Produkty

Podbiał pospolity

Łac. Tussilago farfara

Podbiał pospolity

Podbiał pospolity, z łac. Tussilago farfara, to gatunek roślin z rodzaju podbiałów, z rodziny astrowatych. Występuje naturalnie w Europie, Azji i Afryce Północnej. Osiąga do 30 cm wysokości.

Łodyga podbiału jest gruba, często wybarwiona na brązowo lub czerwono, pokryta ostro zakończonymi, łuskowatymi liśćmi. Poza nimi w każdej kępie może znajdować się jeden lub kilka większych liści sercowatych, wyrastających bezpośrednio z kłącza i delikatnie ząbkowanych. Liście takie od dołu mają szarawą barwę. Na końcu każdej łodygi znajduje się pojedynczy, intensywnie żółty kwiat z nieco ciemniejszym środkiem. Ma on wiele promieniście rozchodzących się płatków przypominających długie igiełki. Bylina rośnie w niewielkich kępach, na których znajduje się po kilka-kilkanaście łodyżek i kwiatów.

Podbiał to ciekawy element ogrodów wiosennych, bo żółte kwiaty pokazują się już w marcu i znikają dopiero na początku lata, gdy na ich miejsce pojawiają się sercowate liście. Często można go spotkać na hałdach, brzegach rzek, osuwiskach czy ugorach. Wybiera bowiem glebę, która nie każdej roślinie będzie odpowiadać, dzięki czemu jest świetną propozycją dla osób, które w ogrodzie dysponują gliniastym lub kamienistym podłożem. Może być elementem skalniaków i rabat. Sprawdzi się też sadzony jako obwódka chodnika czy grządki. Ważne, by zapewnić mu dość dużo światła. Poza wyborem odpowiedniego stanowiska podbiał nie ma jednak dużych wymagań odnośnie uprawy. Nie trzeba go nawozić, przesadzać ani podlewać. Rozmnażanie może następować z nasion lub przez podział długich pędów podbiału na mniejsze części, które następnie wysadza się na nowe miejsce.

Preparaty z tej rośliny znano już w starożytnej Grecji, później były częścią polskiej medycyny ludowej. W przeszłości zwiniętymi liśćmi zastępowano tytoń. Zebrane młode liście podbiału to popularny do dziś element naturalnych preparatów wykrztuśnych, przeciwzapalnych i przeciwkaszlowych. Aby skorzystać z ich właściwości wystarczy zrobić odwar z wysuszonych liści. Z kolei odwarem z kwiatów można przemywać cerę trądzikową zamiast toniku.

Data publikacji: 11.01.2017