Produkty

Podrzeń garbaty

Łac. Blehnum gibbum

Podrzeń garbaty

Podrzeń garbaty, z łac. Blehnum gibbum, to gatunek z rodzaju podrzeniów z rodziny podrzeniowatych. W warunkach naturalnych występuje tylko na niewielkim obszarze wysp Oceanu Spokojnego, jednak od dawna uprawia się go jako roślinę ozdobną na niemal całym świecie.

Podrzeń to paproć wyglądem przypominająca małą palmę. Ze zdrewniałego, bardzo krótkiego pnia wyrasta na trzonkach kilka – kilkanaście pojedynczo-pierzastych liści w kolorze jasnej lub średnio nasyconej zieleni. Liście tworzą charakterystyczny dla palm pióropusz, dzięki któremu roślina może mieć nawet nieco ponad metr wysokości.

To roślina chętnie wybierana do uprawy domowej, jednak przez bardziej doświadczonych ogrodników, szczególnie że można ją otrzymać wyłącznie poprzez zarodniki. Bywa też ozdobą polskich palmiarni i szklarni, bo jest dość wymagająca i w takich warunkach będzie się najlepiej rozwijać. Potrzebuje dużych ilości rozproszonego światła, dlatego lubi towarzystwo wyższych palm, których liście osłaniają ją lekko przed bezpośrednim słońcem.

Latem temperatura uprawy powinna być jak najwyższa, a zimą nie może spadać poniżej 20 stopni. Niestety, nie najlepiej znosi wiatr, dlatego nie służy jej stanowisko tuż przy oknie lub na nieosłoniętym balkonie.

Podrzeń garbaty potrzebuje dość dużej ilości wody i stale wilgotnej gleby. Dlatego należy do tych roślin, które warto uprawiać w mniejszej doniczce wstawionej do dużej donicy wypełnionej np. torfem. Często podlewając torf, zapewnimy stałą wilgotność, nie dopuszczając jednocześnie do zalania doniczki czy zgnicia korzeni. Rośliny nie powinno się zraszać.

Latem można nawozić niewielkimi ilościami nawozu uniwersalnego wieloskładnikowego. Na początku tę szybko rozwijającą się roślinę warto raz do roku przesadzać aż do momentu, gdy przestanie intensywnie rosnąć. Gleba, w której najlepiej rozwijają się podrzenie, jest kwaśna i próchnicza.

W odpowiednich warunkach rośliny wzrastają intensywnie i długo pozostają zielone, jednak w przypadku narażenia na wiatr czy suszę mogą bardzo szybko stracić liście. Podrzeń tworzy ciekawe kompozycje wraz z palmami i innymi paprociami o podobnie dekoracyjnych liściach.

Data publikacji: 16.01.2017