Produkty

Projekt i funkcjonalność domu wedle założeń Bauhausu

Projekt i funkcjonalność domu wedle założeń Bauhausu

Sztuka codzienności – tak można podsumować działalność operującej w latach międzywojennych uczelni Bauhaus. Stworzona przez Waltera Gropiusa placówka nie funkcjonowała długo, lecz jej dziedzictwo przeżyło zarówno ją, jak i jej twórców. Co oznacza dzisiaj?

Założenia

Dążenie do tworzenia pięknych użytkowych przedmiotów stało się celem za operującej w Weimarze Szkoły Rzemiosł Artystycznych. Wzornictwo, design oraz użyteczność było przedmiotem badań już od początku XX wieku, jednak dopiero po I Wojnie Światowej stało się normą kształcenia na tym kierunku. W 1919 doszło do połączenia, właśnie pod wodzą wybitnego architekta Waltera Gropiusa, Szkoły Rzemiosł Artystycznych z Akademią Sztuk Pięknych w jedną szkołę budownictwa – Bauhaus. Nazwa pochodzi od słowa „Bauhütte”, oznaczającego strzechę budowlaną. Pobierający tam nauki nie tylko poznawali tajniki projektowania przedmiotów i budowli – jednocześnie trwały usilne prace nad usprawnieniem całego procesu ich tworzenia. Z fermentu twórczego i naukowych dysput wyłoniły się założenia, które w swych pracach prezentowali absolwenci szkoły.


Można ująć je w bardzo prostym przekazie – użyteczność powinna pogodzić się z indywidualnym charakterem przedmiotów. Są one wytwarzane przez i dla ludzi, więc zarówno po stronie twórcy, jak i odbiorcy powinno dojść do poszukiwania artystycznych rozwiązań. Niestety, takie wolnościowe podejście nie mogło przejść niezauważone w coraz bardziej napiętych czasach, dlatego szkoła musiała zmienić lokalizację w roku 1925 – Bauhaus przeniósł się więc ze stolicy Turyngii do miasta Dessau w Saksonii. To właśnie tam powstała najbardziej charakterystyczna budowla tego „ruchu”, czyli budynek szkoły autorstwa Waltera Gropiusa. Przekładanie teorii w praktykę było dość powszechne, dlatego w całych Niemczech zaczęły pojawiać się budynki spełniające założenia szkoły, nawet po jej zamknięciu w 1934. Nazistowskie władze starały się wykorzenić ją, powołując się na rzekomo wywrotowy charakter jej twierdzeń. Jakie jednak przełożenie ma to na dzisiejsze budownictwo i jak możemy wprowadzić odrobinę szkoły mistrzów do naszego życia?

Budynek według Bauhausu

W dzisiejszych czasach duch weimarskiej szkoły ma coraz mniejszy wpływ na masowe i tworzone w pośpiechu budownictwo. Pamiętajmy, że nie chodzi tutaj o tworzenie każdej cegły z osobna, wręcz przeciwnie. Weimarska szkoła stawiała na prefabrykaty pozwalające na tworzenie domów ze spełniających swe funkcje modułów. Wskazane będzie spojrzenie na dobór materiałów pod kątem konkretnych potrzeb, które mają być spełniane przez budynek. Dlatego też, jeżeli dziś chcemy wprowadzić je w życie, najlepszym rozwiązaniem będzie stworzenie projektu jak najoszczędniejszego energetycznie i wykorzystującego samą konstrukcję do obniżenia temperatury. W takim wypadku nie będzie to przejście nad szczegółami do porządku dziennego, lecz pochylenie się nad nimi w celu zmaksymalizowania komfortu ludzi żyjących wewnątrz i obok.

Głównym zadaniem dla projektu spełniającego myśl Bauhausu będzie nie tylko spełnienie zapotrzebowania na schronienie czy ciepło, ale także funkcji społecznej. Dlatego budynek powinien w jak największym stopniu korzystać z otoczenia, być otwartym i podkreślać więzi z sąsiedztwem. Oznacza to też wzięcie pod uwagę zieleni, stworzenie miejsca na ławki lub werandy. Wiele z domów budowanych w tym stylu posiada ścieżki pozwalające na swobodne przechodzenie między posesjami, w idealnym przypadku wykorzystujemy całą przestrzeń nieruchomości.

Typowe domostwo jednorodzinne wedle weimarskiej szkoły było parterowym budynkiem z płaskim dachem, nie jest to jednak warunek sine qua non. Musimy raczej spojrzeć na tę kwestię przez pryzmat mieszkańców budynku. Jeśli znajdziemy więcej użyteczności w płaskim dachu, który będzie nam służył jako dodatkowa przestrzeń, możemy zdecydować się na takie rozwiązanie.

Wnętrze według Bauhausu

Wystrój i aranżacja pomieszczeń wedle standardów Bauhausu jest w znacznej mierze standardem w dzisiejszym świecie. Pamiętajmy jednak, że nie chodzi o samą funkcjonalność, ale także podkreślenie tego, co w pomieszczeniach się dzieje. Wbrew pozorom może być to bardzo przydatne ćwiczenie przy sporządzaniu lub wybieraniu projektu naszego domu. Co zamierzamy robić w konkretnych pokojach i jak możemy pomóc tej czynności za pomocą samej architektury?

Nie zawsze znajdziemy odpowiedzi na te pytania, ale warto je stawiać. Kuchnia nie musi być tylko miejscem przygotowania posiłków, ale także wspólnych posiłków. A może zawsze zbieramy się tam przed wyjściem z domu? Może warto pomyśleć o dodatkowym wyjściu przez kuchnię, co skróci czas i pomoże nam w poruszaniu się po posesji. Salon może być tylko miejscem na kanapę i telewizor, ale jeśli będziemy projektować go z myślą o konkretnych domownikach, dzieląc przestrzeń na prywatną i wspólną, możemy stworzyć ciągi komunikacyjne, wokół których będzie kręciło się życie rodziny.

Aby w pełni docenić pracę grupki architektów i projektantów, musimy zdać sobie sprawę, że właśnie poszukiwanie społecznych połączeń w codziennych przedmiotach jest obecnie wprowadzane w epokę cyfrową. Przyszłość należy więc do dawnej szkoły mistrzów.

Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Nakładanie tynków elewacyjnych – ważne informacje

Nakładanie tynków elewacyjnych – ważne informacje
Niezależnie od tego, czy nałożenie tynku elewacyjnego powierzymy ekipie fachowców, czy też sami zabierzemy się za czynności z tym związane, powinniśmy...
Czytaj więcej

Bonie gwarancją efektownej elewacji

Bonie gwarancją efektownej elewacji
W czasach, kiedy estetyka jest coraz istotniejsza, sztukaterię na elewacjach naszych domów widać coraz częściej. Choć tak zwane bonie ozdobne znajdują...
Czytaj więcej

Bonie – estetyczne wykończenie elewacji

Bonie – estetyczne wykończenie elewacji
Boniowanie – to sposób dekoracyjnego wykończenia murów polegający na dzieleniu powierzchni elewacji na mniejsze obszary. Głównym celem tego zabi...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
1 komentarz
14.06.2015
Styl i funkcjonalność Bauhausu nie ma sobie równych. Gdyby dzisiejsi architekci i projektanci się na nich wzorowali, to nasze domy i mieszkania byłby o wiele lepiej przystosowane do życia.

Ocena i komentarz dla:

Projekt i funkcjonalność domu wedle założeń Bauhausu