Produkty

Przegląd narzędzi malarskich

Przegląd narzędzi malarskich

Malowanie, coraz chętniej wykonujemy samodzielnie, gdyż zarówno farby, jak i narzędzia malarskie są zaprojektowane są tak, aby znacząco ułatwić i przyspieszyć naszą pracę. Jakie są najpopularniejsze narzędzia malarskie i co warto o nich wiedzieć?

1. Rodzaje pędzli i wałków

Pędzle i wałki powinny być dopasowane zarówno do rodzaju farby, jaką malujemy, ale także do struktury, gładkości i chłonności danej powierzchni.

Pędzie i wałki można podzielić ze względu na zastosowanie:

- murarskie,
- kątowe,
- dekoracyjne i do podmalowania,
- kaloryferowe,
- przemysłowe,
- angielskie,
- ławkowce (głównie do farb kredowych i klejowych).

Ze względu na stosowaną emulsję:

- do farb rozpuszczalnikowych,
- do farb wodnych,
- do lakieru i lazury,
- do farb fasadowych.

Czy wiesz, że...

Do farb rozpuszczalnikowych muszą być używane specjalne pędzle Te pędzle możemy zastosować także do innych rodzajów farb, jednak do tych rozpuszczalnikowych nigdy nie należy stosować pozostałych pędzli.

Ze względu na rodzaj włosia najczęściej stosuje się wałki czy pędzle:

Z naturalnego włosia. Bywają dość drogie, często przeznaczone do precyzyjnego malowania, także do farb rozpuszczalnikowych. Mają różną długość runa lub włosia.

Z włókna syntetycznego (nadają się i do farb rozpuszczalnikowych i do wodnych). Mają bogaty wybór długości włosia i runa. Tutaj warto wybierać modele sprawdzonych firm aby uniknąć strzępienia się wałka czy wypadania włosia z pędzla. Mogą to być np. wałki z gąbki– te flokowane nadają się też do farb olejnych gładkich i niewymagających podłoży, bywają stosowane do precyzyjnego malowania kątów i zagłębień. Często stosowane są też wałki z mikrofibry (mikrofazy) – wałki tego typu pozwalają na wydajne i równomierne rozprowadzenie farby, a przy tym są dość tanie i odporne na strzępienie. Mają różne rozmiary i długość włosia. Te poliamidowe najlepiej sprawdzą się przy rozprowadzaniu gęstych farb, a poliakrylowe są uniwersalne.

Mieszane – z naturalnym i syntetycznym włosiem (często do szerokich pędzli do lakierowania).

727726 Rolka Hardstar 18 cm z teleskopem 1,5 m
 Rolka Hardstar 18 cm z teleskopem 1,5 m

Ze względu na rodzaj rączki:

Rączki mają różny kształt – każdy może dobierać go według własnych preferencji i tego, jak dany pędzel czy wałek najwygodniej mu się trzyma. Najpopularniejsze rodzaje rączek:

- drewniane (w nich nie poci się dłoń, ale bywają trudne w czyszczeniu).
- z tworzywa sztucznego (łatwo się czyszczą, ale przy dłuższej pracy bez rękawic może pocić się dłoń, co będzie utrudniać malowanie).
- rączki z ogumieniem, które pozwalają na precyzyjne malowanie, nie ślizgają się i dobrze leżą w dłoni.
- rączki specjalne – czyli profilowane, odchylane albo wykonane z elastycznych materiałów, które można dowolnie naginać i kształtować (zwane gęsią szyjką).

1. Pędzle

Te coraz częściej są wypierane przez wałki malarskie, jednak do dziś są niezastąpione podczas precyzyjnego malowania. Pędzle malarskie są chętnie są stosowane do wykańczania krawędzi, miejsc przy włącznikach i gniazdkach, czy też kątów i trudno dostępnych miejsc. Są też niezastąpione podczas malowania przy użyciu szablonów malarskich czy też przy odnawianiu drewna, kaloryferów czy też płotów lub ogrodzeń. Na co zwrócić uwagę, wybierając pędzel?

Uwaga!

Pamiętajmy, aby zawsze sprawdzić na opakowaniu do jakiego rodzaju farby przeznaczony jest dany pędzel.

