Produkty

Poziewnik

Łac. Galeopsis

Poziewnik

Poziewnik, z łac. Galeopsis, to azotolubna roślina, którą w naturalnych warunkach można znaleźć w Europie oraz północnej części Azji. W Polsce za gatunek pospolity uznaje się Galeopsis tetrahit – poziewnik szorstki.

Roślinę z rodziny jasnowatych znajdziemy zarówno na terenach nizinnych, jak i górzystych. Porasta zręby, przydroża, lasy oraz pola uprawne kukurydzy, zboża jare oraz sady. Zyskała miano uciążliwego chwastu. Potocznie nazwana konopką, badylem lub kocim pyskiem. Po czym ją poznać? Rozgałęziona łodyga pokryta włoskami może osiągnąć do 1 m wysokości. Na długich ogonkach osadzone są jajowate, owłosione liście o zaostrzonych brzegach.

Od czerwca do października pojawiają się kwiaty o różnych barwach, w zależności od gatunku: mogą być różowe, czerwone, żółte, liliowe lub ciemnofioletowe. Kwiatostany tworzą pojedyncze, wydłużone i zakończone wargowo kwiaty, oplecione nibyokółkami wokół łodygi. Kielich rośliny jest zakończony ząbkami. Po kwitnieniu pojawiają się rozłupiny, które w jednym sezonie produkują ok. 200 nasion wyróżniających się dużą żywotnością.

Poziewnik jest trujący – nasiona rośliny są niebezpieczne dla zwierząt hodowlanych. Alkaloidy, flawonoidy, gorczyce, olejek eteryczny i kwasy organiczne szkodzą koniom. Zwierzęta po zatruciu mają chwiejny chód, nadmiernie się pocą i cierpią na bolesność mięśni. Masowo namnażająca się konopka zmniejsza także plony roślin uprawnych poprzez pobieranie składników mineralnych oraz wody z gleby.

Pozbycie się Galeopsis tetrahit z pastwisk i pól uprawnych jest dość trudne, ponieważ nasiona w żyznych i wilgotnych glebach mogą przetrwać kilka lat. W walce z chwastami można wykorzystać środki chemiczne lub zastosować działania profilaktyczne. Jakie? Roślina bardzo lubi stanowiska o wysokim poziomie azotu i wapnia, dlatego warto rozsądnie nawozić glebę. Zastosowanie czystego materiału siewnego zmniejszy ryzyko wystąpienia nasion chwastów. Zalecane jest również wiosenne bronowanie ziemi oraz niszczenie poziewników występujących w sąsiedztwie pola uprawnego.

Trująca dla zwierząt roślina w małych dawkach wykazuje właściwości lecznicze – działa wykrztuśnie, odkażająco i ściągająco. Ziele stosuje podczas leczenia astmy i gruźlicy.

Data publikacji: 28.02.2017