Produkty

Płytki podłogowe – jednolite czy z dekorem

Płytki podłogowe – jednolite czy z dekorem

Płytki podłogowe najczęściej stosujemy w łazience i kuchni, ale są praktycznym rozwiązaniem także w przedpokoju i salonie. Ich wybór nie jest prosty, szczególnie jeśli będą one ułożone w miejscu reprezentacyjnym i wypoczynkowym, takim jak pokój dzienny i połączony z nim aneks kuchenny. Które kafelki sprawdzą się lepiej – jednolite czy z dekorem?

płytki z dekoremPłytki podłogowe – z wzorami czy bez?

Niezliczone kolekcje płytek łazienkowych obfitują w okładziny utrzymane w różnych kolorach, wzorach i stylach. Które z nich będą dobrze wyglądały w naszym mieszkaniu? Wybierając płytki na podłogę, w pierwszej kolejności bierzemy pod uwagę ich parametry, jednak nie możemy zapomnieć również o estetyce. Okładzina musi stanowić integralną część aranżacji pomieszczenia i pasować do stylu, w jakim będzie ona utrzymana, oraz do elementów wyposażenia. Płytki podłogowe mogą stać się neutralnym tłem dla wystroju bądź przyciągać uwagę swoją fakturą, deseniem lub kształtem. W zależności od tego, który z efektów chcemy osiągnąć, wybierzemy kafelki o jednolitej powierzchni albo zdobione.

Płytki jednolite – kiedy je wybrać

Jak już wyżej powiedzieliśmy, jednolite płytki – utrzymane w jednym kolorze i pozbawione dekoracji – stanowią doskonałą bazę do dalszego aranżowania wnętrza. Z łatwością dopasujemy do nich kolor ścian i meble – nawet te w wyrazistych barwach. Będziemy mogli również łatwo zmienić wygląd wnętrza przez przemalowanie go lub wymianę elementów wyposażenia. To dobre rozwiązanie dla osób ceniących uniwersalne, bezpieczne wykończenie. Ponadto jednolita posadzka uzupełniona zbliżonymi do niej kolorystycznie fugami pozwoli na optyczne powiększenie wnętrza, co sprawdzi się w małych pomieszczeniach. Kafelki bez ozdobników i śladów cieniowania doskonale nadają się do nowoczesnych, minimalistycznych przestrzeni – należy jednak pamiętać, że na takich płytkach wszelkie zanieczyszczenia są bardzo dobrze widoczne.

Gres Remo 32,6 x 32,6 cm beżowy 1,17 m2Kiedy sprawdzą się płytki podłogowe z wzorami?

Przez wzór rozumiemy tutaj imitację struktury drewna lub kamienia, które zdobią liczne modele gresu, cieniowanie, ornamenty i inne ozdobniki znajdujące się na powierzchni płytek. Kafelki imitujące naturalne surowce doskonale sprawdzają się w pomieszczeniach stylizowanych na klasyczne lub rustykalne. Ich desenie nie są nachalne, więc dopasowanie do nich kolorów ścian i wyposażenia także nie powinno sprawiać nam trudności. Inaczej będzie w przypadku płytek zdobionych ornamentami i połączenia kafelków w różnych kolorach lub ozdobienia ich dekoracyjnymi listwami i dekorami. W takim wypadku kolor wyposażenia powinien korespondować z co najmniej jednym kolorem pojawiającym się na posadzce. Dobrze także, gdy meble i dodatki będą utrzymane w podobnym stylu, co posadzka. Podłogi wzorzyste, wielokolorowe mogą nawiązywać charakterem do wnętrz angielskich, hiszpańskich czy marokańskich, jednak sprawdzą się też w pomieszczeniach klasycznych i nowoczesnych – w zależności od tego, na jaką kolorystykę i dekor się zdecydujemy oraz jak wykończymy i wyposażymy wnętrze. Lepiej też zdecydować się na jeden wyrazisty wzór niż łączyć płytki przedstawiające różne motywy.

Dekory na posadzce mogą nie tylko stanowić element ozdobny, ale także spełniać rolę symbolicznej granicy pomiędzy dwiema strefami, np. kuchnią i jadalnią lub jadalnią a salonem. Dobrze sprawdzą się więc we wnętrzach, w których chcemy zachować taki podział bez stosowania ścian działowych lub innych przegród.

Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Domowe sposoby na usunięcie zabrudzeń z naturalnego kamienia, klinkieru, gresu i marmuru

Domowe sposoby na usunięcie zabrudzeń z naturalnego kamienia, klinkieru, gresu i marmuru
Jeśli nie ufamy profesjonalnym środkom czyszczącym, musimy zdać się na domowe sposoby na usuwanie zabrudzeń. Które z nich sprawdzą się podczas c...
Czytaj więcej

Czyszczenie płytek klinkierowych – usuwamy różne zabrudzenia

Czyszczenie płytek klinkierowych – usuwamy różne zabrudzenia
Płytki elewacyjne klinkierowe to dość delikatny materiał, który może sprawiać pewne trudności w pielęgnacji. Jak skutecznie usuwać z nich różne ...
Czytaj więcej

Jak wykończyć posadzkę w przedpokoju?

Jak wykończyć posadzkę w przedpokoju?
Podłoga w przedpokoju powinna być trwała i estetyczna. Dlatego zanim wybierzemy odpowiedni materiał, warto dowiedzieć się, które z nich szczególnie wa...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Płytki podłogowe – jednolite czy z dekorem