Produkty

Przydatne narzędzia - skompletuj swój pierwszy zestaw

Przydatne narzędzia - skompletuj swój pierwszy zestaw

W dobrze skompletowanym zestawie narzędzi, znajdziesz nie tylko różnorodne śrubokręty, ale także wiertarkę, szlifierkę i wkrętarkę. Nie obawiaj się inwestycji w sprzęt. Wiele urządzeń wykorzystasz znaczne częściej niż tylko przy okazji dużego remontu.

Przegląd elektronarzędzi - co wybrać?

Przebudowa, renowacja, przekształcanie - remont remontowi nierówny. Czasem przydadzą Ci się specjalistyczne urządzenia (które, w przypadku jednorazowego użycia, lepiej wypożyczyć), a czasem wszystkie prace wykonasz wyłącznie swoim podstawowym zestawem. Właśnie dlatego inwestycja w narzędzia do domu, jest tak opłacalna. Jakie elektronarzędzia wybrać i czym się kierować na zakupach?

Przede wszystkim pamiętaj, że nie musisz przepłacać i wybierać bardzo wydajnych, markowych elektronarzędzi. Szczególnie wtedy, gdy planujesz przeprowadzać jedynie średnio ciężkie i lekkie prace (i to na dodatek bardzo rzadko). W takim przypadku znacznie korzystniejszym rozwiązaniem jest kupno różnorodnych akcesoriów i części wymiennych - końcówek, wierteł, tarcz, ostrzy, brzeszczotów. Na przykład, zamiast inwestować w specjalną polerkę wystarczy, że zastosujesz odpowiednią tarczę polerską na uniwersalnej wiertarce czy szlifierce.

przegląd elektronarzędzi

Robiąc przegląd elektronarzędzi, które Cię interesują, zwróć również uwagę na proponowane przez producentów komplety narzędzi, akcesoriów lub osprzętu. Inwestując w taki zestaw, za atrakcyjną cenę kupujesz szereg możliwości łączenia i korzystania z wielu funkcji. Na rynku dostępne są także sprzęty z kilkoma podzespołami do rożnych zastosowań, np. korpus z silnikiem i wieloma końcówkami – do wiercenia, wkręcania, cięcia, szlifowania.

Jakie elektronarzędzia będą najbardziej przydatne?

Potrzebny sprzęt dobierz pod kątem jakości, wydajności i ceny, a także własnych umiejętności i czekających Cię zadań. Pamiętaj, że by oszczędzić sobie dodatkowych stresów podczas remontu, we wszystkie potrzebne elektronarzędzia dobrze jest zaopatrzyć się jeszcze przed rozpoczęciem prac. A przyda Ci się:

 • wiertarka (z odpowiednimi funkcjami np. udaru, młota),
 • wkrętarka,
 • szlifierka (kątowa, stołowa),
 • pilarka,
 • wyrzynarka.

przydatne elektronarzędzia

Jeśli zastanawiasz się jakie elektronarzędzia konkretnie kupić i właśnie wybierasz odpowiedni dla siebie model, pamiętaj, by zwrócić uwagę na sposób zasilania urządzenia oraz związaną z tym jego moc. Niby drobnostka, jednak te parametry wprost przełożą się na komfort Twojej pracy. Dostępne na rynku sprzęty zasilane są:

- bezpośrednio z gniazdka, co czyni je wygodnymi i łatwymi w użyciu. Tak napędzane narzędzia do domu, mają zwykle umiarkowaną moc,

 - z akumulatora, dzięki czemu sprzęt jest znacznie bardziej mobilny. Może pracować w miejscach trudno dostępnych, oddalonych od gniazdek, ale wymaga okresowego ładowania baterii,

- spalinowo, co zwykle pozwala osiągać duże moce, a więc sporą wydajność. Jednak powoduje duży hałas i emituje spaliny.

Kompletując własne, przydatne elektronarzędzia, zwróć również uwagę na kabel, szczególnie podczas szukania idealnej, wiertarki czy szlifierki. Rodzaje, a dokładnie długości, masz do wyboru trzy. Ta standardowa wynosi 1,5 m, ale na rynku dostępne są także sprzęty wyposażone w kabel 4-metrowy lub odczepiany. W tym ostatnim przypadku łatwo i bezpiecznie przyłączysz do elektronarzędzia kabel o optymalnej dla Ciebie długości.

Uwaga

Zwracajmy uwagę na długość kabla przy narzędziach elektrycznych - standardowa to 1,5m. Są też dostępne narzędzia, wykle droższe, wyposażone w kabel 4-metrowy lub doczepiany. W tym ostatnim przypadku możemy łatwo i bezpiczenie przyłączyć do elektronarzędzia kabel o najbardziej odpowiadającej nam długości.

