Jabłonie
Jabłka to jedne z tych owoców, na które należy poczekać nieco dłużej. Dzięki temu możemy je z rozkoszą smakować, kiedy inne owoce dawno zniknęły z drzew. Do późnych odmian jabłoni możemy zaliczyć chociażby Delikates, która jest polskiego pochodzenia. Ta odmiana posiada niezwykle smaczne i aromatyczne owoce, które pojawiają się już w 3 lub 4 roku po posadzeniu drzewa. Delikates owocuje obficie każdego roku, ale należy pamiętać o tym, że mimo iż jest odmianą jesienną, podatna jest na przemarzanie i zarazę ogniową. W przypadku jabłoni mamy do czynienia nie tylko z jesiennymi, ale także zimowymi i późnozimowymi odmianami. Wśród zimowych warto wymienić Jonatan i Jonagold, a wśród późnozimowych Red Delicious, Boskoop i Idared.
Grusze
Również w przypadku grusz możemy liczyć na nieco później dojrzewających owoców. Wśród odmian jesiennych wyjątkowo interesująca jest grusza Bera Hardy`ego, imponująca swoim silnym wzrostem. W okres owocowania wchodzi zazwyczaj około 7 lat, po czym wydaje niezwykle słodkie i aromatyczne owoce. Wśród grusz znajdziemy też odmiany zimowe, z których warto zainteresować się francuską odmianą o nazwie Komisówka, której owoce możemy przechowywać aż do końca listopada.
Śliwy
Wyjątkowe atrakcyjnie przedstawia się zestaw śliw, które wydają owoce we wrześniu. Taką odmianą jest chociażby Amers – wydaje duże i smaczne owoce, w których pestka łatwo oddziela się od miąższu. Przeciwieństwem tej odmiany jest Empress. Jeśli zależy nam na zrobieniu przetworów, suszu czy też smakowitej śliwowicy, powinna nas zainteresować Węgierka Zwykła. A jeśli chcemy, aby śliwki zawitały do naszego sadu nawet w październiku, to powinniśmy zwrócić uwagę na takie odmiany jak Anna Spath, Vision, Elena, Presenta, Bluebell i Haganta
Brzoskwinie
Wśród późnych odmian brzoskwiń dominuje Królowa Sadów, która wykazuje dużą odporność na mróz. Jej owoce mają bardzo delikatny smak, ale dojrzewają często już na przełomie sierpnia i września. Przy brzoskwiniach szczególną uwagę należy zwrócić na choroby grzybicze, takie jak brunatna zgnilizna i mącznik, które dopadają je najczęściej w okresach deszczowych.