Produkty

Projekt ocieplenia budynku – czy jest potrzebny

Projekt ocieplenia budynku – czy jest potrzebny

Docieplenie budynku zwykle przeprowadza się po to, aby dom był tańszy w utrzymaniu oraz ogólnej eksploatacji. Nie wszyscy jednak wiedzą, że do rozpoczęcia prac należy dopełnić niezbędnych formalności – inaczej wszystkie prace wykonywane będą niezgodnie z prawem.

 

projekt ociepleniaOd czego zależą niezbędne formalności? Na przykład od wysokości budynku. Jeśli nasz dom nie przekracza wysokości maksymalnej 12 m, to przeprowadzane prace dociepleniowe wystarczy tylko zgłosić odrębnym pismem. Jeśli natomiast konstrukcja domu przekracza już tę wysokość, niezbędne będzie uzyskanie pozwolenia na budowę, które umożliwi docieplenie wyższych stref budynku. Aby mieć pewność, że postępujemy zgodnie z polskim prawem budowlanym, wystarczy zajrzeć do art.29 ust. 2 pkt 4.

Zgłoszenie przeprowadzanych prac dociepleniowych jest znacznie łatwiejsze aniżeli otrzymanie pozwolenia na budowę. W pierwszym przypadku wystarczy złożyć wniosek do odpowiedniego starosty oraz oświadczenie o tym, że to my posiadamy prawo do dysponowania danym gruntem. W takim zgłoszeniu przedstawiamy metodę przeprowadzania prac oraz wykaz materiałów, z jakimi będziemy pracować. Na odpowiedź starosty poczekamy do 30 dni roboczych.

Warto pamiętać, że urzędnik nie ma obowiązku odpowiadać na nasze zgłoszenie pisemnie. Jeśli po upływie 30 dni nie otrzymamy odpowiedzi od starostwa, oznacza to tzw. milczącą zgodę. Wówczas możemy rozpocząć prace.

Otrzymanie pozwolenia na budowę jest już dużo bardziej skomplikowane. Przede wszystkim bardzo zniechęcająca jest liczba niezbędnych do tego dokumentów:

− wniosek o pozwolenie na budowę,
− po 4 egzemplarze projektu budowlanego, a także zaświadczenie projektanta o tym, że należy do danej izby samorządu zawodowego,
− świadczenie, które potwierdzi prawo do dysponowania daną nieruchomością,
− decyzję o warunkach zabudowy. styropian castorama

Pracom związanym z dociepleniem budynku często towarzyszy również wymiana starej stolarki okiennej lub drzwiowej. Tutaj często pojawia się sporna kwestia dotycząca konieczności zgłoszenia tego faktu do starostwa. Wątpliwość ta wynika z dylematu, czy wymianę takich materiałów uznać należy za remont, czy też za bieżącą konserwację. Drugi przypadek nie wymaga od nas praktycznie żadnych formalności, z kolei remont powinien być zawsze zgłaszany najpierw staroście w celu uzyskania od niego zgody. Dopiero później możemy wykonywać zaplanowane prace.

Według wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z 29 maja 2008 (II SA/Lu 202/08): „Wymiana stolarki okiennej lub drzwiowej z zachowaniem takich samych wymiarów jak stolarka wymieniana stanowi remont w rozumieniu art. 3 pkt 8 ustawy z 1994 r. Prawo budowlane”.

Niestety już w innym przepisie przeczytamy, że sama wymiana stolarki przy zachowaniu takich samych wartości dotyczących np. otworu okiennego nie jest ingerencją w strukturę budynku, co sprawia, że nie może być uznawana za tradycyjny remont. W prawidłowym rozumieniu będzie zatem zawsze tylko konserwacją.

Podsumowując, aby posiadać pełną dokumentację techniczną w zakresie docieplania budynku potrzebujemy: projektu budowlanego z rozpisanym obszarem zagospodarowania działki, opisem technicznym obiektu, opisem planowanych działań, obliczeniem parametrów cieplno-wilgotnościowych, projektem wykonawczym ocieplenia.

 

Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Jaki styropian na podłogę wybrać?

Jaki styropian na podłogę wybrać?
Budujesz dom i czeka cię kładzenie posadzki? Zastanawiasz się jaki styropian na podłogę wybrać? W artykule znajdziesz praktyczne porady, które ...
Czytaj więcej

Styrodur czy styropian? Zobacz nasze porównanie!

Styrodur czy styropian? Zobacz nasze porównanie!
Jakie właściwości ma styrodur, a jakie styropian? Gdzie je zastosować i który z nich jest lepszy? Po lekturze poniższego wpisu staniesz się eks...
Czytaj więcej

Styrodur – co to jest? Właściwości i zastosowanie polistyrenu ekstrudowanego (XPS)

Styrodur – co to jest? Właściwości i zastosowanie polistyrenu ekstrudowanego (XPS)
Styrodur, inaczej polistyren ekstrudowany, to materiał służący do ocieplania powierzchni. Powstaje on ze spienionego polistyrenu i składa się z małych...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Projekt ocieplenia budynku – czy jest potrzebny