego materiału do Twojego projektu. Oto najpopularniejsze typy regipsu:

  • Płyty standardowe – Oznaczone są literą A, z reguły są jasnoszare. Można ich używać do wykańczania ścian i podłóg. Stosuje się je w pomieszczeniach o wilgotności nieprzekraczającej 70%. Jest to najczęściej spotykany rodzaj regipsu. Płyty standardowe dostępne są w ogromnej ilości rozmiarów. Z łatwością można je docinać i dopasowywać ich kształt. Także ich montaż nie jest trudny, można je zamocować za pomocą specjalnych wkrętów lub przykleić specjalistycznym klejem.
  • Płyty wodoodporne – oznaczane są symbolem H2. Używa się ich w pomieszczeniach o wilgotności powietrza okresowo zwiększonej, ale nie przekraczającej 85%, maksymalnie przez 12 godzin. Znajdujący się w ich wnętrzu gips nasączony jest środkiem hydrofobowym. Dzięki temu płyta wchłania mniej wilgoci. Dlatego też stosowane są one w kuchniach i łazienkach, gdzie możliwy jest kontakt z wodą. Płyty te są najczęściej zielone, co pozwala łatwo odróżnić je od innych rodzajów, tego materiału budowlanego.
  • Płyty ognioodporne – oznaczone są symbolem F i najczęściej są różowe. Od zwykłych płyt różnią się tym iż zostały wzbogacone włóknem szklanym, dzięki czemu mogą stawiać opór ogniowi, znacznie dłużej niż tradycyjne płyty. Dlatego też wykorzystywane są jako osłona kominków, czy też w miejscach, gdzie należy zabezpieczyć przed działaniem ognia elementy nośne budynku lub gdzie istnieje ryzyko pojawienia się pożaru. Nie mogą być one stosowane w pomieszczeniach o wysokim poziomie wilgotności.
  • Płyty ognioodporne impregnowane – oznaczone są symbolem FH2 i łączą w sobie zalety płyt ognioodpornych i wodoodpornych. Są one wzmocnione włóknem szklanym, a także nasączone środkiem hydrofobowym. Dlatego mogą zabezpieczać przed ogniem, nawet takie pomieszczenia, w których wilgoć przekracza 85%. Z tego też powodu płyty takie stosowane są na poddaszach, w domkach letniskowych czy też altanach działkowych. Łatwo je rozpoznasz po zielonym kolorze z czerwonymi napisami.

Są jeszcze inne typy płyt regips, takie jak: dźwiękochłonne, promieniochronne czy też perforowane. Stosuje się w je, by uzyskać pewne właściwości, jednak znacznie rzadziej niż wyżej opisane rodzaje.

wymiary regipsa

Regips – wymiary i zastosowanie

Wymiary regipsa, jakie najczęściej spotkać można w sklepach to 1200 lub 600 mm szerokości i 2000 do 4000 mm długości. Najbardziej popularne są płyty o grubości 12,5 mm, ale występują też takie o 6,5; 8,0; 9,5; 12,5; 14,0; 16,0; 18,0; 20,0 lub 24,0 mm. Materiał ten kupuje się w większych płytach, które można z łatwością dociąć do pożądanego wymiaru, za pomocą nożyków.

Płyty gipsowo-kartonowe mają wiele zalet. Przede wszystkim regips pozwala uzyskać gładką powierzchnię, której nie trzeba pokrywać gładzią. Możesz ją pomalować, położyć na nią tapetę, pokryć dekoracyjnymi okładzinami lub płytkami ceramicznymi. Płyty pozwalają w szybki i wygodny sposób ukryć instalacje i okablowanie. Dają one wiele możliwości aranżacyjnych. Korzystając z nich, możesz podzielić pomieszczenie, wydzielić aneks, postawić ściankę działową lub stworzyć sufit podwieszany. Wszystkiego tego dokonasz niewielkim nakładem pracy i kosztów.

