Produkty

Posłonek

Łac. Helianthemum

Posłonek

Posłonek, z łac. Helianthemum, jest rodzajem roślin, który należy do czystkowatych lub – jak podają inne klasyfikacje – do posłonkowatych. Formuje się najczęściej w krzewy i krzewinki lub rośliny zielne. Do rodzaju zalicza się około 110 gatunków.

Posłonki można spotkać na wielu obszarach Ziemi – występują zarówno w Europie, jak i północnej Afryce, zachodnich i środkowych częściach Azji oraz w obu Amerykach. Upodobał sobie szczególnie rejony śródziemnomorskie, gdzie można wyróżnić najwięcej gatunków. Również w Polsce można spotkać dziko rosnącego posłonka – występują tu dwa gatunki: alpejski i rozesłany. W uprawie zaś sprawdza się posłonek ogrodowy. Posłonek bywa całkowicie lub połowicznie zimozielony. Rośliny te kwitną barwnie i obficie przez całe lato. Płatki mogą być pomarańczowe, czerwone i różowe, a w środku znajdują się często kontrastujące, żółte pręciki. Wielość gatunków, odmian i mieszańców sprawia, że są one cenione do uprawy w ogrodach i stylizowania rabat na śródziemnomorskie.

Jakie należy stworzyć warunki uprawowe posłonkom? Doskonale będą rozwijać się na stanowiskach ciepłych i słonecznych. Podłoże powinno być wapienne. Poradzą sobie we wszystkich glebach, byle były przepuszczalne. Dzięki temu, że posłonki są odporne na mróz, można je swobodnie uprawiać w Polsce. Należy jednak zapewnić im stanowisko osłonięte od ostrych, mroźnych wiatrów. Są jednym z niewielu czynników, które stanowią zagrożenie dla posłonków ogrodowych. Rośliny te z reguły nie chorują i nie poddają się szkodnikom. Posłonki dość mocno się rozprzestrzeniają, dlatego należy uważać, aby nie były zbyt ekspansywne.

Czy można rozmnażać tę roślinę? Jest to możliwe poprzez wysiewanie nasion do zimnego inspektu od kwietnia do czerwca. Wysadza się posłonki do miejsc stałych jesienią.

Oprócz wyżej wspomnianych posłonków, które występują w Polsce naturalnie, istnieje wiele gatunków ozdobnych, które są doskonałe do uprawy w gruncie. Posłonek ogrodowy stanowi hybrydę rozesłanego i apenińskiego i występuje pod ogromną ilością odmian i mieszanek. Kwitnące całe lato rośliny są świetne na rabaty skalne.

Data publikacji: 12.01.2017