Produkty

Preparaty do czyszczenia podłóg – jak i kiedy ich używać?

Preparaty do czyszczenia podłóg – jak i kiedy ich używać?

Podłoga to najintensywniej brudząca się powierzchnia naszego domu. Dlatego powinniśmy regularnie o nią dbać – nie tylko ze względów higienicznych, ale również w trosce o kondycję samej posadzki. W tym celu możemy skorzystać z rozmaitych środków czyszczących, przeznaczonych właśnie do podłóg. Jak i kiedy powinniśmy ich używać, by zachować czystość i dobry stan podłogi?

koncentrat do mycia castoramaPodłoga podłodze nierówna

W naszych domach podłogi wykończone są różnymi materiałami: drewnem, ceramiką, linoleum, korkiem, kamieniem czy żywicą epoksydową. Zależy to po części od naszych upodobań, a po części także od przeznaczenia poszczególnych pomieszczeń. W niektórych z nich posadzka jest bowiem narażona na intensywniejszą eksploatację i działanie niekorzystnych czynników. Każda z podłóg wymaga indywidualnego traktowania, które polega między innymi na doborze odpowiednich środków czyszczących i właściwego z nich korzystania.

Jak i kiedy używać środków czyszczących do podłóg

Oto kilka wskazówek, jak i kiedy korzystać z dostępnych na rynku preparatów do mycia podłóg, aby robić to umiejętnie i z korzyścią dla posadzki.

- wybór preparatu
– pierwszą podstawową zasadą, która pomoże nam w utrzymaniu podłogi w czystości, jest dobór odpowiedniego preparatu. Na rynku znajdziemy bowiem środki dedykowane do różnego rodzaju powierzchni: drewnianych (lakierowanych, woskowanych i olejowanych), laminowanych, ceramicznych, kamiennych (granitowych, marmurowych i innych), winylowych itd. Wśród rozmaitych specyfików znajdziemy także produkty przeznaczenia uniwersalnego – należy jednak korzystać z nich ostrożnie, bowiem mogą pozostawiać matowy osad na niektórych rodzajach powierzchni, np. na posadzce kamiennej lub wykończonej olejowanym drewnem.

- zalecenia producenta – informacje, które znajdziemy na ulotce dołączonej do produktu, będą przydatne nie tylko po to, by określić, czy dany detergent jest właściwy dla naszej podłogi. Tutaj także znajdziemy wskazania, w jaki sposób używać preparatu: czy konieczne jest rozcieńczenie i w jakich proporcjach, czy wymaga zmycia z powierzchni podłogi i jak często możemy go stosować. Poznamy także przeciwwskazania i ewentualne środki ostrożności, jakie powinny towarzyszyć nam podczas stosowania produktu. Pamiętajmy więc, by zapoznać się z ulotką dołączoną przez producenta preparatu – tylko wtedy będziemy mieli pewność, że nadaje się on do naszej podłogi.

- codzienna pielęgnacja – czyszczenie podłogi powinno być naszym nawykiem. To podstawa utrzymania w domu czystości oraz zabezpieczenia samej podłogi przed uszkodzeniami. Preparaty dostępne na rynku przeznaczone są w dużej mierze do regularnego stosowania, np. raz w tygodniu. Poza właściwościami myjącymi mają także działanie ochronne, np. środki do drewnianych podłóg lakierowanych tworzą na ich powierzchni dodatkową warstwę, która poprawia odporność lakieru. Preparaty takie pomagają także zachować kolor i nabłyszczają podłogi.czyszczenie podłogi

-
czyszczenie przed remontem – poza regularnym myciem podłóg, czyszczenia wymagają także posadzki, które zamierzamy poddać szlifowaniu, lakierowaniu czy malowaniu. Ponieważ ich powierzchnia wymaga wtedy nie tylko usunięcia brudu, ale i tłuszczu, należy w tej sytuacji korzystać ze środków, które mają właściwości odtłuszczające.

-
czyszczenie specjalne – jeśli nasze podłogi są mocno zaniedbane bądź widnieją na nich nietypowe zabrudzenia (np. trudno zmywalne plamy, pozostałości po kleju) powinniśmy skorzystać ze środków przeznaczonych do zadań specjalnych. Zanim jednak ich użyjemy, warto upewnić się, jak działają, wypróbowując je na niewielkim fragmencie podłogi. Środki do wywabiania plam znajdują zastosowanie chociażby na podłogach wyłożonych kaflami czy kamieniem.

Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Montaż paneli podłogowych

Montaż paneli podłogowych
Panele podłogowe to jeden z najbardziej popularnych sposobów na wykończenie podłogi wewnątrz budynków. Nadają się do większości domowych pomieszczeń, ...
Czytaj więcej

Podłoga korkowa w łazience

Podłoga korkowa w łazience
Wiele osób utożsamia łazienkę z miejscem bardzo wilgotnym, trudnym ze względu na wysokie temperatury. To dlatego jako najczęściej wybierany materiał p...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Preparaty do czyszczenia podłóg – jak i kiedy ich używać?