Produkty

Pustynnik

Łac. Eremurus

Pustynnik

Pustynnik, z łac. Eremurus, to rodzaj rośliny z rodziny liliowatych, pochodzący z Azji, głównie centralnej i zachodniej. Wśród niego można wyróżnić mrozoodporne byliny oraz gatunki bardziej wrażliwe na zimno. Pustynnik zwany jest lilią stepową lub igłą Kleopatry – jego kwiatostan jest majestatyczny i strzelisty. Składa się z malutkich, gwiazdkowatych kwiatków, które bujnie pokrywają cały, wysoki stożek. Długie, mięsiste i taśmowate liście szybko obumierają.

Pustynnik potrafi urosnąć nawet do 2-3 m, ale wiele gatunków zatrzymuje się na 1 m lub nawet na kilkudziesięciu cm. Groniasty kwiatostan liczy sobie zawsze około 40-60 cm wysokości. Kolory kwiatów mogą być bardzo różne w zależności od gatunku i odmiany – białe, delikatnie różowe lub fioletowawe, a także rdzawoczerwone, żółte, pomarańczowe i występujące w tych odcieniach w wersjach jaskrawych. Kwitnie na przełomie wiosny i lata.

Jak należy dbać o Eremurusa? Pustynnik jest niezwykle efektowną rośliną, dlatego chętnie uprawia się go w ogrodach. Wiele gatunków może być z powodzeniem hodowana w klimacie polskim. Sadzi się je jesienią na stanowiskach, które znajdują się w pełnym nasłonecznieniu. Najlepiej, żeby pustynnik został umieszczony w żyznej glebie o bardzo dobrym drenażu. Wschodzące pędy muszą być chronione przed mrozem, dlatego warto je ściółkować. Wysokie gatunki należy podpierać, a stare kwiatostany usuwać. Ze względu na szybko obumierające, długie liście, pustynnika warto sadzić pomiędzy innymi roślinami, na mieszanych rabatach, najlepiej wśród krzewów, gdzie więdnące elementy pozostaną w ukryciu. Rośliny te nie są zbyt trudne w uprawie, wykazują również odporność na szkodniki i choroby. Można je rozmnażać poprzez podział latem, a nasiona wysiewa się od razu po zbiorze do inspektu.

Ta oryginalna roślina będzie stanowić wyróżniający się element w ogrodzie. Ze względu na widowiskowe kwiaty chętnie ozdabia się nią rabaty w centralnym punkcie. Pustynnik z pewnością zwraca na siebie uwagę swoim egzotycznym wyglądem i stopniowo pojawiającymi się od dołu kwiatkami.

Data publikacji: 16.01.2017