Wiertarki - rodzaje i ich zastosowanie

Czas na charakterystykę konkretnych urządzeń. Nasz przegląd elektronarzędzi otwierają wiertarki. Nic w tym dziwnego, bo niewiele remontów odbywa się bez użycia tego sprzętu. Wiertarka przydaje się nie tylko do wywiercenia kolejnych dziur w ścianie. Urządzenie to ma wiele odmian i daje szeroki wachlarz możliwości. Przy pracach remontowych przydadzą się zwłaszcza takie funkcje jak:

 • wiercenie i rozwiercanie otworów służące wbijaniu kołków, klinów, wzmocnień czy mocowań,
 • dokładne i sprawne mieszanie składników farb, klejów, mieszanek gipsowych, betonowych,
 • możliwość zastosowania dodatkowego osprzętu wiertarki, ułatwiającego prace remontowe, na przykład: tarcze tnące, szlifujące, polerujące czy specjalne końcówki gwintujące.

Jak najprościej i najogólniej sklasyfikować wiertarki? Rodzaje są dwa: amatorskie oraz profesjonalne. Różnią się one między sobą głównie parametrami, trwałością, ceną oraz dodatkowymi opcjami. Do prac domowych, majsterkowania oraz niewielkich i średnich remontów, wystarczy wygodna, prosta w użyciu wiertarka amatorska. Oczywiście o konkretnych właściwościach i możliwościach. Czym się kierować podczas wyboru takiej wiertarki?

Ważnym parametrem jest moc sprzętu - to od niego zależy średnica wierconych otworów. Wybierz tę z przedziału 500-700 W. Wiertarką o mocy 600 W wywiercisz otwory w betonie i metalu o średnicy do 13 mm, a w drewnie – do 25 mm. Z kolei do wycinania sporych otworów, np. pod gniazdka elektryczne, potrzebna będzie moc około 800 W. Zwróć też uwagę na wyposażenie sprzętu w układ elektronicznego sterowania, który pozwoli Ci na regulację prędkości obrotowej, w zależności od średnicy wiertła i materiału. Przydaje się to zwłaszcza przy wkręcaniu i wykręcaniu wkrętów.

wiertarki rodzaje

To nie wszystko w kwestii wyboru wiertarki. Rodzaje materiału, z którym będziesz pracować, też mają znaczenie. Do prac domowych nada się wiertarka amatorska, posiadająca dwa tryby wiercenia – zwykły do drewna, plastiku i metalu; oraz z udarem – do wiercenia w betonie, cegłach lub kamieniu. Czym jest wspomniany udar? Tak nazywa się wywoływanie ruchu posuwisto-zwrotnego wiertła, który wspomaga nacisk twardego wiertła. Funkcja udaru znacznie ułatwia i przyspiesza wiercenie w twardych materiałach. Najczęściej w wiertarkach udarowych wykorzystywany jest tzw. mechanizm grzechotkowy. Udar może być także pneumatyczny - jest wydajniejszy od mechanicznego. Do cięższych prac przy betonowych ścianach (jak ich wyburzanie czy skuwanie płytek), przydatna będzie funkcja młota udarowego lub skorzystanie z tzw. młotowiertarki.

Przydatną właściwością wiertarki jest także blokada włącznika. Za jej sprawą unikniesz ciągłego wciskania przycisku podczas wiercenia. Pracę ułatw Ci również funkcja obrotów w obie strony (w prawo i lewo). Dzięki niej odkręcisz wkręty i bez większego problemu usuniesz zakleszczone wiertło. Dobrze, by wybrany przez Ciebie sprzęt miał możliwość zmiany prędkości obrotów - posiadał co najmniej dwa biegi, z których wolniejszy (silniejszy) możesz stosować przy większych otworach czy obciążeniach.

Wkrętarki i ich wszechstronne możliwości

Dlaczego warto posiadać wkrętarkę we własnym zestawie narzędzi? Przede wszystkim dlatego, że jest znacznie poręczniejsza i lżejsza od wiertarki, a także przyda się przy wszelkich naprawach, montażu oraz majsterkowaniu. Wkrętarki posiadają kilkustopniową regulację prędkości obrotów. Nadają się do prac precyzyjnych, ale niewymagających dużej mocy.

Czy wiesz, że...

Moc pobierana przez wiertarkę z sieci jest o około 40 do 50% większa niż jej moc efektywna. Warto zwrócić uwagę, którą z tych wielkości producent umieszcza na etykiecie wiertarki. Wiertarki akumulatorowe korzystają zwykle z akumulatorów o napięciu od 9 do 24 V. Im to napięcie będzie większe - tym większe możliwości będą charakteryzowały taką wiertarkę

Jeśli w planach masz niewielki remont, wystarczającym urządzeniem może się okazać właśnie wkrętarka czy też wiertarko-wkrętarka. Za jej pomocą skręcisz i rozkręcisz szafy, szafki oraz większe meble, złożysz i naprawisz sprzęty AGD, RTV, a także wywiercisz, w miękkich materiałach, otwory o stosunkowo niewielkich średnicach. 

Szlifierki – rodzaje

Kompletując narzędzia do domu pomyśl także o zakupie szlifierki. Rodzaje, dostępne na rynku i przydatne przy remoncie, są aż trzy: szlifierki do gipsu i gładzi, kątowe oraz stołowe. Czym się różnią i przy jakich pracach się sprawdzą?