Kuweta malarska Nespoli Easy Touch niebieska 17 x 30 cm
Kuweta malarska Nespoli Easy Touch

a) Szerokość i rozmiar pędzla

Tu zasada jest prosta – im większa powierzchnia, tym większy i gęstszy pędzel, a im mniejsza i wymagająca większej precyzji – tym węższy powinien on być i mieć rzadsze włosie. Pędzle dostępne są w różnych rozmiarach – te niewielkie umożliwiają precyzyjne malowanie, większe ułatwią szybkie pokrycie nawet znacznych powierzchni.

b) Rodzaj i kształt włosia

Mamy do wyboru różną długość, gęstość i sztywność włosia, a także jego różne ułożenie. Im dłuższe i bardziej szorstkie włosie, tym lepiej sobie poradzi z chropowatą i wymagającą powierzchnią. Kształt najlepiej dobierać do planowanego zastosowania. Możemy wyróżnić:

Pędzle okrągłe – mają różną grubość, gęstość i wyprofilowanie. Często stosowane są do malowania okien i powierzchni drewnianej (także tej znajdującej się na zewnątrz). Te z włosiem w szpic, np. zaprawkowe, nadają się do malowania kątów oraz do precyzyjnego malowania nawet trudnych powierzchni z wieloma zakamarkami. Często malowane są nimi także zewnętrzne elementy ramy okiennej, a także powłoki chemiczne, drewno i metal.

Ławkowce są wykorzystywane głównie do farb wodnych – emulsyjnych i klejowych. Pozwalają uzyskać jednolitą i precyzyjnie wymalowaną powłokę. Chętnie są też stosowane do gruntowania ścian, także tych chropowatych, jak również przy nakładaniu kleju do tapet.

Pędzle płaskie i angielskie są dość uniwersale i zależnie od szerokości, mogą być stosowane do malowania większych powierzchni lub detali. Mogą być stosowane do lakierów dyspersyjnych i farb wodorozcieńczalnych. Chętnie się je wykorzystuje do pokrywania powierzchni płyt G-K, podłóg lub płotów. Można nimi odnowić framugi, ościeżnice czy też elementy drewniane. Często stosowane są do wykończenia i impregnacji drewna. Te bez trzonka bywają stosowane do dekoracyjnego malowania, także przy użyciu szablonów. Inną odmianą pędzli płaskich są spaltery, znane z precyzyjnego wykończenia i solidnego włosia – najczęściej stosowane do lakierowania drewnianych elementów i konstrukcji, a także do podłóg,

Pędzle krzywe i kaloryferowe – są to pędzle o specjalnym wyprofilowaniu, ułatwiającym wygodne malowanie – miejsc wymagających precyzji – jak np. kaloryfer czy też ściana za nim. Pędzle kątowe i krzywe nadają się do malowania kątów i zagięć, a także miejsc o utrudnionym dostępie. Można nimi także malować dekoracyjne pasy i odcinać kolor.

Pędzle i szczotki murarskie – zwykle mają gęste, bardzo długie i trwałe włosie (często mieszane), pozwalając na malowanie nawet nierównych i surowych podłoży, a także np. do nakrapiania.

Czy wiesz, że…

Malując pędzlem, najlepiej zanurzyć w farbie jedynie 1/3 długości włosia, a podczas jego wyjmowania, warto docisnąć go na chwilę do krawędzi wiadra
czy puszki. Pozwoli to uzyskać optymalną ilość farby i równomiernie ją nałożyć, unikając zacieków.

c) Materiał, z jakiego wykonano włosie pędzla

Bywają wykonane z włosia:

- naturalnego (zalecanego do farb rozpuszczalnikowych i lakierów),
- syntetycznego (stosowane głównie do farb wodorozcieńczalnych). Często mają specjalnie rozszczepione lub zmiękczone końcówki, pozwalając dokładnie nałożyć farbę – zarówno tę matową, jak i satynową. Tu bywają także stosowane pędzle wykonane z gąbki (głównie do malowania kątów i zagłębień czy miejsc przy włącznikach i gniazdkach),
- mieszane.

Pamiętajmy, że przed zastosowaniem pędzla warto przeciągnąć po nim wilgotną, ściśniętą dłonią, aby sprawdzić czy pędzel nie traci włosia.

d) Pędzle ze względu na zastosowanie

Pędzle można podzielić także ze względu na miejsce zastosowania i rodzaj farby, jaką stosujemy Wyróżniamy tutaj pędzle:

- murarskie,
- kątowe,
- przemysłowe,
- kaloryferowe,
- dekoracyjne i do podmalowań,
- do farb rozpuszczalnikowych,
- do farb akrylowych,
- do lazury i lakieru,
- do farb olejnych,
- do farb wodnych,
- do lazur,
- do lakierów,
- do efektów dekoracyjnych (np. do pasków lub linii),
- uniwersalne.

