Produkty

Przygotowanie okien do zimy

Przygotowanie okien do zimy

Zima to czas, w którym nasze okna narażone są na działanie silnego wiatru, mrozu, śniegu oraz niskich temperatur. Można jednak przygotować je na te niekiedy ekstremalne zjawiska, dzięki czemu nie będziemy musieli obawiać się żadnych uszkodzeń.

okna zimowa poraNa razie przez nasze okna wpadają do środka promienie słońca i ciepłe powietrze, jednak już niedługo sytuacja na zewnątrz ulegnie zmianie. Intensywne zimowe zjawiska, takie jak obfite opady śniegu czy niskie temperatury, mogą mieć bardzo niekorzystny wpływ na okna. Z tego względu warto je dobrze przygotować i nie martwić się o ich przetrwanie w trakcie kolejnej mroźniej zimy.

Po pierwsze – mycie

Jeszcze przed rozpoczęciem zimy należy dokładnie umyć okna. Osiadający na nich kurz jest pożywką dla mikroorganizmów, które stopniowo niszczą ochronną warstwę profilu. Do mycia używajmy tylko środków do tego przeznaczonych lub wody z płynem do mycia naczyń. W żadnym wypadku nie sięgajmy po ostre proszki do szorowania, które mogą zarysować szybę i ramę, doprowadzając również do nieodwracalnych przebarwień. W sklepach możemy nabyć także specjalne ściereczki do mycia szyb. Najlepsze są miękkie materiały bez szwów, do mycia można użyć także ręczników papierowych. Do mycia szyb nie nadają się natomiast ścierki szorstkie i sztywne.

Po drugie – stan techniczny

Kolejną kwestią jest stan techniczny okien, który zdecydowanie łatwiej będzie nam ocenić, gdy okna będą już czyste i będzie widać wszystkie ewentualne defekty. Warto sprawdzić wszystkie elementy ruchome i przekonać się, czy działają poprawnie i płynnie. Jeżeli zauważymy jakieś niedociągnięcia, to najlepiej zadzwonić po fachowca, który wyreguluje okucia, klamkę i wkręty. Nieszczelne okna będą powodowały znaczne utraty ciepła, co może odbić się także na naszym portfelu. Ruchome części i zawiasy można nasmarować wazeliną techniczną lub smarem na bazie silikonu.

Po trzecie – uszczelkiuszczelka tesa

Zima jest trudną próbą dla uszczelek w ościeżnicy i ramie okiennej. Na etapie wyboru okien warto zwrócić uwagę, aby były one wykonane z dobrych i wytrzymałych materiałów. Zniszczone uszczelki nie chronią przed wilgocią i pozwalają na przedostawanie się do mieszkania zimnego powietrza z zewnątrz. Dlatego przed zimą powinno się je odpowiednio konserwować – najlepiej użyć do tego gliceryny lub specjalnych preparatów na bazie żywic silikonowych. Szczególną uwagę należy zwrócić na uszczelki w dole ramy, które w największym stopniu są narażone na zabrudzenia i zniszczenia. 

Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Instrukcja wideo - jak zamontować uszczelkę szczotkową do drzwi

Instrukcja wideo - jak zamontować uszczelkę szczotkową do drzwi
Niezależnie od tego, jak dobrze zamontowane są nasze drzwi, tuż przy progu mogą pozostawiać niewielką szparę. Istnieje kilka różnych sposobów jej uszc...
Czytaj więcej

Instrukcja wideo - jak wymienić uszczelkę w oknie PCV

Instrukcja wideo - jak wymienić uszczelkę w oknie PCV
Od czasu do czasu wymiana uszczelki w oknach jest konieczna. Kiedy zaczyna się odklejać przestaje spełniać swoje funkcje. Uszczelka okna PCV powinna d...
Czytaj więcej

Jak i czym uszczelnić okna

Jak i czym uszczelnić okna
Prawidłowo uszczelnione okna nie będą powodem dyskomfortu domowników w czasie miesięcy zimowych, a uprzednio zasklepione szczeliny i szpary nie staną ...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Przygotowanie okien do zimy