Specjalność i jej zadania
W zakresie psychologii wystroju wnętrz powstały w Polsce specjalne kierunki studiów podyplomowych, organizowane są także warsztaty i szkolenia. Psychologia wystroju wnętrz (PWW) ma za zadanie stworzyć miejsce, w którym będziemy się dobrze czuli i zarazem takie, które ułatwi nam zachowanie harmonii życiowej. Według PWW nasze wnętrze jest odzwierciedleniem tego, w jakim stanie jesteśmy, na jakim etapie życia się znajdujemy i jakie mamy problemy (tezę te wysnuł w latach 80. ubiegłego wieku William Spear). Co więcej, po zrozumieniu tej zależności, można przez odpowiednią aranżację przestrzeni wpłynąć także na nasz sposób myślenia i samopoczucie. Aby zachować harmonię i porządek zarówno w naszej głowie jak i we wnętrzu, warto zgłębić tajniki powiązania wystroju wnętrza z naszym nastrojem i psychiką.
Metody
Nie ma jednej, uniwersalnej metody aranżacji harmonijnych przestrzeni. Wnętrza, podobnie jak i ich gospodarze, różnią się i wymagają zindywidualizowanego podejścia. Psychologia wystroju wnętrz często nawiązuje do zasad feng shui – w każdym wnętrzu możemy wydzielić 9 obszarów (siatka Bagua) odpowiadających poszczególnym sferom życia (kariera, wiedza, rodzina, zamożność, reputacja, partnerstwo, dzieci, przyjaciele oraz centrum: harmonia i zdrowie). Chcąc zlokalizować swój problem i zacząć pracę nad jego zniwelowaniem, warto przyjrzeć się każdemu z tych obszarów.
Początek pozytywnych zmian
Psychologia wystroju wnętrz uznaje, że wygląd mieszkania jest odzwierciedleniem naszego stanu wewnętrznego na obecnym etapie życia. Uporządkowanie i zmiana sposobu myślenia może - a nawet powinna - postępować równolegle ze zmianami w aranżacji naszej przestrzeni. Sami czy też z pomocą specjalisty powinniśmy dojrzeć do wewnętrznego przekonania, że nadszedł czas otwarcia się na zmiany i nowe aspekty naszego życia. Zmiana przestrzeni, w jakiej mieszkamy może być wsparciem i kolejnym krokiem do decyzji o zmianie naszego nastawienia i podejścia do życia.
Pierwsze kroki
PWW proponuje wprowadzanie nawet niewielkich zmian w urządzonych już pomieszczeniach. Nie musimy zaczynać od wyrzucenia połowy rzeczy czy od wielkiej rewolucji. Często wystarczy np. przemieścić dany mebel w inny rejon mieszkania po to, aby zmienić atmosferę i energię naszego mieszkania. Czasem pamiątki po byłym partnerze warto wynieść do innego pomieszczenia, żeby symbolicznie stworzyć miejsce dla nowych relacji. Możemy też zdobyć się na zakup nowoczesnej rzeźby, mebla czy dekoracji, o jakich zawsze marzyliśmy. Ważne, aby stopniowo otworzyć się na nowe i zerwać ze starymi nawykami.
Postępy
W PWW ważne jest rozpoznanie tego, czy rzeczywiście jesteśmy otwarci i przygotowani na zmianę. Czasem może być niezbędna cierpliwość i stopniowe, drobne zabiegi aranżacyjne, żeby osiągnąć pewność i chęć większych zmian. Nawet jeśli potraktujemy PWW jako zabawę, to istnieje szansa że niebawem przekonamy się, że energia płynąca z poszczególnych elementów wyposażenia wnętrza ma wpływ na naszą psychikę.