Dostawa za 1 zł na wybrane produkty dla zamówień od 200 zł! Sprawdź szczegóły akcji tutaj >>

Pochłaniacze pyłu –zastosowanie

Podczas prac remontowo-budowlanych czy nawet prostych czynności związanych z wykończeniami wnętrz przeważnie dochodzi do wielu zabrudzeń i znacznego zapylenia pomieszczeń. Zanieczyszczeń pyłem i kurzem można jednak pozbyć się szybko i wygodnie, posługując się pochłaniaczem pyłu. Co to za urządzenie i jakie ma zastosowanie?

Murowanie, szlifowanie, wiercenie otworów, obróbka drewna – to tylko niektóre z czynności, w efekcie których mamy do czynienia z powstawaniem znacznych ilości pyłu. W wielu wypadkach liczymy się z koniecznością sprzątania zabrudzonych w ten sposób pomieszczeń – nawet jeśli zabezpieczymy podłogi i elementy wyposażenia przed pokryciem warstwą pyłu, i tak na sprzątaniu spędzimy sporo czasu. Z pomocą w takich sytuacjach przychodzą właśnie pochłaniacze pyłu.

Na rynku znajdziemy rożne rodzaje pochłaniaczy pyłu – od tych przeznaczonych do użytku domowego, po większy i cięższy sprzęt

Pył podczas pracyPył podczas pracyPył podczas pracyPył podczas pracy

przemysłowy stosowany w zakładach produkcyjnych, gdzie obróbce poddaje się drewno, metal, cement, a także tworzywa sztuczne i kamień.

Z myślą o niewielkich pracach remontowych przeprowadzanych przez nas samodzielnie, powstały niewielkie i poręczne pochłaniacze pyłu, które odciągają zanieczyszczenia powstałe w trakcie wiercenia. Urządzenie przeznaczone jest do pracy z każdym rodzajem wiertarek (maksymalna grubość wiertła nie powinna jednak przekraczać 10 mm) i zaopatrzone zostało w próżniowy uchwyt, który pozwala na przymocowanie go do ściany. Dzięki temu możemy swobodnie korzystać z wiertarki, nie martwiąc się wydobywającym się podczas tej czynności pyłem. Takie pochłaniacz pyłu jest sprzętem bezprzewodowym, do zasilania którego potrzebujemy jedynie baterii.

W warsztatach, halach produkcyjnych i innych miejscach, gdzie często mamy do czynienia z powstawaniem kurzu, pyłu czy opiłków,

SzlifierkaSzlifierkaSzlifierkaSzlifierka

przydają się mobilne odciągi odpadów. Są to urządzenia o wiele większe i bardziej masywne (ważą nawet kilkadziesiąt kilogramów), charakteryzujące się także większą mocą i wydajnością. Wyposażone są one w zbiornik, którego pojemność może osiągać dziesiątki litrów oraz kilkumetrową, giętką rurę ssącą. Pochłaniacze tego typu mogą odciągać niemal każdy rodzaj opiłków z maszyn oraz kurzu, który zazwyczaj zasysany jest bezpośrednio w miejscu jego nagromadzenia. Wciągnięte zanieczyszczenia odprowadzane są rurą do zbiornika, dzięki czemu miejsce pracy pozostaje czyste i gotowe do dalszego, bezpiecznego korzystania z niego.

Wśród pochłaniaczy pyłu znajdziemy także wyciągi pyłów szlifierskich, które znajdują zastosowanie podczas pracy szlifierek na sucho. Wymagają one użycia elastycznego węża o podwyższonej odporności na wysoką temperaturę. Wciągane nim zanieczyszczone powietrze zostaje oczyszczone przez znajdującą się w przestrzeni pochłaniacza emulsję olejową, po czy oddawane jest z powrotem do otoczenia. Urządzenia takie mocuje się przed użyciem do podłoża. Dla łatwego przemieszczania pochłaniacza możemy także zdecydować się na podobny wyciąg w wersji mobilnej, czyli wyposażonej w kołka.

Warto zauważyć, że pochłaniacze pyłu znalazły także zastosowanie w takiej branży, jak kosmetologia. Spełniają ważną role w większości salonów kosmetycznych, gdzie ustawione na blatach czy stołach, natychmiast pochłaniają pył powstający podczas robienia manicure (a dokładniej – podczas piłowania paznokci). Dzięki niemu – jak i pozostałym typom pochłaniaczy – miejsce naszej pracy pozostaje czyste, a my nie jesteśmy narażeni na szkodliwe działanie zanieczyszczonego powietrza.

Data publikacji: 28.01.2016