Produkty

Poziomka

Łac. Fragaria

Poziomka

Poziomka, z łac. Fragaria, to bylina z rodziny różowatych o smacznych i aromatycznych owocach. W warunkach naturalnych występuje na obszarze półkuli północnej, w strefie umiarkowanego klimatu. W polskich lasach liściastych i w zaroślach spotyka się trzy dziko rosnące gatunki.

Pędy rośliny dorastają do 8-20 cm wysokości. Na nich pojawiają się osadzone na długich ogonkach liście, na brzegach piłkowane. W maju i czerwcu krzew obsypany jest małymi, wonnymi kwiatami z białymi płatkami. Gatunki uprawne hoduje się ze względu na słodkie owoce. Te utworzone są z mocno rozrosłego, mięsistego dna kwiatowego, obsypanego drobnymi orzeszkami. W ogrodnictwie rozpowszechnione są gatunki o żółtych i czerwonych owocach.

W jakich warunkach uprawiać poziomkę? Bylinę hoduje się z rozłogów lub nasion sadzonych w kwietniu. Żyzne i przepuszczalne podłoże pod uprawę zapewni bujny wzrost i obfite owocowanie do listopada. Przed wysiewem ziemię powinno się przekopać z kompostem, by ją spulchnić i ułatwić przesiąkanie wody. Na słonecznym stanowisku wyznacza się rzędy co około 30 cm i równomiernie rozmieszcza nasiona. Jeśli sadzimy z rozsad, kłącza powinny być umieszczone w odstępach co 30 cm. Powierzchnię wokół należy wyściółkować torfem lub słomą, by zapewnić odpowiednią wilgotność gleby i zabezpieczyć ją przed chwastami.

Poziomki kwitną i owocują w następnym roku od posadzenia. Pielęgnacja rośliny polega na systematycznym nawadnianiu i zasłanianiu przed silnymi promieniami słońca. Na tym samym stanowisku byliny powinny rosnąć nie dłużej niż trzy lata. Podczas uprawy szczególną uwagę należy zwrócić na szkodniki, które mogą doprowadzić do całkowitego zniszczenia plonów. Poważnym problemem może być również choroba grzybowa liści oraz skórzasta zgnilizna owoców. Do ich zwalczania powinno się wykorzystać naturalne bądź chemiczne opryski.

Gdzie wykorzystuje się bylinę? Gatunki uprawne sadzi się w przydomowych ogródkach, na działkach i w sadach. Owoce spożywa się na surowo bądź przetworzone. Są źródłem cennych witamin i minerałów. Ze względu na słodki smak idealnie pasują jako dodatek do deserów. Liście poziomki wykorzystywane są w ziołolecznictwie do sporządzania naparów.

Data publikacji: 12.01.2017