Im gęstsze włosie, tym więcej farby rozprowadzimy jednym ruchem. Do znacznych powierzchni wybierajmy więc pędzle o gęstym i stabilnym włosiu.

735676 Skrobaczka do farb Hardy
Skrobaczka do farb Hardy

e) Rodzaje rączek w pędzlach

Dostępne są też rączki wykonane w różnych kształtach i materiałach. Ważne aby były ergonomiczne i dostosowane do powierzchni, jaką chcemy pokrywać farbą czy lakierem. Inny kształt wybierzemy do malowania ścian, inny do pokrycia rur, kaloryferów, ram okiennych i drzwiowych czy murów. Pędzle płaskie, bez rączki, są stosowane do malowania dekoracyjnego, a także do wygodnego bejcowania drewna.

Kolor trzonka. Warto też zwrócić uwagę na to, w jakiej barwie wykończono rączkę. Wielu producentów stosuje je do rozróżniania przeznaczenia danej farby:

- czerwona do farb rozpuszczalnikowych, np. olejnych,
- niebieska rączka, oznacza pędzel przeznaczony do farb wodnych,
- brązowa oznacza, że pędzel może być stosowany do drewna,
- zielona do nakładania lazury,
- żółta dla uniwersalnych.

Pamiętajmy, że zaraz po każdym skończonym malowaniu, warto umyć, a następnie osuszyć pędzel, aby mógł być on używany przy kolejnym malowaniu.

3. Wałki malarskie

Mają różny kształt, sposób wykończenia i rozmiar. Wałki należy dobierać, biorąc pod uwagę rodzaj stosowanej farby oraz chłonność i gładkość danej powierzchni Czym się różnią i na jakie właściwości warto zwrócić uwagę?

a) Szerokość wałka

Im szerszy wałek, tym większą powierzchnię pomalujemy. Do bardziej precyzyjnego malowania – np. kątów, wąskich płotów, desek czy ram okiennych – wybierajmy te mniejsze (np. od 30 do 120 mm). Do malowania ścian, podłóg czy dużych powierzchni drewnianych – możemy użyć szerszy wałek (od 120 do 250 mm).

b) Średnica wałka

Oczywiście, im większa średnica, tym mniej ruchów będziemy musieli wykonać – do malowania dużych obszarów, wybierajmy więc wałki szerokie o dużej średnicy.

c) Rączka wałka

Wałki mają różne kształty i rozmiary rączki, wiele z nich ma specjalne przedłużki, ułatwiające szybkie i wygodne malowanie. Te na długich, teleskopowych rączkach chętnie stosowane są do malowania sufitów. Dostępne są też wałki na odchylanych rączkach, pozwalające na precyzyjne nanoszenie farby.

d) Runo wałka

Im trudniejsze i bardziej nierówne podłoże (np. strukturalne czy betonowe), tym dłuższe włosie powinien mieć wałek. Do gładkich (np. wykończonych gładzią) powierzchni, wystarczy wałek o krótkim runie. Oto najczęściej stosowane materiały i długości wałków.

Wałki z włosia naturalnego. Mogą być one wykonane np. z weluru, owczej wełny czy skóry. Miewają bardzo gęste i długie włosie, większość z nich nie pozostawia smug podczas malowania. Nadają się zarówno do gładkich, jak i chropowatych powierzchni. Pozwalają na nakładanie większości rodzajów farb i lakierów, a także żywic epoksydowych i poliestrowych. Ich zaletą jest także to, że zazwyczaj nie zostawiają włosków na danej powierzchni. Minusem jest za to dość wysoka cena.

Wałki z włosia sztucznego miewają runo o różnej długości, przez co nadają się także do malowania chropowatych powierzchni, jak np. tynki strukturalne lub elewacja. Najczęściej są stosowane do rozprowadzania farb rozpuszczalnikowych, nakładania żywic epoksydowych lub poliestrowych. Ich jakość bywa zróżnicowana – zależy od sposobu wykonania i staranności danego producenta. Ich duża zaletą jest przystępna cena.

Wałki z mikrofazy (mikrofibry) – zazwyczaj są bardzo trwałe i mogą być stosowane do gęstych farb (np. epoksydowych). Co ważne, pozwalają nałożyć dużo farby, co może przełożyć się na szybkie i wydajne malowanie. Najczęściej są stosowane do farb wodorozcieńczalnych. Mają różną długość runa, pozwalając precyzyjnie pomalować zarówno gładkie, jak i dość wymagające powierzchnie.

