Jako czynnik decydujący o trwałości wykonanego tynku wyznacza się zakres wykonywanych prac podczas przygotowania podłoża – to ono zapewnia przyczepność materiału oraz kolejnych nakładanych warstw. Odpowiednie przygotowanie podłoża to:
- Sprawdzenie parametrów konstrukcji – nośności, wytrzymałości, a także stabilności oraz odkształcalności. Ściany murowane do osiągnięcia etapu, w którym mogą być tynkowane, prawdopodobnie będą musiały odczekać nawet 2-3 miesięcy od momentu wykonania końcowych robót. Jeśli natomiast ściana była wykonana z użyciem elementów betonowych – okres oczekiwania na odpowiednio gotowe podłoże może z kolei wynosić 4-6 miesięcy. Dopiero po takim czasie podłoże można uznać za stabilne – specjaliści mówią, że konstrukcja osiadła, a ściana nie odkształci się.
- Niwelowanie uszkodzeń oraz nierówności to kolejny etap, który przeprowadzamy po upewnieniu się, że ściana już nie osiądzie. Będziemy potrzebować takich narzędzi jak szczotki stalowe, szlifierki, miotły, młotki oraz szpachle. Rozpoczynamy od usunięcia luźnych, wystających, drobnowymiarowych elementów murowanych, które będą przeszkodą podczas nakładania tynku, a pozostawione stworzą nierówną powierzchnię i tynk będzie miał defekty. Następnie sprawdzamy wytrzymałość podłoża – zarysujmy ścianę narzędziem z ostrą końcówką, zobaczymy w ten sposób czy nie odłamują się jakieś większe części. Wszystkie miejsca, które budzą naszą wątpliwość, usuwamy, a ubytki uzupełniamy preparatem wyrównującym.
- Możliwości mechanicznego zazębienia się podłoża z zaprawą. Sprawdzamy, czy powierzchnia jest wystarczająco szorstka, sucha, odpylona, wolna od zanieczyszczeń oraz wykwitów. Jeśli nie, konieczne będzie jej oczyszczenie z tłustych plam, najlepiej przy pomocy myjki ciśnieniowej. Czystą ścianę pozostawiamy do wysuszenia.
Uwaga! Jeśli po wyschnięciu powierzchnia błyszczy i jest zbyt gładka w dotyku, tynk nie będzie się jej trzymał. Powinniśmy zwiększyć jej przyczepność korzystając z dodatkowych preparatów, np. adhezyjnych czy płynnych substancji mostkującej, które zwiększają szorstkość powierzchni.
- Nową i oczyszczoną ścianę trzeba zagruntować, aby zapobiec odciąganiu wilgoci ze świeżo naniesionej masy tynkarskiej. Do otrzymania zadowalającego efektu wystarczy jedna warstwa preparatu gruntującego, jednak należy ją nałożyć bardzo dokładnie. Tynki stare, ale mocne i dobrze trzymające się podłoża można jedynie wyrównać gładzią gipsową.
Tak przygotowane podłoże powinno dobrze przyjąć tynk. Nie powinien się on ani kruszyć, ani odpadać. Warunkiem naprawdę zadowalającego efektu jest jednak również jakość wykonywanych prac na każdym etapie przygotowań oraz nakładania tynku.