Produkty

Proso rózgowate

Łac. Panicum virgatum

Proso rózgowate

Proso rózgowate, z łac. Panicum virgatum, zwane też prosem rózgowym, to gatunek rośliny wywodzący się z rodziny wiechlinowatych. W naturze występuje w Ameryce Północnej oraz Środkowej, porastając prerie, pastwiska czy widne lasy.

To wieloletnia trawa tworząca kępy i mogąca dorastać do ponad 2 m wysokości (zazwyczaj jest jednak niższa). Jej liście osiągają kilkadziesiąt centymetrów długości, a wniesione pędy kwiatostanowe wieńczą brązowe kłosy tworzące luźne wiechy. Proso rózgowate można z powodzeniem uprawiać w ogrodach. Aby trawa dobrze się rozwijała, należy zasadzić ją na stanowisku słonecznymi lub półsłonecznym. Poradzi sobie zarówno na glebie lekkiej, jak i średnio zwięzłej, także tej o dużym zasoleniu – najlepiej, by była ona głęboko uprawiona i umiarkowanie wilgotna bądź wilgotna. Podłoże może mieć odczyn od lekko kwaśnego do zasadowego.

Proso rózgowate nie wymaga intensywnego nawożenia, jednak w drugim roku po posadzeniu można zasilić je nawozem azotowym. Proso rózgowate łatwo można rozmnożyć przez podział starszych kęp – najlepiej robić to w pełni wiosny, na przełomie kwietnia i maja. Roślina jest odporna na okresowe susze oraz na mróz, jednak młode okazy warto okryć przed nadejściem zimy. Jej suche pędy najlepiej ścinać wiosną, ponieważ w zimie stanowią piękną dekorację ogrodu.

Proso rózgowate należy do grupy traw energetycznych, których uprawa jest rozpowszechniona szczególnie w Stanach Zjednoczonych. Wykorzystywana jest w okresie letnim na paszę dla zwierząt przeżuwających, ale polecana jest także do zadarniania obszarów zdegradowanych, które ochrania przed erozją. Ponadto powszechnie stosowana jest jako trawa dekoracyjna – służy m.in. do upiększania przydrożnych terenów. Doskonale sprawdza się także w ogrodach, gdzie efektownie prezentuje się np. przy zbiornikach wodnych, jako element zróżnicowanych rabat bądź jako soliter na trawniku. Nadaje się także do uprawy w pojemnikach, jednak w takich warunkach wymaga regularnego podlewania oraz nawożenia. Ponadto jej suche kwiatostany urozmaicają suche bukiety.

Data publikacji: 12.01.2017