Produkty

Porównanie cen i efektywności opału - zima 2014/2015

Porównanie cen i efektywności opału - zima 2014/2015

Koszty ogrzania domu oraz ciepłej wody tworzą od 70% do 80% rocznych kosztów eksploatacji domu. Nic więc dziwnego, że kwestia ta rozpala co roku burzliwe dyskusje. Jak będzie się to prezentować w sezonie grzewczym 2014/15?

koks opałowyZałożenia

Zacznijmy od przypomnienia, że ceny opału wahają się w zależności od regionu i dostawcy energii. Mogą na nie mieć także wpływ nasze domowe warunki, a dokładniej izolacyjność cieplna. Jest ona połączoną szczelnością ścian, okien i dachu. Nie można pominąć sprawności systemu grzewczego, ponieważ niektóre systemy z czasem stają się nieszczelne. Biorąc te wszystkie czynniki pod uwagę, można jednak wyliczyć dość dokładne dane zarówno dla całego kosztu ogrzewania, jak i ceny jednego kWh (kilowatogodziny) energii.

Dla całego sektora owe wyliczenia prowadzą firmy energetyczne, zbierając efektywność różnych źródeł energii cieplnej. Poniższe wyliczenia stanowią syntezę raportów firm Viessmann oraz Kompanii Węglowej i zawierają ceny netto. Zanim przejdziemy do konkretnych wyliczeń, warto wymienić kilka ważnych uwag:

- Wyliczenia nie obejmują kosztów transportu, składowania ani podania paliwa, które dla źródeł energii, takich jak węgiel, pellet czy ekogroszek, są dość wysokie.

- Gaz płynny, olej opałowy i w mniejszym stopniu węgiel i jego pochodne charakteryzują się znacznymi wahaniami cenowym, w wymiarze tygodniowym oraz miesięcznym.

- Ceny ogrzewania prądem zależą od lokalnego dostawcy, różnice mogą wynosić od kilkunastu do nawet 1000 złotych, dlatego wszelkie wyliczenia należy skonfrontować z miejscowymi cenami prądu. Pamiętajmy, że możemy porównać oraz wybrać naszego dostawcę za pomocą strony www.maszwybor.ure.gov.pl

- Wyliczenia obejmują stan na wrzesień 2014 roku – od tego czasu można było zaobserwować niewielki spadek cen gazu ziemnego oraz paliwa, co oznacza obniżkę większości cen.

Biorąc te wszystkie zmienne pod uwagę, lista ma charakter wskazujący trendy w ogrzewaniu, dlatego zawsze warto sprawdzić dokładne ceny dla swojej okolicy. Na rok 2014 w skali kraju prezentują się następująco:

Cena za 1kWh

Poczynając od najefektywniejszej formy opału:

- pompa ciepła gruntowa (o wydajności Carnota – COP=4,0) – 0,10 zł,

- kocioł na drewno (o sprawności 80%) – 0,14 zł,

- kocioł na węgiel z podajnikiem (ekogroszek, sprawność 75%) – 0,17 zł,

- kocioł miałowy na węgiel (sprawność 60%) + bojler elektryczny – 0,17 zł,

-  pompa ciepła powietrzna (COP=3,0) – 0,18 zł,

- kocioł na pellet drewniany (sprawność 88%) – 0,19 zł,

- kocioł kondensacyjny na gaz ziemny (sprawność 104%) – 0,22 zł,

- kocioł tradycyjny na gaz ziemny (sprawność 85%) – 0,27 zł,

- grzejnik elektryczny akumulacyjny – 0,35 zł,

- kocioł kondensacyjny na olej opałowy (sprawność 100%) – 0,37 zł,

- kocioł tradycyjny na olej opałowy (sprawność 88%) – 0,42 zł,

- kocioł kondensacyjny na LPG (sprawność 104%) – 0,45 zł.

Jeśli znamy zapotrzebowanie energetyczne naszego domu, jesteśmy w stanie dokładnie poznać koszt ogrzewania na każdy miesiąc.

Cena dla domu o powierzchni 160 m2

Raport objął też dokładne wyliczenia dla domu jednorodzinnego o powierzchni 160 m2, z założeniem wysokiej izolacyjności cieplnej. Podaje konkretne propozycje rozwiązań ogrzewania i pomoże nam w wybraniu odpowiedniego sposobu ogrzania budynku. W skali rocznej sumy te prezentują się następująco:

- pompa ciepła gruntowa (COP=3,0) – 2490 zł,

- kocioł na drewno (o sprawności 80%) – 3368 zł,

- kocioł na węgiel z podajnikiem (ekogroszek, sprawność 75%) – 4038 zł,

- kocioł miałowy na węgiel (sprawność 60%) + bojler elektryczny – 4148 zł,

- pompa ciepła powietrzna (COP=3,0) – 4251 zł,

- kocioł na pellet drewniany (sprawność 88%) – 4706 zł,

- kocioł kondensacyjny na gaz ziemny + kolektory słoneczne – 4759 zł,

- kocioł kondensacyjny na gaz ziemny (sprawność 104%) – 5425 zł,

- kocioł tradycyjny na gaz ziemny (sprawność 85%) – 6551 zł,

- grzejnik elektryczny akumulacyjny – 8503 zł,

- kocioł kondensacyjny na olej opałowy (sprawność 100%) – 8890 złekogroszek

- kocioł kondensacyjny na LPG + kolektory słoneczne – 9384 zł,

- kocioł tradycyjny na olej opałowy (sprawność 88%) – 10 102 zł,

- kocioł kondensacyjny na LPG (sprawność 104%) – 10 838 zł.

Biorąc te wszystkie wyliczenia pod uwagę, wybierając sposób na ogrzanie domu, zdecydowanie preferowana nie tylko ze względu na niską cenę, ale również obniżenie kosztu ciepłej wody, będzie pompa gruntowa. Jeżeli korzystamy z kotłów na paliwa kopalne, pamiętajmy, by szukać dostawcy możliwie taniego i znajdującego się blisko naszego miejsca zamieszkania, jako że koszty transportu potrafią zwiększyć cenę kWh nawet o 5-10 groszy. Tanim i ekologicznym rozwiązaniem pozostaje efektywny piec na drewno, zwłaszcza że zwykle można znaleźć niedrogi punkt sprzedaży w najbliższej okolicy.

Doradca Dział Instalacje

Dział Instalacje

Powiązane artykuły

Dlaczego śmieci nie mogą być opałem?

Dlaczego śmieci nie mogą być opałem?
Spalanie śmieci w domowych piecach wciąż jest często stosowane jako sposób na ekonomiczne ogrzewanie. Jednak oszczędności są pozorne, jeśli weźmiemy p...
Czytaj więcej

Materiały opałowe – rodzaje i zasady stosowania

Materiały opałowe – rodzaje i zasady stosowania
Drewno, węgiel, gaz i nafta – trudno wyobrazić sobie ogrzewanie budynku bez tych materiałów opałowych. Co charakteryzuje każdy z nich, co warto ...
Czytaj więcej

Piec na pellet – praktyczne informacje

Piec na pellet – praktyczne informacje
Piece na pellet to nowy i szybko zyskujący na popularności trend w ogrzewaniu. To nowoczesne i ekologiczne rozwiązanie pozwala na ogrzewanie i utrzyma...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Porównanie cen i efektywności opału - zima 2014/2015