Produkty

Powrót do przeszłości – wykończenia ścian, które wciąż inspirują

Powrót do przeszłości – wykończenia ścian, które wciąż inspirują

Każda moda ma tendencję do powracania – również ta, która dotyczy wystroju wnętrz. Pomimo coraz nowszych sposobów na wykończenie ścian, które są niekosztowne, estetyczne i funkcjonalne, wiele rozwiązań z przeszłości nadal cieszy się popularnością. Niektóre z nich powracają w wielkim stylu, są unowocześniane i adaptowane na potrzeby współczesności.

wykończenie loftuSurowe wnętrza loftów – ściany z cegieł i betonu

Styl industrialny wciąż jest na czasie – chętnie wykorzystujemy go nie tylko w restauracjach i klubach czy galeriach, ale także we własnych domach. Ceglane ściany to hit, który nie schodzi ze zdjęć magazynów wnętrzarskich. Tego typu wykończenie stało się na tyle modne i pożądane, że producenci wymyślili sposób na to, aby każdy z nas łatwo i szybko mógł taką aranżację wprowadzić u siebie, nawet jeśli budynek nie ma ceglanych ścian. Trójwymiarowe tapety doskonale imitują cegłę, a ich zamocowanie jest nieporównywalnie mniej uciążliwe od skuwania tynku, oczyszczania materiału i impregnowania go. Ponadto nie wiąże się z utratami ciepła.

Również beton wkradł się w nasze wnętrza i stał się w nich już codziennym gościem. Oczywiście nie jest on reliktem przeszłości ani rodzajem wykończenia, które można spotkać w starszych budynkach mieszkalnych. Przyszedł z fabryk, których opuszczone przestrzenie zaczęto masowo przekształcać w przestronne mieszkania. Stanowi niekończącą się inspirację do wykończenia ścian i podłóg w przestrzeniach komercyjnych, publicznych czy usługowych, jak również i tych, które służą nam do codziennego życia.

 Boazeria sosnowa 12,5 x 110 x 3000 mm 3,3 m2Drewno, boazeria i inne panele ścienne

Kolejną inspiracją z przeszłości, którą chętnie wprowadzamy na swoje salony, są ściany wykończone boazerią i rozmaitymi panelami ściennymi. Szczególnie lubimy drewno, które za czasów naszych babć pojawiało się we wnętrzach częściej. Znienawidzona przez nas wielu boazeria zyskuje obecnie nowy wyraz i przestaje szpecić czy razić, a wręcz przeciwnie – pozwala na zaaranżowanie wnętrz w stylu skandynawskim, rustykalnym czy prowansalskim. Wykończona płytami drewnianymi ściana stanowi również ukłon w stronę amerykańskiego modernizmu we wnętrzach, sięgającego lat 50 ubiegłego wieku.

Lamperie i tapety

Również tapety i lamperie wracają do łaski. Te pierwsze są wykonywane z coraz wytrzymalszych materiałów, cechuje je łatwość przyklejania i usuwania, a wielość ich wzorów pozwoli na każde dekoracyjne szaleństwo. Lamperie to dekoracja rodem z PRL-u, która w nowoczesnym wydaniu nabiera zupełnie nowej postaci. Modne jest wykończenie ściany do połowy wysokości za pomocą tapety w pasy i oddzielenie jej listwą od reszty ściany wykończonej tradycyjnie za pomocą malowania. Ważne, aby jedna połowa była jaśniejsza, a druga ciemniejsza lub jedna z nich była wzorzysta, a druga gładka.

Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Montaż boazerii za pomocą klamer montażowych

Montaż boazerii za pomocą klamer montażowych
Boazeria, kojarząca się nieco z czasami PRL-u, ma również zastosowanie współcześnie – wcale nie musi być nieestetyczna. Dodaje ciepła i przytulnoś...
Czytaj więcej

Drewno i szkło w wykończeniu i wyposażeniu

Drewno i szkło w wykończeniu i wyposażeniu
Drewno i szkło to udany duet – świadczą o tym niezliczone aranżacje wnętrz, w których materiały te zostały ze sobą zestawione. Jak się okazuje, możemy...
Czytaj więcej

Demontaż boazerii czy odświeżenie?

Demontaż boazerii czy odświeżenie?
Boazeria to materiał, bardzo często utożsamiany z niezbyt atrakcyjnym, PRL-owskim wnętrzem. Nie ma w tym nic dziwnego. Drewniana okładzina, położona n...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Powrót do przeszłości – wykończenia ścian, które wciąż inspirują