Wałki poliakrylowe, występujące w formie dzianej lub sznurkowej, są często używane do różnych farb i powierzchni. Ich minusem jest to, ze czasem pozostawiają na pomalowanej powierzchni drobne nierówności (zwane skórką pomarańczy). Aby tego uniknąć, warto wybrać wałki poliakrylowe przeznaczone specjalnie do chropowatych powierzchni.

Wałki gąbkowe – często flokowane, stosowane zwykle do bardzo gładkich powierzchni – są tanie, lekkie i pozwalają na wygodne rozprowadzenie wielu farb, także olejnych. Wałki gąbkowe flokowane, dzięki niewielkim otworom, zmniejszają ryzyko pozostawienia pęcherzyków powietrza, co pozwala na wygodne rozprowadzenie emalii akrylowych.

Nie bez znaczenia jest sposób i trwałość mocowania runa. Warto wybierać wałki o zwartym i trwałym włosiu. Aby to sprawdzić możemy upewnić się czy po przetarciu wałek się obsypuje.

Warto zwrócić też uwagę na sposób wykończenia krawędzi wałka. Jeśli zależy nam na precyzyjnym malowaniu, wybierzmy te odpowiednio profilowane lub ścięte na końcach, aby uniknąć nierównomiernego rozchlapania farby. Jednak te profilowane wałki są zwykle droższe.

Czy wiesz, że…

Jeśli mamy w domu wałek z poszarpanymi, nieprofilowanymi końcami, możemy przyciąć jego końce – stosując precyzyjne nożyczki lub maszynkę do golenia.

e) Zastosowanie wałka:

- wałki wewnętrzne,
- wałki zewnętrzne (do fasad),
- patentowe (do farb emulsyjnych, a także na styku ścian i przy suficie),
- kątowe (do malowania narożników farbami emulsyjnymi),
- kaloryferowe,
- do lakierów,
- do lazurowania,
- do narożników,
- do tapet,
- dekoracyjne.

Uwaga!

Pamiętajmy, aby zawsze sprawdzić na opakowaniu do jakiego rodzaju farby przeznaczony jest dany wałek.

202237 Głowica do precyzyjnych wymalowań Wagner 600 ml 
 Głowica do precyzyjnych wymalowań

f) Wałki specjalne:

- wałki do dekoracyjnego malowania – mają różne faktury, pozwalając uzyskać ciekawe efekty malarskie,
- wałki z rynienką – mają korytko, w którym gromadzi się skapująca farba – przez co pozwala na jej efektywne wykorzystanie, ograniczając skapywanie farby, pozwala zmniejszyć zabrudzenia,
- owalny wałek do malowania kątów,
- wałki do malowania rur i grzejników,
- wałki do desek i paneli – są wycięte tak, aby dotarły także w szczeliny między deskami,
- wałki z dozownikiem farby w uchwycie. Często odsadzone na długiej rączce, pozwalają na czyste i szybkie malowanie, bez zachlapanego wiadra czy kuwety malarskiej.

g) Akcesoria do wałków:

- kije i rączki teleskopowe – do wygodnego malowania ścian i sufitów,
- wymienne uchwyty – o różnym kształcie, rozmiarze i sposobie wykończenia. Można spotkać także odchylane rączki, ułatwiające precyzyjne malowanie kątów,
- wymienne rolki. Do raz zakupionej rączki, możemy dobierać różne rączki o innej długości włosia i właściwościach.

3. Pozostałe narzędzia malarskie

a) Kuwety, wiadra i kratki malarskie

Te pozwalają na wygodne rozprowadzenie i odsączenie nadmiaru farby. Zwykle do wyboru mamy różne rodzaje odsączające farbę, np.:

- kratka malarska (z metalu lub tworzywa sztucznego),
- kuweta malarska (często w zestawie z kratką),
- jednorazowy wkład do kuwety (zmniejsza konieczność czyszczenia kuwety po skończonym malowaniu czy zmianie koloru czy rodzaju nakładanej farby),
- kubełek na farbę z przykrywką (ułatwi wygodne przenoszenie i przelewanie farb oraz lakierów, zmniejszając ryzyko ich rozwarstwienia czy wyschnięcia),
- wiadra malarskie (także z kratkami). Pozwalają na mieszanie nawet dużej ilości farby i wygodne przenoszenie je w miejsce pracy (niektóre posiadają uchwyty, pozwalające na ich wygodne osadzenie nawet na drabinach). Część ma profilowane krawędzie, ułatwiające wygodne przelewanie farby.