Dużą zaletą płyt gipsowo-kartonowych jest bardzo łatwy montaż, z którym poradzą sobie także osoby bez doświadczenia remontowego. Jak zamontować regips? Grubość płyt nie jest zbyt duża, dlatego do ich montażu możesz wykorzystać wkręty i umieścić je na konstrukcjach szkieletowych z metalu lub drewna. Do ściany płyty mocuje się najczęściej za pomocą przeznaczonych do tego klejów.

Regipsy odznaczają się dużą odpornością na działanie ognia, zwłaszcza specjalne ich ognioodporne rodzaje. Wykonane z nich ścianki zapewniają bezpieczeństwo, a ponadto dobrą izolację akustyczną. Jeśli zależy Ci na tym by dźwięk nie przenikał przez ścianę, wybierz płyty dźwiękochłonne. Regipsem możesz wyłożyć sufity i ściany, dzięki czemu uzyskasz komfort akustyczny. By dodatkowo zmniejszyć pogłos w pomieszczeniu, możesz pomiędzy ścianę a płytę włożyć warstwę wełny mineralnej lub pianki akustycznej.

Niewielki koszt to kolejna zaleta wszechstronnego materiału, jakim jest regips. Cena waha się od kilku do kilkunastu zł/m2 w zależności od właściwości płyty i sklepu. Nie jest więc specjalnie wygórowana, nawet jeśli doliczysz do tego koszt akcesoriów montażowych i kleju. Oczywiście w przypadku, gdy decydujesz się na pomoc fachowców, cena postawienia ścianki działowej znacznie wzrasta. Usługa taka kosztuje średnio od 70, do 90 zł/m2. Montaż sufitów podwieszanych dwupoziomowych wynosi od 40 do 90 zł/m2.

regips grubość

Płyta regips – możesz zawsze na nią liczyć

Dowiedziałeś się już czym jest regips. Płyta ta jest bardzo wszechstronna i popularna. Dzięki niej możesz z łatwością zmienić wygląd każdego pomieszczenia i zaaranżować je w bardziej funkcjonalny sposób. Co ważne, możesz to zrobić niewielkim nakładem czasu i środków. W porównaniu do innych materiałów budowlanych regips jest tani i łatwy w montażu.

Przed zakupem zwróć uwagę na przeznaczenie danego pomieszczenia. Dobierz odpowiedni rodzaj płyt oraz akcesoria montażowe, takie jak kołki, taśmy lub wkręty. Szeroki ich wybór w bardzo atrakcyjnych cenach znajdziesz w sklepie Castorama.pl. W odpowiedniej kategorii znajdują się tam zwykłe płyty gipsowe, a także impregnowane, akustyczne lub ognioochronne.

Odwiedź sklep Castorama.pl i już dzisiaj wybierz regips do Twojego projektu!

Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Jak zamontować sufit podwieszany LED w przedpokoju? Instrukcja

Jak zamontować sufit podwieszany LED w przedpokoju? Instrukcja
Podwieszany sufit jest jedną z modniejszych aranżacji mieszkania, czy też domu. Ich montaż nie jest trudny, a dzięki nim możemy zakryć niedoskonałości...
Czytaj więcej

Płyta gipsowo-kartonowa - jak ją wykorzystać? Rodzaje i zastosowanie

Płyta gipsowo-kartonowa - jak ją wykorzystać? Rodzaje i zastosowanie
Płyty gipsowo-kartonowe to materiał, dzięki któremu ukształtujesz przestrzenie Twojego mieszkania, w taki sposób, by odpowiadały Twoim p...
Czytaj więcej

Czy warto robić sufit podwieszany w łazience?

Czy warto robić sufit podwieszany w łazience?
Łazienka to pomieszczenie, z którego korzystasz codziennie. W ciągu zaledwie jednej doby spędzasz tam co najmniej pół godzin, dlatego wa...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Płyta regips - wymiary i rodzaje