Produkty

Przygotowanie podłoża pod tynk maszynowy

Przygotowanie podłoża pod tynk maszynowy

Jednym z etapów prac budowlanych jest tynkowanie. W czasie jego trwania niezwykle ważną rolę odgrywa nakładana zaprawa, która w rezultacie pełni dla ściany funkcję ochronną wewnątrz lub na zewnątrz budynków. Dlatego aby tynkowane podłoże było odpowiednio wykończone, szczególną uwagę zwróćmy nie tylko na jak najlepsze właściwości tynku, ale również na samo przygotowanie podłoża.

nakładanie tynkuJako czynnik decydujący o trwałości wykonanego tynku wyznacza się zakres wykonywanych prac podczas przygotowania podłoża – to ono zapewnia przyczepność materiału oraz kolejnych nakładanych warstw. Odpowiednie przygotowanie podłoża to:

- Sprawdzenie parametrów konstrukcji – nośności, wytrzymałości, a także stabilności oraz odkształcalności. Ściany murowane do osiągnięcia etapu, w którym mogą być tynkowane, prawdopodobnie będą musiały odczekać nawet 2-3 miesięcy od momentu wykonania końcowych robót. Jeśli natomiast ściana była wykonana z użyciem elementów betonowych – okres oczekiwania na odpowiednio gotowe podłoże może z kolei wynosić 4-6 miesięcy. Dopiero po takim czasie podłoże można uznać za stabilne – specjaliści mówią, że konstrukcja osiadła, a ściana nie odkształci się.

- Niwelowanie uszkodzeń oraz nierówności to kolejny etap, który przeprowadzamy po upewnieniu się, że ściana już nie osiądzie. Będziemy potrzebować takich narzędzi jak szczotki stalowe, szlifierki, miotły, młotki oraz szpachle. Rozpoczynamy od usunięcia luźnych, wystających, drobnowymiarowych elementów murowanych, które będą przeszkodą podczas nakładania tynku, a pozostawione stworzą nierówną powierzchnię i tynk będzie miał defekty. Następnie sprawdzamy wytrzymałość podłoża – zarysujmy ścianę narzędziem z ostrą końcówką, zobaczymy w ten sposób czy nie odłamują się jakieś większe części. Wszystkie miejsca, które budzą naszą wątpliwość, usuwamy, a ubytki uzupełniamy preparatem wyrównującym.

- Możliwości mechanicznego zazębienia się podłoża z zaprawą. Sprawdzamy, czy powierzchnia jest wystarczająco szorstka, sucha, odpylona, wolna od zanieczyszczeń oraz wykwitów. Jeśli nie, konieczne będzie jej oczyszczenie z tłustych plam, najlepiej przy pomocy myjki ciśnieniowej. Czystą ścianę pozostawiamy do wysuszenia.

Uwaga! Jeśli po wyschnięciu powierzchnia błyszczy i jest zbyt gładka w dotyku, tynk nie będzie się jej trzymał. Powinniśmy zwiększyć jej przyczepność wygładzanie tynkukorzystając z dodatkowych preparatów, np. adhezyjnych czy płynnych substancji mostkującej, które zwiększają szorstkość powierzchni.

- Nową i oczyszczoną ścianę trzeba zagruntować, aby zapobiec odciąganiu wilgoci ze świeżo naniesionej masy tynkarskiej. Do otrzymania zadowalającego efektu wystarczy jedna warstwa preparatu gruntującego, jednak należy ją nałożyć bardzo dokładnie. Tynki stare, ale mocne i dobrze trzymające się podłoża można jedynie wyrównać gładzią gipsową.

Tak przygotowane podłoże powinno dobrze przyjąć tynk. Nie powinien się on ani kruszyć, ani odpadać. Warunkiem naprawdę zadowalającego efektu jest jednak również jakość wykonywanych prac na każdym etapie przygotowań oraz nakładania tynku.

 

 

Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Tynki maszynowe – cena, montaż i zastosowanie

Tynki maszynowe – cena, montaż i zastosowanie
Szukasz sposobu na szybkie nakładanie tynku? Doskonale nadają się do tego tynki maszynowe. Cena tego materiału jest niewygórowana i odznacza si...
Czytaj więcej

Tynki gotowe kontra tworzone samodzielnie

Tynki gotowe kontra tworzone samodzielnie
Tradycyjne tynki grubowarstwowe nakładane są bezpośrednio na mury. Ich zadaniem jest ochrona ścian zewnętrznych budynku przed niekorzystnymi warunkami...
Czytaj więcej

Tynk marokański – gdzie i jak go wykorzystać

Tynk marokański – gdzie i jak go wykorzystać
Jeśli szukamy niecodziennych pomysłów na wykończenie naszego mieszkania, warto zwrócić uwagę na tadalekt – tradycyjny marokański tynk wapienny. ...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
1 komentarz
16.12.2016
hmmm, nie zdawałem sobie sprawy ile pracy mnie czeka wiosną... ale teraz jak już wiem, to się przygotuję przed kładzeniem tynku maszynowego

Ocena i komentarz dla:

Przygotowanie podłoża pod tynk maszynowy