Produkty

Powojnik

Łac. Clematis

Powojnik

Powojnik, z łac. Clematis, to roślina z rodziny jaskrowatych, która obejmuje aż 500 gatunków. Większość z nich pochodzi z obszarów Japonii oraz Chin, choć występują praktycznie na całym świecie w strefie klimatu umiarkowanego i ciepłego.

Powojnik charakteryzuje się zdrewniałymi łodygami, które dorastają u niektórych okazów do 8 m długości. Liście rośliny są ułożone naprzemianlegle, natomiast kwiaty przypierają duże rozmiary o barwie od białej, przez różową, do czerwonej i intensywnie fioletowej.

Powojnik najlepiej rośnie w słonecznym miejscu na żyznej i próchniczej glebie, która jest zasobna w wapń. Z uwagi na swoją delikatność, pnącze wymaga stanowisk osłoniętych od wiatru, z zacienioną dolną częścią rośliny.

Jeśli zdecydujemy się na posadzenie powojników na gruncie uboższym w składniki pokarmowe, to najpierw zaleca się wykopanie głębokiego dołu, na którego dnie należy umieścić warstwę piasku bądź żwiru, a dopiero potem wypełnienie go mieszanką ziemi z dodatkiem kompostu i odkwaszonego torfu. Taki zabieg uchroni roślinę przed podtapianiem jej korzeni. Z uwagi na fakt, że powojniki są roślinami pnącymi, konieczne jest zastosowanie do nich odpowiednich podpór, takich jak np. paliki bambusowe bądź różnego rodzaju druty.

Roślina jest lekko trująca i wrażliwa na niedobór wody, dlatego koniecznością jest regularne podlewanie w taki sposób, by podłoże było stale wilgotne, jednak nie podmokłe. Nawożenie powojników nawozem wieloskładnikowym zaleca się rozpocząć od kwietnia i powtórzyć je kilkakrotnie aż do lipca, przestrzegając przy tym ilości użytego specyfiku, gdyż roślina jest niezwykle wrażliwa na nadmierne zasolenie gruntu. Co więcej, pnącze wymaga zabezpieczenia na zimę i w tym celu zaleca się obsypaniem rośliny korą czy też trocinami, co pozwoli ochronić dolne jej części przed przemarznięciem.

Koniecznym zabiegiem pielęgnacyjnym jest przycinanie, które należy wykonywać bardzo ostrożnie albo tuż nad parą pąków, albo ponad miejscem, w którym pędy się rozgałęziają. Usuwanie zniszczonych i zaatakowanych przez uwiąd pędów pozwala na prawidłowy rozwój powojnika.

Ze względu na duże i barwne kwiaty powojnik jest wykorzystywany jako roślina ozdobna w ogrodach, a ponadto służy do zakrycia nieestetycznych ścian czy bram.

Data publikacji: 16.01.2017