1. Do najbardziej wielofunkcyjnych elektronarzędzi należą szlifierki kątowe. Użyjesz ich w czasie remontu, a także podczas majsterkowania. Mogą mieć, podobnie jak inne elektronarzędzia, różne formy zasilania, moc i masę. Za ich pomocą:

 • przetniesz i wyszlifujesz beton, metal oraz inne twarde materiały,
 • przetniesz pręty zbrojeniowe, blachy, elementy z betonu lub ceramiki,
 • zgrubnie wyszlifujesz twarde powierzchnie,
 • złuszczysz farbę, wyszczotkujesz i oczyścisz powierzchnię, a także ją wypolerujesz.

szlifierki rodzaje

Podczas zakupu szlifierki kątowej zwróć uwagę na tarczę. Wiedz, że do amatorskiego użytku przeznaczone są szlifierki z tarczą o średnicy 115 mm. Stosuje się je przy relatywnie niskim obciążeniu oraz w krótkim czasie działania. Takie urządzenia mają stosunkowo niewielką masę. Wykorzystasz je do takich prac jak np. usuwanie rdzy, przycinanie płytek ceramicznych i innych drobnych elementów z metalu czy drewna. Z kolei szlifierki z tarczą o średnicy 125 mm służą do intensywnych i ciężkich prac.

2. Podczas remontu przydatne okazują się także szlifierki stołowe. Najczęściej wyposażone są w dwie tarcze, dzięki którym:

 • naostrzysz twarde materiały, jak na przykład wiertła czy noże,
 • wyszlifujesz i wypolerujesz metal,
 • wyczyścisz wybraną powierzchnię i usuniesz z niej zadziory.

3. Do odnowienia pomieszczeń, zwłaszcza do wygładzania elementów wykonanych z gipsu, gipsotynku, drewna i innych materiałów wykończeniowych, doskonale sprawdzą się szlifierki dedykowane do gipsu i gładzi. Czas wyrównywania określonej powierzchni zależy od średnicy tarczy, ilości obrotów na minutę (często stopniowalnej) oraz komfortu użycia narzędzia. Szlifierki do gipsu mają zwykle specjalną konstrukcję główki, wysięgniki, regulację długości, a modele z tzw. żyrafą ułatwiają dotarcie do sufitów lub odległych zakamarków. Podczas wyboru takiego sprzętu zwróć uwagę na jego wagę oraz obecność systemu odsysania pyłów (lub możliwość jego podłączenia). Dzięki temu znacząco zwiększysz sobie komfort pracy.

Pilarki i wyrzynarki – kupić czy wypożyczyć?

Podczas dużego remontu z pewnością użyjesz pilarki. Przy jej pomocy przetniesz drewno, sklejki i płyty drewnopochodne. Przecięcie elementów o dużych grubościach i innych gabarytach, wiąże się z koniecznością użycia najsilniejszej pilarki spalinowej. Jest ona ciężka i mało ekologiczna. Takie urządzenie lepiej wypożyczyć.  Z kolei pilarki o napędzie elektrycznym lub akumulatorowym mają nieco słabszą moc, nadają się do obróbki elementów mniejszych i cieńszych. Są tańsze, bardziej praktyczne i istnieje większa szansa na ich częstsze stosowanie w przydomowych pracach. Taka inwestycja jest opłacalna.

A co z wyrzynarką? Przyda się do wycięcia w materiałach budowlanych linii innych niż proste - do tworzenia łuków i krzywizn. Wycinarki dobrze nadają się np. do kształtowania blatów, obróbki drewna oraz rożnych płyt drewnopochodnych. Jeśli planujesz użyć jej tylko do kilu cięć, postaw na wypożyczenie.

Data publikacji: 10.03.2016
Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Jak wybrać elektronarzędzia bezprzewodowe? Poznaj bogatą ofertę marki Erbauer!

Jak wybrać elektronarzędzia bezprzewodowe? Poznaj bogatą ofertę marki Erbauer!
Dobrze wyposażony przydomowy warsztat to komfort pracy i możliwość realizowania się w roli projektanta, konstruktora oraz samodzielnego twórcy ...
Czytaj więcej

Akcesoria do wiertarek, młotowiertarek i młotów – w co warto się wyposażyć?

Akcesoria do wiertarek, młotowiertarek i młotów – w co warto się wyposażyć?
Wiertarki udarowe, młotowiertarki i młoty – to elektronarzędzia, które sprawdzą się zarówno w przydomowym, jak i w pełni profesjonalnym warsztacie. Ic...
Czytaj więcej

Wiercenie i dłutowanie w różnych rodzajach ścian

Wiercenie i dłutowanie w różnych rodzajach ścian
Prawidłowe rozplanowanie przewodów instalacji elektrycznej i ich umieszczenie pod tynkiem wymaga wykonania bruzd i wywiercenia otworów pod puszki. W z...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Przydatne narzędzia - skompletuj swój pierwszy zestaw