Produkty

Poziomkówka indyjska

Łac. Duchesnea indic

Poziomkówka indyjska

Poziomkówka indyjska, z łac. Duchesnea indic lub Potentilla indica, należy do rodziny różowatych. Łacińska nazwa rodzaju Duchesnea to wyraz czci ku francuskiemu botanikowi – Antoine Nicholas Duchesne, który opracował książkę o truskawkach.

Ojczyzną tej rośliny ozdobnej są tereny południowo-wschodniej Azji. Do Europy, Ameryki Północnej oraz Afryki został sztucznie wprowadzony. W tych rejonach gatunek zawleczony zdziczał, podobnie jak w Polsce. Jak wygląda poziomkówka indyjska? Zadarniającą roślinę wyróżniają długie rozłogi osiągające do 1 m. Roślina szybko się rozkrzewia, tworząc niewysokie kobierce do 30 cm wysokości. Liście przypominają te u truskawki – są potrójnie złożone, owłosione i dochodzą do 5 cm długości.

Od maja do czerwca na owłosionych szypułkach pojawiają się drobne kwiaty w żółtym odcieniu. Roślina wytwarza owoce pozorne – czerwone zabarwienie i mięsista struktura upodabniają bylinę do truskawki. Owoce są jednak niezbyt smaczne oraz mdłe.

Roślina jest uprawiana w celach ozdobnych – żółte kwiaty stanowią dekorację już wczesną wiosną, a czerwone owoce pojawiają się do późnej jesieni. Jakie warunki trzeba spełnić? Stanowisko może znajdować się w półcieniu lub być nasłonecznione, jednak roślina najdłużej będzie owocowała w pełnym słońcu. Nie ma zbyt dużych wymagań glebowych – przyjmie się w podłożu wilgotnym i ziemi ogrodowej.

Roślina bardzo szybko się rozrasta, dlatego trzeba kontrolować jej pokrój. Trzeba ostrożnie sadzić ją przy trawnikach, tak by w niego nie wrosła – jedynym rozwiązaniem będzie zastosowanie odpowiedniego herbicydu. Dzięki mrozoodporności przetrwa zimniejsze okresy w ciągu roku. Nie zagrażają jej także szkodniki ani choroby. Roślinę można rozmnażać zarówno przez wysiew nasion, jak i sadzonkowanie ukorzenionych rozłóg.

Gdzie stosować poziomkę indyjską? Roślinę często wykorzystuje się do zadarniania terenów oraz ogrodów skalnych. Stanowi także piękny kobierzec dla krzewów czy rabat. Jest też uprawiana w pojemnikach, gdzie przybiera formę zwisającą. Można zastosować dekoracyjne podpórki, nadając poziomkówce indyjskiej odpowiednią formę.

Data publikacji: 28.02.2017