727725 Kurtyna przeciwpyłowa Diall 2,15 x 1 m
Kurtyna przeciwpyłowa Diall 2,15 x 1 m

b) Mieszadła

Mieszadła malarskie pozwalają na szybkie i precyzyjne wymieszanie farby, aby uniknąć jej rozwarstwienia. Dzięki nim można otrzymać jednolitą emulsję, która pozwoli uzyskać trwałą powłokę o równomiernym kolorze i pokryciu danej powierzchni.

c) Gotowe zestawy malarskie

Często, aby precyzyjnie wymalować daną powierzchnię, stosuje się zarówno wałki, jak i pędzle, i to w rozmaitych rozmiarach. Jeśli chcemy zaoszczędzić, a także nie tracić czasu na kompletowanie najlepszego zestawu, możemy wybrać te gotowe. Możemy wybrać zarówno komplety posiadające kuwetę, kratkę, wałek i pędzle, ale także te zawierające kuwetę z wałkiem czy wymiennymi rolkami.

Wałki bywają kompletowane w zestawy, zawierające różne wałki oraz rączki – także te teleskopowe. Pozwala to na wygodne malowanie różnych powierzchni – zarówno pionowych, jak i poziomych. Dzięki wymiennym wałkom, można także wygodnie malować różnymi kolorami, bez konieczności oczyszczania wałka po każdym cyklu malowania danym kolorem.

W zestawach możemy nabyć wałki lub pędzle. Wybierając komplet wałków czy pędzli o różnym kształcie, rozmiarze i zastosowaniu, będziemy mieli kompletny zestaw, nadający się do malowania wielu różnych miejsc i powierzchni.

d) Taśmy malarskie

Są bardzo przydatne przy zabezpieczeniu powierzchni i krawędzi, których nie chcemy pokryć farbą (np. włączników, gniazdek czy framug). Stosowane są także jako odcięcie koloru między sąsiednimi powierzchniami, albo też to zabezpieczenia kątów i sufitów. Szersze taśmy malarskie pozwolą na wygodne malowanie pasów i precyzyjnych linii.

Uwaga!

Pamiętajmy, że taśmę malarską najlepiej zerwać od razu po pomalowaniu danej powierzchni, dzięki temu, unikniemy odprysków.

704096 Taśma malarska OPP żółta 40 x 30 mm
Taśma malarska OPP żółta 40 x 30 mm

e) Maski i rękawice ochronne

Przydatne zarówno podczas tradycyjnej aplikacji farb, jak i w czasie malowania natryskowego czy zastosowania farby w sprayu. Rękawice pozwalają uchronić dłonie. Jeśli zależy nam na precyzyjnym uchwycie, wybierzmy rękawice z gumowym wykończeniem na palcach.

f) Agregaty i pistolety do malowania

Pistolety i agregaty pozwalają na rozpylenie i natryskowe nakładanie farb czy lakierów. Świetnie nadają się do rozległych powierzchni oraz to tych chropowatych i bardzo wymagających. Często stosowane do pokrywania elewacji czy też tzw. baranka na ścianach i murach.

g) Folie ochronne i osłony

Pozwalają na ochronę sąsiednich powierzchni i sprzętu przed zabrudzeniem farbą czy lakierem. Kurtyny pozwolą ograniczyć pył i zabrudzenia do danej powierzchni i uchronić sąsiednie pomieszczenia przed zabrudzeniem, nieprzyjemnym zapachem czy pyłem. Folie dostępne są w różnych rozmiarach i o różnej grubości. Aby ułatwić szybkie zamocowanie folii, warto wybrać tę, posiadającą taśmę samoprzylepną, a żeby zmniejszyć pylenie, wybierzmy specjalne kurtyny przeciwpyłowe.

Data publikacji: 29.02.2016
Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Wałki dekoracyjne – jakie wzory można wykonać za ich pomocą

Wałki dekoracyjne – jakie wzory można wykonać za ich pomocą
Chociaż wałki należą do podstawowych narzędzi malarskich, zaskakuje wielość ich odmian i efekty, które możemy z ich pomocą tworzyć na ścianach....
Czytaj więcej

Farby na plamy i zacieki

Farby na plamy i zacieki
Nawet niewielkie plamy na ścianie czy suficie będą skutecznie szpeciły każde pomieszczenie. Niektóre z nich możemy zmyć za pomocą ciepłej wody i łagod...
Czytaj więcej

Rodzaje wałków do malowania

Rodzaje wałków do malowania
Malowanie wałkiem umożliwia nawet malarzom pokojowym-amatorom osiągnięcie zadowalających efektów. Jednak w tych niepozornych przyborach kryje się więc...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Przegląd narzędzi malarskich