Produkty

Praktyczny kosz wbudowany w blat kuchenny – jak wykonać?

Praktyczny kosz wbudowany w blat kuchenny – jak wykonać?

Standardem jest kosz na odpadki umieszczony w szafce pod zlewem. Taka opcja przechodzi jednak do lamusa – wygodnym i funkcjonalnym rozwiązaniem może być np. pojemnik na odpady zamontowany bezpośrednio w blacie kuchennym. Możemy wykonać go samodzielnie, bez dużych nakładów finansowych i w zaciszu naszej kuchni.

kosz w blacieNawet niewielki pojemnik wbudowany w blat pozwoli nam błyskawicznie usunąć odpadki, takie jak torebki po herbacie, łupiny obieranych warzyw i owoców, czy pojemniki po produktach. Na rynku dostępne są gotowe systemy zarządzania odpadami w postaci pojemników wbudowanych w blat (o pojemności ok. 10-13 litrów), wykończonych zwykle pierścieniem ze stali nierdzewnej i szczelnie zamykaną pokrywą. Są to bardzo wygodne rozwiązania, ale często wiążą się z wymianą szafki kuchennej lub zakupem nowego blatu z wyciętym otworem na pojemnik. 

Przykładowe potrzebne materiały do samodzielnego stworzenia takiego systemu:

- garnek o średnicy ok. 25-30 cm, wysokości ok. 25 cm i pojemności ok. 15 litrów

- urządzenie wielofunkcyjne z przystawką do cięcia po kole

- blat kuchenny

- silikon sanitarny

- ołówek

- taśma uszczelniająca

Rodzaj pojemnika

Najlepiej wybrać garnek ze stali nierdzewnej – stalowy i sterylny pojemnik będzie pasował niemal do każdego wnętrza, szczególnie do kuchni opartej na nowoczesnych akcentach.

Średnicę garnka dobierajmy do rozmiarów przestrzeni roboczej. Jeżeli dysponujemy dużą przestrzenią blatu (szerokość blatów laminowanych może wynosić nawet ok. 120 cm) – możemy zdecydować się np. na wycięcie trzech mniejszych otworów o średnicy ok. 15 cm. Wówczas można pokolorować pokrywki i stworzyć w ten sposób wygodny sortownik odpadów wbudowany w blat (otwory mogą wtedy również prowadzić do większych zbiorników na śmieci umieszczonych pod zlewem).

Ciekawym rozwiązaniem może być również wpuszczenie w blat garnka o prostokątnej podstawie. Wówczas otwór można wyciąć wyrzynarką do drewna (tak jak w przypadku np. montażu zlewozmywaka). Pamiętajmy, że w przypadku garnków konieczne będzie pozbycie się rączek – te z tworzywa sztucznego zwykle można odkręcić, stalowe usuniemy urządzeniem z tarczą do cięcia metalu.

Jak samodzielnie przygotować pojemnik na odpady wbudowany w kuchenny blat? 

Krok 1 – przygotowanie otworu w blacie 

Zaczynamy od wybrania odpowiedniego miejsca na pojemnik – najlepszy będzie narożnik blatu, tak aby nie zmniejszyć znacząco powierzchni roboczej*. Następnie należy ołówkiem obrysować obwód garnka na blacie. Najlepiej jest odwrócić go do góry nogami i odrysować jego kształt.

* Uwaga! Należy zachować ok. 15-centymetrową odległość od krawędzi, aby mieć pewność, że cięciem nie osłabimy konstrukcji blatu.

Krok 2 – wycinanie otworu w blacieblat laminowany

Ramię przystawki do cięcia po kole należy ustawić na długość połowy średnicy garnka. Krawędź otworu wyciętego wzdłuż obrysowanej wcześniej linii warto dodatkowo uszczelnić sylikonem sanitarnym lub zabezpieczyć wierzch blatu taśmą uszczelniającą. Nadmiar silikonu można zdjąć palcem zamoczonym w wodzie i płynie do mycia naczyń.

Krok 3 – wstawiamy pojemnik

Po wyschnięciu sylikonu garnek powinien lekko wsunąć się w blat. Na koniec wystarczy przykryć go przykrywką – od teraz odpady można po prostu zgarnąć do otworu w blacie.

Data publikacji: 04.08.2014
Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Jaki blat do kuchni wybrać? Podpowiadamy!

Jaki blat do kuchni wybrać? Podpowiadamy!
Wybór blatu kuchennego powinien opierać się na ocenie oczekiwań dotyczących jego funkcjonalności, wyglądu czy konserwacji. Dobry blat jest trwa...
Czytaj więcej

Jak dobrać blat do mebli kuchennych?

Jak dobrać blat do mebli kuchennych?
We współczesnej kuchni jej funkcjonalność powinna stać na równi z atrakcyjnym wystrojem. W związku z tym, w czasie jej wykańczania, nale...
Czytaj więcej

Kuchnia ze stołem – jak zaaranżować w niej oryginalny kącik jadalniany?

Kuchnia ze stołem – jak zaaranżować w niej oryginalny kącik jadalniany?
Jeśli nie dysponujemy osobnym pomieszczeniem na jadalnię, pozostaje nam tylko jedno – wprowadzić stół do aranżacji kuchni. Jak to zrobić,...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Praktyczny kosz wbudowany w blat kuchenny – jak wykonać?